Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gdańsk to jedno z najlepszych miast do życia?

Każdego roku tworzone są liczne ranking dotyczące tego, jak żyje się w poszczególnych częściach Polski czy nawet konkretnych miastach europejskich. Coraz częściej w tego rodzaju zestawieniach pojawia się Gdańsk. Co ciekawe, na tle innych miast wypada całkiem nieźle, a niekiedy nawet świetnie. Czy zatem Gdańsk to jedno z najlepszych miejsc do życia i to nie tylko w skali naszego kraju?
bloki, Gdańsk

Autor: Zdjęcie ilustracyjne

Gdańsk na 4. miejscu wśród europejskich miast!

Całkiem niedawno, bo pod koniec 2023 roku powstał raport pod tytułem „Wskaźniki Jakości Życia w Europejskich Miastach”. Został on przeprowadzony na zlecenie Komisji Europejskiej i miał badać poziom szczęścia mieszkańców w poszczególnych miastach. 

Kryteria rankingu uwzględniały nie tylko stolice europejskich państw, ale również miasta zrzeszone w Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu (EFTA), a także z Wielkiej Brytanii, zachodnich Bałkanów i Turcji. Łącznie w rankingu znalazły się 83 miasta, a zebrano ponad 70 tysięcy opinii. Miasta zostały podzielone na kategorie w zależności od liczby mieszkańców, a Gdańsk uplasowano w kategorii od 250 do 500 tysięcy mieszkańców.

Wyniki okazały się zaskakujące, zwłaszcza że Gdańsk w tym zestawieniu znalazł się zaraz poza podium. Jak to możliwe?

Aż 95% mieszkańców stolicy województwa pomorskie zadeklarowało zadowolenie ze swojego życia. To bardzo wysoki wynik. Gdańsk wyprzedził jedynie Zurych, gdzie aż 97% mieszkańców zadeklarowało zadowolenie, a tuż za nim Kopenhaga i Groningen (oba miasta z wynikiem 96%). 

Co ciekawe, także imigranci mieszkający w Trójmieście, wskazują, że czują się tu bardzo dobrze.

Czy rzeczywiście jest tak kolorowo?

Ranking rankingowi nierówny, zwłaszcza że niemal cały czas pojawiają się nowe zestawienia tworzone na zlecenie różnych agencji, firm, a nawet samorządów. Wystarczy przyjrzeć się zestawieniu stworzonemu w 2023 roku przez serwis Business Insider. Opublikował on ranking miast w Polsce, oceniając ich atrakcyjność pod względem codziennego komfortu życia. Miał on odpowiedzieć na pytanie, gdzie panują najkorzystniejsze warunki życia w Polsce.

W rankingu uwzględnione zostały wszystkie stolice wojewódzkie, w tym także Gdańsk. Klasyfikacja oparta jest na sześciu głównych kategoriach: 

  • stopa bezrobocia, 
  • średnie zarobki, 
  • dostępność mieszkań, 
  • dostęp do lekarza na podstawie Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), 
  • poziom przestępczości,
  • jakość powietrza.

O ile średnie zarobki w Gdańsku należą do jednych z najlepszych w kraju (Gdańsk plasuje się pod tym względem na drugim miejscu, zaraz po Warszawie), a i stopa bezrobocia jest niska czy dostęp do lekarza na całym dobrym poziomie, to znacznie gorzej wygląda już jakość powietrza czy dostępność mieszkań. Zwłaszcza ten ostatni aspekt wydaje się spędzać sen z powiek wielu osobom.

W Gdańsku brakuje inwestycji mieszkaniowych?

Opierając się na danych z portalu ogłoszeń nieruchomości gethome.pl, można wywnioskować, że średnia cena mieszkań w Gdańsku wynosi 15 479 zł za m2. Choć w zestawieniu z Warszawą, gdzie średnia cena to 17 137 zł za m2 [dane na styczeń 2024] wydaje się całkiem atrakcyjna, to na tle innych, polskich miast, wypada ona wysoko. Co więcej, stawki nieruchomości za m2 w Gdańsku stale pną się w górę i nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić. 

Wielu ekspertów uważa, że tej sytuacji winna jest ograniczona liczba nowych inwestycji mieszkaniowych. Czy zatem deweloperzy nie chcą budować nowych mieszkań w stolicy województwa pomorskiego? Nic bardziej mylnego. Część inwestycji jest już zaplanowana i mogłaby właściwie ruszyć lada dzień, jednak wielu deweloperów wstrzymuje się z rozpoczęciem prac. Po części to właśnie brak ofert mieszkaniowych, winduje zatem obecnie ceny nieruchomości. Nowe mieszkania w Gdańsku można znaleźć https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/gdansk/t/rynek-pierwotny/ 

Zakup mieszkania w Gdańsku to wyzwanie?

Skoro w Gdańsku brakuje nowych inwestycji mieszkaniowych, to jak wygląda obecnie rynek nieruchomości?

Najwięcej ogłoszeń w serwisie gethome.pl dotyczy sprzedaży mieszkań 2- oraz 3-pokojowych. 

Oferty te dotyczą całego rynku nieruchomości, zarówno wtórnego, jak i pierwotnego. W przeważającej mierze będą to lokale z drugiej ręki. Znaczna część z nich wymaga remontu. Średnia powierzchnia mieszkania z drugiej ręki w Gdańsku to 60 mkw.

Czy z wynajmem okaże się równie ciężko? Ogłoszenia mieszkań na wynajem w Gdańsku w Gethome wskazują, że obecnie dostępnych jest 180 ofert mieszkań do wynajęcia o powierzchni od 10 m2 do 120 m2 [styczeń 2024]. Ceny należą jednak do wysokich. Za wynajęcie kawalerki trzeba zapłacić co najmniej 2400 zł!

Nie da się ukryć, że dostępność i ceny mieszkań to kluczowe aspekty, dla osób, które mieszkają w Gdańsku bądź chcą się przeprowadzić do tego miasta. Choć wiele rankingów pokazuje, że żyje się tu bardzo dobrze, to problem mieszkaniowy nadal pozostaje.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama