Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gdańsk w 2030 roku. Jaki będzie? Oto strategiczne cele stolicy Pomorza

Jaki będzie Gdańsk w 2030 roku? Jakie są priorytety działań? Właśnie zakończyły się prace nad Strategią Rozwoju Miasta, a radni przyjęli Programy Rozwoju 2030. Wyznaczają one kierunki, w których samorząd chce iść w najbliższych latach.
Gdańsk w 2030 roku. Jaki będzie? Oto strategiczne cele stolicy Pomorza
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Co zmieni się w Gdańsku do 2030 r.? Radni przyjęli Programy Rozwoju

Prace nad Programami Rozwoju zainicjowano w momencie przyjęcia zaktualizowanej Strategii Rozwoju Miasta w 2022 r. Rozpoczęto wówczas proces spotkań i warsztatów, w których wzięły udział mieszkanki i mieszkańcy Gdańska, specjaliści, organizacje społeczne i partnerzy gospodarczy. W procesie wypracowano kierunki działań, które w najbliższych latach posłużą realizacji czterech celów strategicznych: Zielone Miasto, Wspólne Miasto, Dostępne Miasto i Innowacyjne Miasto.

– To ważny moment. Po prawie roku spotkań przedkładamy Radzie Miasta Programy Rozwoju. To dokument, który jest swoistym rozkładem jazdy do strategii Miasta Gdańska 2030 plus – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Każdy z czterech programów ma swojego opiekuna w postaci zastępców prezydenta naszego miasta. Wiosną i jesienią ubiegłego roku przeprowadziliśmy szereg rozmów, konsultacji i dyskusji, w których wzięło udział ok. 5 tys. osób. Wypełniana była ankieta internetowa, w której wypisane były konkretne przedsięwzięcia, zarówno te inwestycyjne, jak i społeczne, możliwe było także dopisywanie wątków, na które mieszkańcy naszego miasta chcieliby zwrócić uwagę. W tej ankiecie wzięło udział prawie 4 tys. osób. Spotykaliśmy się z różnymi organizacjami pozarządowymi i grupami branżowymi m.in. zajmującymi się organizacją czasu wolnego, przemysłem portowo-stoczniowym, przemysłem IT czy z obszarem szeroko rozumianego zdrowia i spraw społecznych. Wydaje się, że żaden dokument w naszym mieście nie był jeszcze tak szeroko skonsultowany i można dzisiaj śmiało powiedzieć, że powstał w szerokiej współpracy z mieszkańcami i mieszkankami naszego miasta.

Strategiczne cele Gdańska

Program Innowacyjne Miasto koncentruje się głównie na budowaniu atrakcyjnej i innowacyjnej gospodarki poprzez efektywny rynek pracy, dostępne przestrzenie publiczne, bogatą ofertę kulturalną, ochronę dziedzictwa oraz zrównoważoną turystykę i różnorodną ofertę czasu wolnego.

– Konkretne cele, które sobie stawiamy, będą realizowane poprzez przedsięwzięcia również o charakterze inwestycyjnym. Wypracowaliśmy je jako wspólnota i do wypełnienia ich zgodnie z wolą współpracujących z nami mieszkańców miasta będziemy dążyć – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji.

Zgodnie z założeniami programu, do 2030 r. w mieście powstać ma 20 tys. nowych miejsc pracy w sektorze nowoczesnych usług oraz produkcji, a także 40 nowych, przebudowanych, wyremontowanych lub odnowionych przestrzeni publicznych. W planach są 22 nowe lub zmodernizowane obiekty kulturalne oraz ponad dwukrotne większa liczba aktywnych użytkowników Karty Turysty.

Cel opisany jako Dostępne Miasto obejmuje tematykę związaną z zapewnieniem mieszkankom i mieszkańcom poczucia bezpieczeństwa, podnoszeniem jakości ich życia w zakresie transportu i mobilności oraz energetyki i cyfryzacji. Miasto zakłada do 2030 r:

  • 175 km wybudowanych, zmodernizowanych i wyremontowanych ciągów pieszych,
  • 4 tys. nowych i zmodernizowanych miejsc postojowych dla rowerów,
  • 47 km wybudowanej i zmodernizowanej infrastruktury transportu publicznego,
  • 50 proc. autobusów zeroemisyjnych,
  • 0 ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych,
  • 100 miejskich instalacji odnawialnych źródeł energii,
  • 5 tys. zlikwidowanych „kopciuchów”,
  • 85 proc. usług miasta dostępnych w formie cyfrowej.

