W przyszłości Droga Czerwona połączy istniejącą już sieć dróg szybkiego ruchu z rozwijającym się portem w Gdyni. Pierwszym krokiem do realizacji jest sporządzenie dokumentacji projektowej w ramach prac przygotowawczych. GDDKiA wybrała najkorzystniejszą ofertę. Złożyły ją Mosty Katowice. Za sporządzenie dokumentacji firma otrzyma kwotę 8 001 765,00 zł.
Przybliżmy, co jest przedmiotem zamówienia.
Od projektantów oczekujemy wykonania dokumentacji przygotowawczej do budowy nowej drogi krajowej w podziale na trzy odcinki, tj.:
nr 1: węzeł Gdynia Chylonia - węzeł Kwiatkowskiego II,
nr 2: węzeł Kwiatkowskiego II - węzeł Ofiar Grudnia ‘70,
nr 3: węzeł Ofiar Grudnia ‘70 - węzeł Terminal Promowy.
- Dla pierwszego odcinka przyszły wykonawca będzie musiał przygotować Koncepcję programową, a dla dwóch pozostałych Studium komunikacyjne – mówi Piotr Michalski, rzecznik gdańskiego oddziału GDDKiA. - Ponadto będzie zobowiązany do wykonania badań geologicznych pod przyszłą trasę na odcinku nr 1.
Czas realizacji umowy to 18 miesięcy na samą dokumentację. Dopiero wówczas nastąpi jej weryfikacja i ostateczne zatwierdzenie przez inwestora. Ostatnim z obowiązków wykonawcy będzie przygotowanie dokumentacji do złożenia wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. Po jej uzyskaniu GDDKiA będzie gotowa do ogłoszenia przetargu na realizację tej inwestycji w formule Projektuj i buduj.
Droga Czerwona, to bardzo ważna inwestycja. Zapewni bezpośrednie połączenie Portu Gdynia z siecią dróg krajowych, w tym z trasą ekspresową S6.
- Nowy dwujezdniowy odcinek poprowadzi od Portu Gdynia do węzła Gdynia Chylonia w miejscu skrzyżowania ul. Morskiej z Obwodnicą Trójmiasta – informuje Piotr Michalski. - Istniejąca Trasa Kwiatkowskiego ma ograniczenia nośności i nie zapewnia dobrego połączenia dla ruchu ciężkiego z portem. Droga Czerwona takich ograniczeń nie będzie miała, poprawi dostępność do portu od strony lądu i zwiększy jego możliwości przeładunkowe i rozwojowe.
Droga Czerwona powstanie w standardzie wymaganym dla drogowej sieci TEN-T. Przewidziana została jako droga klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego), a z pozostałą siecią będzie skomunikowana poprzez pięć węzłów drogowych. Nie zapominamy również o niechronionych uczestnikach ruchu, dlatego przewidzieliśmy realizację infrastruktury dla pieszych i rowerzystów w postaci kładek oraz tuneli. Inwestycja składać się będzie z trzech odcinków o łącznej długości ok. 9 km.
Napisz komentarz
Komentarze