Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W rocznicę nawałnicy wybrali papieża na patrona parku w Lotyniu. By chronić dobre imię Jana Pawła II

W przededniu szóstej rocznicy tragicznej nawałnicy, która w powiecie chojnickim zabrała życie pięciu osobom, mieszkańcy zniszczonego wówczas przez silny wiatr sołectwa Lotyń oraz radni gminy Chojnice podjęli decyzję, by odbudowany w ich miejscowości park nazwać imieniem Świętego Jana Pawła II. Dlaczego akurat tak? Choć pomysłów było kilka, to, jak tłumaczą, ma to być odpowiedź na – ich zdaniem – trwające publicznie szkalowanie dobrego imienia papieża Polaka.
nawałnica w powiecie chojnickim, 2017
Suszek, okolice jeziora Śpierewnik. Tu zginęły dwie harcerki

Autor: Olek Knitter | archiwum

Papież patronem parku, który zniszczyła nawałnica w Lotyniu

Dokładnie w szóstą rocznicę tragicznej nawałnicy, która przeszła przez powiat chojnicki w 2017 roku, w Lotyniu w piątek, 11 sierpnia samorządowcy z gminy Chojnice złożyli kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym śmierć dwóch harcerek, które przyjechały wówczas nad jezioro Śpierewnik na obóz harcerski.

>>> Nawałnica w Rytlu w 2017 r. Zobacz zdjęcia! >>>

  • Natomiast w niedzielę, 13 sierpnia w Lotyniu o godz. 17.00 odbędą się polowa msza święta i odsłonięcie obelisku na cześć papieża Jana Pawła II, który został właśnie patronem zniszczonego wówczas parku w Lotyniu.

Mieszkańcy sołectwa Lotyń w gminie Chojnice wraz z sołtysem zwrócili się do Rady Gminy Chojnice o nadanie odbudowanemu po nawałnicy (za blisko 2 mln zł) parkowi w Lotyniu imienia Świętego Jana Pawła II. Jak wskazali w swojej argumentacji, chcą nadać właśnie to imię, gdyż „trwa obecnie kampania szkalujących i niedorzecznych oskarżeń wobec papieża Polaka”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Pięć lat temu nawałnica zabiła pięć osób i zmiotła las w okolicach Rytla

Radni Rady Gminy Chojnice jednogłośnie podjęli taką decyzję. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały,

„Popularyzacja Jego postaci, nauczania i postawy wobec drugiego człowieka staje się jedyną odpowiedzią wobec kampanii szkalujących i niedorzecznych oskarżeń wobec papieża Polaka. Mając to na uwadze oraz doceniając niezaprzeczalny wkład intelektualny, duchowy i polityczny, jaki Jan Paweł II wniósł w odrodzenie się wolnej Polski po 1989 r., należy przychylić się do wniosku mieszkańców i nadać parkowi w Lotyniu imię Świętego Jana Pawła II”.

Jesteśmy pokoleniem Jana Pawła II, i to jest odpowiedź gminy Chojnice na liczne paszkwile oraz oczernianie dla mnie najważniejszego Polaka w historii Polski. Oczywiście, kościół jako instytucja pewnie popełnił i popełnia wiele błędów, zresztą jak każdy z nas. Ale kto jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamieniem.

Zbigniew Szczepański / wójt gminy Chojnice

Argumentację tę popiera również wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański.

– Jesteśmy pokoleniem Jana Pawła II, i to jest odpowiedź gminy Chojnice na liczne paszkwile oraz oczernianie dla mnie najważniejszego Polaka w historii Polski. Oczywiście, kościół jako instytucja pewnie popełnił i popełnia wiele błędów, zresztą jak każdy z nas. Ale kto jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamieniem. Ojciec Święty nie życzył sobie pomników, chciał, aby jego nauka zrodziła się i była pielęgnowana w sercach Polaków oraz była przekazywana kolejnym pokoleniom. Nie zamierzamy więc w gminie budować pomników, ale możemy w ten właśnie symboliczny sposób uczcić rolę i pontyfikat Ojca Świętego – mówi wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wójt Szczepański: Nie wyciągnęliśmy wniosków po tragicznej nawałnicy

Co wójt gminy Chojnice miał na myśli, mówiąc o licznych paszkwilach oczerniających papieża?

  • – Mam na myśli tysiące różnych wypowiedzi ludzi w Internecie na temat papieża – precyzuje wójt Szczepański.

