Laureatów prestiżowego konkursu Asy Biznesu 2021 poznamy już w poniedziałek, 24 października.
Ponad 41 tys. mieszkańców Gdańska wzięło sprawy w swoje ręce i zagłosowało w jubileuszowej, dziesiątej edycji budżetu obywatelskiego. Do wyboru mieli 305 projektów (z około 500 zgłoszonych). Wyniki po raz pierwszy zaprezentowano w piątek, 14 października w sali Atom na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk.
Dziesięć organizacji zrzeszających pracodawców z terenu Pomorza wystosowało wspólny apel do premiera Mateusza Morawieckiego o zaniechanie dalszego procedowania projektu ustawy dotyczącej obłożenia podatkiem od „zysków nadzwyczajnych” wszystkich dużych firm. Podatek ten określono jako przejaw skrajnie nieodpowiedzialnej polityki fiskalnej, który postawi przedsiębiorców w jeszcze trudniejszej sytuacji, choć i tak walczą o przetrwanie swoich firm w warunkach po pandemii, przy galopującej inflacji oraz w perspektywie rosnących cen paliw i energii.
Oliwa jest konserwatywna, a mieszkańcy przywiązani do wizerunku miejsca, które za bardzo się nie zmienia, które w jakiś sposób jest dla nich „doskonałe”, „zakończone” – mówi Tomasz Strug, przewodniczący zarządu Rady Dzielnicy Oliwa. – Według części z nich, najlepiej byłoby niczego nie tykać, bo tylko można coś zepsuć.
Po trzech kwartałach 2022 roku obsłużyliśmy prawie trzy i pół miliona pasażerów i te wyniki są rewelacyjne. Oznaczają, że rok 2022 zamkniemy z wynikiem 4,7 mln pasażerów – nie kryje zadowolenia Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
Program inwestycji jest już zatwierdzony przez Ministra Infrastruktury. Podpisano porozumienie o finansowaniu budowy Drogi Czerwonej przez Centralny Port Komunikacyjny. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpisała przetarg na wyłonienie wykonawcy prac przygotowawczych nowej drogi.
W długich korkach utknęli podróżujący w czwartek, 13 października obwodnicą Trójmiasta. Wbrew wcześniejszym informacjom o usunięciu o godz. 5:00 zwężenia na remontowanym węźle Gdynia Wielki Kack, tak się nie stało. Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku, zwężenie nie zostało usunięte na czas ze względu na awarię maszyn.
Do 1 grudnia można składać oferty w postępowaniu przetargowym na wydzierżawienie Terminalu Zbożowego w Porcie Gdynia. Nowy dzierżawca będzie musiał m.in. zapewnić przeładunki wielkości 1,2 miliona ton rocznie.
Jedna z bardziej dramatycznych detonacji po wojnie dotyczyła pracowników portu, którzy płynęli z Gdyni do Gdańska holownikiem. Po zetknięciu z miną wszystko wyleciało w powietrze. Zginęli ludzie. To była właśnie taka mina pozostawiona przez Niemców podczas wojny – mówi Adam Jarski z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
Drutex, jeden z największych producentów okien i drzwi w Europie kontynuuje ekspansję na rynku francuskim. Okazją do tego był udział w prestiżowych targach Batimat, gdzie firma zaprezentowała wiele innowacyjnych rozwiązań, m.in. premierowe drzwi aluminiowe z inteligentnym zamkiem. Nawiązała też szereg nowych kontaktów biznesowych.
Nowy buspas pojawi się na ul. płk Dąbka na Pogórzu Górnym w Gdyni. Rozwiązanie będzie dość oryginalne – buspas ma obowiązywać tymczasowo, w dni powszednie, tylko od godziny 6:00 do 9:00. Oznakowanie nowego buspasa pojawić ma się w połowie przyszłego tygodnia. Zacznie on obowiązywać prawdopodobnie od przyszłego czwartku, 20 października.
W rejonie ulic Nowe Ogrody i 3 Maja w Gdańsku od najbliższego poniedziałku, 17 października rozpoczynają się prace przy przebudowie systemu odprowadzenia wód deszczowych. Pociągnie to za sobą zmiany w organizacji ruchu samochodowego i pieszego. Ponieważ to bardzo uczęszczane miejsce i wszelkie utrudnienia oznaczają duże uciążliwości dla mieszkańców, prace podzielono na kilka etapów. Na co trzeba się przygotować w pierwszej kolejności? Sprawdzamy.