– Ta nagroda jeszcze bardziej utwierdza nas w przekonaniu, że dobro wraca, gdy tylko otworzymy się na innych ludzi. Od początku pandemii wspieramy osoby na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem: ratowników medycznych na całym Pomorzu, także seniorów oraz inicjatywy sportowe skierowane do dzieci. Czas pandemii wyzwolił w nas ogromną ilość energii i empatii oraz poczucie solidarności, tak potrzebne w tym czasie. Pokazujemy, że solidarność z drugim człowiekiem, budowanie dobrych relacji, współpraca i odpowiadanie na potrzeby naszych sąsiadów „zza płotu” to wartości, dzięki którym świat może być lepszy. Nagroda jest dla nas motywacją do dalszych działań w przyszłości – mówi Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.
Przewodniczący jury ESPO 2021 Dimitrios Theologitis, były szef zespołu ds. portów i żeglugi śródlądowej w DG MOVE w Komisji Europejskiej, podkreśla, że Port Gdańsk otrzymał nagrodę w uznaniu jego roli w ożywieniu miasta i lokalnej społeczności.
– W trudnych czasach port wykazał się współpracą, odpowiedzialnością i solidarnością. Jego działania zostały wysoko ocenione przez lokalną społeczność i wzmocniły więzi pomiędzy miastem a środowiskiem przemysłowym. Wiele z tych efektów będzie odczuwalnych również w przyszłości. Nagroda jest symbolem, że praca wykonywana przez porty jest również inspirowana i kierowana do ludzi – mówi Dimitrios Theologitis, przewodniczący jury ESPO 2021.
W 2021 r. tematem przewodnim była „Rola portów w odbudowie miasta i społeczności lokalnej”. Port Gdańsk doceniono za działania na rzecz mieszkańców Nowego Portu i Stogów, a także pomoc podczas pandemii koronawirusa.
– Wspieramy miejscowe kluby piłkarskie jak „Portowiec Gdańsk” i „Torus Wybrzeże”. W okresie wakacyjnym organizujemy Kino Letnie na plaży na Stogach. Dofinansowujemy ciekawe lokalne inicjatywy, jak Bibliotekę Społeczną Stowarzyszenia „Przyjazne Pomorze”, która działa na Stogach. Niemal cały rok byliśmy zaangażowani w akcje związane z walką z pandemią. Wspieramy ratowników medycznych z Pomorza, ale swoją pomoc kierujemy również do osób starszych i schorowanych z Nowego Portu i Stogów, zapewniając im często jedyny ciepły posiłek dziennie. Przekazaliśmy pomorskim szpitalom 4 analizatory do diagnostyki zakażeń SARS-CoV-2, środki ochrony osobistej, lodówki turystyczne. Zakupiliśmy też 10 namiotów z pełnym wyposażeniem, które w razie potrzeby mogą służyć za tymczasowe izby przyjęć – wylicza Anna Drozd, rzecznik prasowa Portu Gdańsk.
Dyrektor Działu Marketingu i Komunikacji Portu Gdańsk Piotr Bura podkreśla, że Port Gdańsk czuje się częścią lokalnej społeczności.
– Dlatego chcemy być bliżej mieszkańców i wspierać ich inicjatywy. Pomagamy na różnych płaszczyznach, jak ekologia, sport, zdrowie, edukacja – mówi Piotr Bura, dyrektor Działu Marketingu i Komunikacji Portu Gdańsk.
O nagrodę ESPO 2021 ubiegało się 11 europejskich portów. Port Gdańsk zdeklasował m.in. porty w Hamburgu, Walencji, Vigo i w Sztokholmie.
Pełna lista projektów:
ESPO. Co to za nagroda?
Nagroda ESPO od 2009 r. przyznawana jest portom morskim, które prowadzą działania na rzecz integracji z miastami i lokalną społecznością. Wyróżnienie to ma stymulować zrównoważony rozwój europejskich portów i miast, w których funkcjonują.
Laureaci nagrody ESPO w poprzednich latach. Lista portów:
- 2009 – Gijón,
- 2010 – Helsinki
- 2011 – Sztokholm,
- 2012 – Genua,
- 2013 – Antwerpia,
- 2014 – Koper,
- 2015 – Dublin,
- 2016 – Brema,
- 2017 – Gwadelupa,
- 2018 – Rotterdam,
- 2019 – Dover,
- 2020 – Algeciras.
Napisz komentarz
Komentarze