Miasta najlepsze do życia w Europie. Gdańsk na czwartym miejscu
Komisja Europejska od 2007 r. monitoruje jakość życia w miastach europejskich. Badanie „Jakość życia w miastach europejskich” obejmuje stolice i inne duże miasta nie tylko w Unii Europejskiej, ale i EFTA – czyli Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu – w Wielkiej Brytanii, na Bałkanach Zachodnich i w Turcji. W 2023 r. badaniem objęte zostały 83 miasta, zebrano ponad 70 tys. wywiadów.
Miasta w raporcie podzielono na pięć grup, według liczby mieszkańców, począwszy od tych, których populacja sięga do 250 tys. osób, a kończąc na wielkich, ponad 5-milionowych aglomeracjach.
- W ogólnym rankingu miast na pierwszym miejscu znalazł się Zurych.
W stolicy Szwajcarii odsetek zadowolonych mieszkańców wyniósł aż 97 proc.
PRZECZYTAJ TEŻ: Drugie życie gdańskiej stoczni. Wystawa najlepszych zdjęć w ECS
Kolejne miejsca zajęły:
- Kopenhaga
- i Groningen.
Tuż za podium, na czwartym miejscu, uplasował się Gdańsk z wynikiem 95 proc.
PRZECZYTAJ TEŻ: Ranking pomorskich gmin. Nadmorskie samorządy najskuteczniejsze
Jakość życia Gdańsku wzrosła
Polskie miasta znalazły się też wysoko w zestawieniu, w którym mieszkańcy oceniali, czy jakość życia w danej miejscowości wzrosła w ciągu ostatnich pięciu lat. Gdańsk wraz Białymstokiem uplasowali się w grupie miast od 250 do 500 tys. mieszkańców.
- Pierwsze miejsce na tej liście zajmuje Białystok,
- drugie Gdańsk,
- szóste Kraków,
- a dziewiąte Warszawa.
Gdańsk miastem przyjaznym imigrantom
Warto odnotować także fakt, że Gdańsk znalazł się wysoko, bo na piątym miejscu, wśród miast w Europie przyjaznych imigrantom. Przed stolicą Pomorza są:
- Cardiff (Wielka Brytania),
- Lizbona (Portugalia),
- Braga (Portugalia)
- i Groningen (Holandia).
PRZECZYTAJ TEŻ: Konkurs rozstrzygnięty – „Asy Samorządu 2022” nagrodzone!
Gdańsk przyjazny rodzinom z dziećmi
W ścisłej czołówce, na piątym miejscu, Gdańsk uplasował się również wśród miast w Europie, w których żyje się najlepiej rodzinom z małymi dziećmi. W tym przypadku stolicę Pomorza wyprzedzają tylko:
- Cardiff (Wielka Brytania),
- Oulu (Finlandia),
- Braga (Portugalia)
- i Lipsk (Niemcy).
Mieszkańcy mniejszych miast czują się bezpieczniej
Autorzy raportu zauważyli, że miasta we wschodniej części UE nadrabiają zaległości i widać znaczną poprawę w postrzeganiu jakości życia w tym regionie.
Do euforii co prawda nie ma powodów, bo ogólna satysfakcja z jakości życia w miastach europejskich spadła, w porównaniu z poziomem odnotowanym w 2019 r., ale i tak pozostaje wysoka – prawie dziewięć na dziesięć osób deklaruje zadowolenie z życia w swoim mieście.
PRZECZYTAJ TEŻ: Gryf Gospodarczy 2023. Najlepsze pomorskie firmy nagrodzono w Gdańsku
Z raportu wynika również, że w mniejszych miastach ludzie czują się bezpieczniej. Postrzegają je też jako czystsze i mniej hałaśliwe, w porównaniu do mieszkańców większych miast.
Napisz komentarz
Komentarze