Wspólne miasto koncentruje się na aspektach związanych z uczeniem się i aktywnością mieszkanek i mieszkańców oraz wsparciem społecznym i zapobieganiem depopulacji. Władze miasta szacują, że do 2030 r. liczba mieszkańców przekroczy 500 tys., a 45 tys. z nich korzystać będzie z centrów aktywności lokalnej. W ciągu najbliższych lat powstać ma 1100 nowych mieszkań miejskich oraz 30 proc. więcej miejsc w żłobkach.

– Gdańsk jest miastem rozwijającym się, a długie i niezależne życie mieszkańców to cel naszej strategii – mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. – Zależy nam na zwiększeniu dostępności miejsc żłobkowych, a także by przedszkola były blisko miejsc zamieszkania czy pracy rodziców. Chcemy również zwiększać dostępność szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zwłaszcza w dzielnicach, które mocno się rozwijają. Pragniemy zwiększać podaż różnego rodzaju kursów zawodowych tak, aby edukacja mogła odbywać się przez całe życie. Musimy pamiętać też o kompetencjach przyszłości, a bardzo istotne są osoby dorosłe, które tworzą wspólnoty pomagające i troszczące się o swoich członków i członkinie, a także wsparcie osób z niepełnosprawnościami. Będziemy również remontować mieszkania socjalne i komunalne oraz współpracować z TBS w celu budowy nowych mieszkań.

Z kolei Zielone miasto odnosi się do zapewniania mieszkankom i mieszkańcom bezpieczeństwa w wymiarze środowiskowym oraz odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju miasta z poszanowaniem przyrody.

– Program Zielone miasto to opowieść o bezpieczeństwie mieszkańców w aspekcie środowiskowym. To też opowieść o tym, że miasto powinno się rozwijać, ale w sposób odpowiedzialny i zrównoważony, z poszanowaniem walorów przyrodniczych – mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych, opiekun programu. – To program niezwykle ważny, bo sami mieszkańcy wskazywali właśnie te priorytety czy kierunki rozwoju. Wskazywali na potrzebę bliskości terenów zielonych. I tak właśnie chcemy działać do 2030 roku i o tym też mówią przyjęte wskaźniki.

Co zmieni się w Gdańsku do 2030 roku?

  • powstanie 12 nowych użytków ekologicznych i zespołów przyrodniczo–krajobrazowych,
  • 100 ha nowych parków i zielonych skwerów,
  • 50 tys. nowych drzew,
  • zwiększy się pojemność zbiorników retencyjnych i zieleni retencyjnej o 1/3,
  • 60 proc. odpadów wykorzystywanych będzie ponownie i poddanych recyklingowi (obecnie 25 proc.),
  • 2 razy mniejsze stężenie pyłów PM10 w powietrzu,
  • prawie 50% proc. więcej uczniów objętych edukacją ekologiczną.

W czwartek, 18 stycznia Rada Miasta Gdańska przyjęła Programy Rozwoju 2030. 21 radnych głosowało za, a 13 wstrzymało się od głosu. Podsumowanie działań związanych z realizacją Programów Rozwoju będzie prezentowane w corocznym raporcie o stanie miasta. Raport ten będzie zawierał opis stanu realizacji poszczególnych celów strategicznych oraz celów szczegółowych wyznaczonych w programach.

– Po co my to robimy? Kiedy sięgamy po środki zewnętrzne, po środki unijne, bardzo często, jeśli nie zawsze, wymogiem jest to czy dane działanie jest ujęte w dokumencie rozwojowym, strategicznym miasta. Co więcej, na grudniowej sesji rady miasta, kiedy wysoka rada przyjmowała budżet na 2024 r. oraz wieloletnią prognozę finansową do roku 2050, zostały zabezpieczone limity finansowe na 1,5 miliarda złotych w najbliższej perspektywie do 2030. To oczywiście nie wystarczy, ale daje nam możliwość, aby sięgać także po środki zewnętrzne, by te programy zrealizować – dodaje Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama