Koalicjanci: Polska 2050 i PSL miejscami na listach w obu pomorskich okręgach podzielili się po połowie. Dlaczego Trzeciej Drodze nie udało się zaprezentować wszystkich kandydatów? Jak mówią działacze Polski 2050 zależało im, żeby jak najszybciej pokazać sylwetki każdego z ich kandydatów, bo to ludzie, którzy po raz pierwszy kandydują do parlamentu.
Pomorska ekipa Hołowni, z nielicznymi wyjątkami, jest bardzo młoda i poza Agnieszką Buczyńską, wieloletnią szefową Centrum Wolontariatu, próżno w niej szukać rozpoznawalnych nazwisk.
Polska 2050. Kandydaci w wyborach 2023
Agnieszka Buczyńska, sekretarz generalna i wiceprzewodnicząca Polski 2050, jest jedynką w okręgu 25 (Gdańsk i południowo-wschodnia część województwa pomorskiego). Do Sejmu startuje pod hasłem: „Od zawsze dla ludzi”.
– Przez wiele lat organizowałam i kierowałam w Gdańsku centrum wolontariatu tam nauczyłam się tego czym jest misja służba ludziom i służba dla ludzi – mówiła podczas czwartkowej konferencji prasowej pod Dworem Artusa w Gdańsku. – Polityka daje możliwość wykorzystania lepszych narzędzi do tego, żeby służyć mieszkańcom Gdańska, żeby służyć mieszkańcom Pomorza.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Znamy wszystkich pomorskich kandydatów Platformy Obywatelskiej do Sejmu
Od zawsze dla ludzi. To nie tylko hasło wyborcze. To moja życiowa filozofia i codzienność.
— Agnieszka Buczyńska (@aga_buczynska) August 24, 2023
Kandyduję, by w Sejmie wzmocnić głos kobiet, zatroszczyć się o sprawy seniorów, dzieci oraz rodzin zastępczych. NGOsy będą miały we mnie rzecznika swoich spraw.@PL_2050 #TrzeciaDroga pic.twitter.com/rSgnBD3ZIt
Drugie miejsce na gdańskiej liście Trzeciej Drogi także przypadło Polsce 2050. Startuje z niego szef lokalnych struktur, Łukasz Kopeć.
– Kandyduję do Sejmu, bo ludzie z mojego pokolenia powinni wziąć odpowiedzialność za naprawę państwa po ośmiu latach rządów PiS. Musimy odbić kraj z rąk tych, którym demokracja przeszkadza – przekonywał.
Kopeć to absolwent Politechniki Gdańskiej. Pracuje w branży nowe technologie i finanse. Deklaruje, ze doświadczenia zawodowe chciałby zastosować do tworzenia nowego prawa dostosowanego do wymagań technologicznych i zmieniających się realiów 21 wieku.
Potrzebujemy nowoczesnego państwa z odpowiedzialną polityką rodzinną, tego obecnie brakuje. Potrzebujemy zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa, aby młodzi ludzie nie bali się zakładać rodzin, aby nie musieli szukać pracy za granicą w poszukiwaniu warunków do godnego życia.… pic.twitter.com/COKpHilUIp
— Łukasz Kopeć (@Kopec_luk) August 24, 2023
Trójką w tym okręgu będzie ktoś z PSL. Spekuluje się, że może to być Magdalena Sroka, obecnie posłanka i szefowa Porozumienia, która w najbliższych dniach ma zasilić szeregi ludowców.
ZOBACZ TEŻ: Beata Maciejewska wystartuje do Senatu. Ale nie jako kandydatka Lewicy
W okręgu nr 26 (Gdynia, Słupsk) jedynka przypadła przedstawicielowi PSL, Markowi Biernackiemu. Najwyżej uplasowanym na liście z przedstawicielem Polski 2050 jest zatem startujący z drugiego miejsca Bartosz Szmajchel, ekspert od odnawialnych źródeł energii, działający w branży przemysłowej.
– Mamy kryzys energetyczny, inflację, kryzys społeczny. Idąc do parlamentu chciałbym to zmienić. Moje hasło to: „Nowa energia, nowa polityka” – mówił.
Z kolei gdyńska „trójka”, Wioleta Tomczak, zadeklarowała się jako reprezentantka kobiet, matek, gdynianek, Kaszubek i Pomorzanek. Zapowiada, że będzie walczyć o prawo refundacji procedury in vitro, prawo do szybkiego dostępu do ginekologa w pobliżu miejsca zamieszkania, a także prawo do decydowania kobiety o samej sobie.
– Jako matka i jako wykładowczyni akademicka chcę zadbać o oświatę: ciepły posiłek w szkole dla każdego dziecka, rzetelną edukację prozdrowotną, klimatyczną i ekologiczną, a także płynny angielski po podstawówce. Wreszcie jako społeczniczka, aktywistka i wolontariuszka, chcę zadbać o najsłabszych i wykluczonych: aby osoby z niepełnosprawnością mogły czuć się pełnoprawne, aby dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym miały dostęp do opieki psychologicznej i psychiatrycznej – deklarowała.
POLECAMY TEŻ: Partia Polska 2050 Szymona Hołowni przedstawiła pełnomocników na Pomorzu
Na ile mandatów liczą na Pomorzu politycy Trzeciej Drogi?
– Okręg gdański ma potencjał na dwa mandaty, gdyński na trzy – przekonuje Agnieszka Buczyńska.
Nieco bardziej ostrożny jest Łukasz Kopeć: – Walczymy po dwa mandaty w każdym okręgu, ale do tego musimy poprawić nasze notowania sondażowe cel. Jednoczesnie przekonuje on, że słaba rozpoznawalność kandydatów może działać na ich korzyść.
– Jeżeli chcemy faktycznie dokonać zmiany w kraju, nie osiągniemy tego stawiając na te same nazwiska. 98 procent kandydatów Polski 2050 to osoby nowe w polityce, bez doświadczenia, ale także bez żadnych „łatek”. Jesteśmy w stanie sporo ugrać, przekazać skąd się wywodzimy, z jakimi postulatami występujemy. Startujemy z nową kartą i chcemy ją jak najlepiej zapisać.
Pomorscy kandydaci Polski 2050 do Sejmu w ramach wspólnych list Trzeciej Drogi
Okręg 26
- 2. Bartosz Szmajchel
- 3. Wioleta Tomczak
- 5. Patryk Kaczmarek
- 7. Jarosław Rybarczyk
- 9. Jacek Pałubicki
- 11. Beata Ławrukajtis
- 13. Aneta Baryła
- 15. Zbigniew Gach
- 17. Karolina Leszkowska
- 19. Michał Przeperski
- 21. Jordan Rolbiecki
- 23. Krystyna Paluch
- 25. Edyta Bogdanov
- 27. Dorota Korbut
Okręg 25
- 1. Agnieszka Buczyńska
- 2. Łukasz Kopeć
- 4. Katarzyna Groenke
- 6. Piotr Stec
- 8. Andrzej Pecka
- 10. Jakub Trzeciak
- 12. Ewa Czeplina
- 15. Aleksandra Rokicka
- 17. Maciej Goniszewski
- 19. Sandra Polak
- 22. Piotr Deruś
- 24. Zbigniew Michałek
Napisz komentarz
Komentarze