Tragiczna nawałnica w Lotyniu. Były inne propozycje nazw: Park Warszawski lub Wolontariuszy

Dodać jednak należy, że nie brakowało także innych propozycji nazw dla tego parku. Był pomysł, aby nazwać go imieniem „Wolontariuszy”, na cześć tych, którzy sześć lat temu przez wiele godzin, dni i tygodni pomagali w ratowaniu dobytku mieszkańców Lotynia.

Była również propozycja nazwy „Park Warszawski”, gdyż to miasto stołeczne mocno wsparło finansowo proces usuwania skutków nawałnicy w gminie oraz ufundowało plac zabaw w tym właśnie parku w Lotyniu.

Władze gminy Chojnice poparły jednak propozycję mieszkańców Lotynia.

W gminie Chojnice Jan Paweł II ma już rondo

W gminie Chojnice do tej pory imię papieża Jana Pawła II nosiło jedno rondo – w Lipienicach na drodze wojewódzkiej 240 z Chojnic na Tucholę, w sąsiedztwie galerii handlowej. Oficjalnie otrzymało ono imię tego właśnie patrona na przełomie 2020 i 2021 roku, a specjalny obelisk na środku  ronda został odsłonięty w maju 2021 roku. Co jednak ciekawe, wówczas dokładnie tymi samymi słowami argumentowano podejmowaną decyzję, iż to w obronie dobrego imienia Jana Pawła II.

PRZECZYTAJ TEŻ: 5 lat po nawałnicy w Suszku. Upamiętnią jej ofiary

Wówczas jednak, sprzeciw wobec temu pomysłowi zgłosili członkowie Lewicy z powiatu chojnickiego. Zaapelowali o szersze konsultacje społeczne w tej sprawie.

– Obecnie jesteśmy świadkami istotnego konfliktu dotyczącego oceny pontyfikatu Jana Pawła II, a taki ruch mógłby jeszcze podnieść eskalację sporu w społeczeństwie. Warto byłoby nazwać rondo imieniem kogoś mniej kontrowersyjnego w dzisiejszych czasach – apelowała wówczas Lewica, argumentując również, iż nie ma żadnych związków Karola Wojtyły z gminą Chojnice, i dlatego to rondo warto nazwać, np., imieniem 18. Pułku Ułanów.

Tragiczna nawałnica w Rytlu z 2017 roku. Życie straciło 5 osób

Nawałnica nawiedziła gminę Chojnice, Brusy, a także Rytel i jego okolice dokładnie sześć lat temu, 11 sierpnia 2017 roku. Piekło nad niebem ziemi chojnickiej rozpętało się ok. godz. 22.30. Jak się później okazało, była to najtragiczniejsza nawałnica w historii regionu, a dla mieszkańców był to jeden z najczarniejszych momentów życia.

W wyniku żywiołu, w jednej chwili życie straciło pięć osób:

  • cztery zostały przygniecione przez drzewa na trzech różnych polach namiotowych (dwaj mężczyźni zginęli na polach namiotowych w Małych Swornegaciach i w Zaporze, w Suszku niedaleko Lotynia zginęły w namiocie dwie harcerki),
  • a jedna kobieta zginęła we własnym domu w Zielonej Hucie koło Konarzyn.

PRZECZYTAJ TEŻ: Po nawałnicy w Suszku wraca sprawa komendantów! Sąd uchylił wyrok uniewinniający

Strażacy przez kilka godzin z różnych stron starali się dostać do harcerzy uwięzionych na obozie w Suszku

– Ponad 30 lat jestem wójtem gminy Chojnice, ale to był dla mnie najtrudniejszy okres, gdyż ta nawałnica była tragiczna w skutkach dla naszych mieszkańców. Ta trauma ciągnie się za nami do dziś i wydaje nam się, jakby to było wczoraj. Jednak to nieszczęście pokazało również piękne odruchy ludzkich serc i siłę mobilizacji oraz wolontariatu wśród ludzi – wspominał przed rokiem tamte wydarzenia wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański.

W 2022 roku, w piątą rocznicę nawałnicy w Rytlu odbyła się konferencja popularnonaukowa „W ślad za huraganem”, a właśnie w parku w Lotyniu otwarto wystawę plenerową zdjęć, pokazującą park przed nawałnicą, w jej trakcie oraz po remoncie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama