Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Literacki Sopot po raz 12. Motywem przewodnim kultura niemiecka

Kolejna, bo już dwunasta, edycja Literackiego Sopotu odbędzie się w dniach 17-20 sierpnia. Jest to nie lada święto dla wszystkich czytelników i osób zainteresowanych literaturą oraz kulturą. Przez cztery dni w różnych miejscach w Sopocie będzie można brać udział w debatach, spotkaniach, warsztatach i różnych pasmach tematycznych. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.
Literacki Sopot

Autor: Materiały prasowe

Literacki Sopot po raz 12. W tym roku poświęcony będzie kulturze niemieckiej

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Literackiego Sopotu będą literatura i kultura niemiecka.

– Tegoroczna, dwunasta edycja festiwalu Literacki Sopot stała się dla nas prawdziwym wyzwaniem – wyjaśnia Joanna Cichocka-Gula, dyrektorka festiwalu i Goyki 3 Art Inkubatora. – Jak bowiem odnieść się do trudnych, naznaczonych okrucieństwem II wojny światowej relacji pomiędzy Polakami a Niemcami? Jak uniknąć patosu czy żalu, jak wreszcie „przeczytać” współczesne Niemcy?

Kiedy w polskiej przestrzeni publicznej zaczęło się pojawiać coraz więcej przepełnionych nienawiścią i nawołujących do rozliczeń komunikatów polskich polityków, zrozumiałyśmy, że niemiecka edycja jest potrzebna, aby wznieść się ponad to i w spokoju porozmawiać. Skomplikowana historia naszego sąsiedztwa do dziś budzi wiele emocji i kontrowersji. Liczymy jednak na to, że dobra literatura pomoże spojrzeć na polsko-niemieckie relacje z większym dystansem i zrozumieniem.

Joanna Cichocka-Gula / dyrektorka festiwalu Literacki Sopot i Goyki 3 Art Inkubatora

Literacki Sopot 2023. Program

Przez cztery dni nie zabraknie wrażeń. Chętni będą mieli okazję, aby wziąć udział w spotkaniach z autorami niemieckimi, polskimi oraz szwedzką pisarką NinąWähä, która zapowie przyszłą edycję festiwalu, poświęconą regionowi bałtyckiemu.

Podczas debat nie zabraknie również istotnych tematów. Rozmowy będą dotyczyć m.in.:

  • rasizmu i antysemityzmu w Polsce i w Niemczech,
  • polsko-niemieckiego sąsiedztwa
  • czy punktów styku w literaturze polskiej, ukraińskiej, niemieckiej i czeskiej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Irlandia w kurorcie. W czwartek zaczyna się Literacki Sopot

Do nowości w tym roku należą pasma:

  • Powroty, które skupione będzie wokół autorek/ów książek, do których warto wrócić,
  • oraz My. Skupione będzie na książkach, w których poruszane jest zagadnienie naszej kondycji, rozumiane w wymiarze osobistym, społecznym, ekologicznym oraz politycznym.

Wśród pozostałych wydarzeń znajdą się:

  • atrakcje dla dzieci,
  • Literacki Teatralny i Filmowy
  • oraz warsztaty pisania z Aleksandrą Zbroją.

PRZECZYTAJ TEŻ: W marcu debiut literacki Kamila Prabuckiego z Tczewa. „Sara” to książka niezwykła

Codziennie w godzinach 11:00-20:00 na placu Przyjaciół Sopotu odbywać się będą Targi Książek, na których pojawi się ponad trzydziestu wystawców. Będzie można nabyć książki, ale też uciąć sobie sympatyczną pogawędkę. Oprócz tego, na targach będą czekały festiwalowe gadżety, np. magnesy, kocotorby, torby i świeczki.

PRZECZYTAJ TEŻ: Książki nad morzem, czyli Plener Literacki w Gdyni

Wydarzenie organizowane jest przez Goyki 3 Art Inkubator oraz miasto Sopot. To pierwsza edycja festiwalu, która nie otrzymała dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Literacki Sopot od 2012 roku

Festiwal Literacki Sopot odbywa się od 2012 roku. Pierwsza edycja wydarzenia poświęcona była polskiemu reportażowi. Od tamtego czasu, gości ono w kurorcie zawsze w drugiej połowie sierpnia.

Literacki Sopot tworzy przestrzeń do rozmów pomiędzy twórcami a czytelnikami. Pozwala też zgłębiać tematy ważne oraz stwarza pole do dyskusji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama