Noc Perseidów 2023 już 11 sierpnia. Gdzie oglądać?
Gdańsk
Nocne Podglądanie Wszechświata z Góry Gradowej to cykliczne wydarzenie plenerowe Hevelianum, odbywające się już od ponad 10 lat. Wpisuje się ono w obchody 550. rocznicy urodzin jednego z najwybitniejszych polskich astronomów Mikołaja Kopernika.
– Liczymy na bezchmurne niebo, tym bardziej że do północy nie będzie na nim Księżyca, a to da nam lepszą sposobność do ujrzenia deszczu spadających gwiazd – zapewnia Magdalena Maszewska, astronomka z Hevelianum. – Przygotujemy teleskopy, ale zachęcamy też do przyjścia z własnym sprzętem do obserwacji, abyśmy mogli wspólnie oglądać najpiękniejsze obiekty na naszym nocnym niebie.
PRZECZYTAJ TEŻ: Zaćmienie Słońca nad Polską. Trzymajmy kciuki za pogodę
Oprócz obserwacji spadających gwiazd, będzie można wziąć udział w:
- warsztatach tematycznych i spotkaniach popularnonaukowych z udziałem naukowców oraz specjalistów w dziedzinie astronomii,
- a także obejrzeć ciekawe wystawy, w tym ekspozycję fotograficzną „APARATY made in POLAND” – wystawę przedwojennego i powojennego sprzętu fotograficznego wyprodukowanego w Polsce.
- Dodatkowo zaprezentowane zostaną prace nagrodzone w tegorocznej edycji konkursu fotograficznego Astro Camera.
PRZECZYTAJ TEŻ: Mikołaj Kopernik był nie tylko astronomem. W 550. rocznicę jego urodzin na Pomorzu zainaugurowano Rok Kopernika
W trakcie wydarzenia odbędą się także:
- tematyczne pokazy laserowe,
- spektakl teatru tancerzy ognia Arta Foc
- oraz koncert muzyki elektronicznej w wykonaniu Przemysława Rudzia – kompozytora i wykonawcy, inżyniera dźwięku oraz producenta muzycznego, a jednocześnie popularyzatora astronomii, autora książek i przewodników.
Astronomiczny piknik odbędzie się w piątek, 11 sierpnia w godzinach 21:00-1:00. Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie Hevelianum.
Gdynia
Spadające gwiazdy będzie można także oglądać na Molo Południowym w Gdyni podczas wydarzenia Mniej światła, więcej gwiazd. Trzecia edycja imprezy odbędzie się w piątek i sobotę, 11-12 sierpnia od godziny 17:00 do północy.
– Mniej światła, więcej gwiazd cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno ze strony młodszych, jak i nieco starszych gdynian – tłumaczy Jędrzej Szerle, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Śródmieście. – Nic dziwnego – możliwość obejrzenia kraterów na Księżycu, pierścieni Saturna czy księżyców Jowisza daje wiele radości. A koniec Molo Południowego, mimo że położony w centrum miasta, jest zaś świetnym miejscem do spokojnego obserwowania obiektów astronomicznych.
Najmłodsi będą mogli m.in.:
- własnoręcznie wykonać okulary dyfrakcyjne,
- zbudować i wystrzelić w przestań rakietę,
- skonstruować kwadrant
- oraz stworzyć minisamochód napędzany wyłącznie energią słoneczną.
PRZECZYTAJ TEŻ: 412. urodziny Jana Heweliusza w Gdańsku
– Najpierw przez kilka godzin będziemy eksperymentować, uczestniczyć w pokazach w pobliskim planetarium i obserwować Słońce przez przystosowane do tego teleskopy – zapowiada Olgierd Jastrzębski z Centrum Nauki Experyment. – Już po zapadnięciu zmroku rozpoczniemy odkrywanie kolejnych pojawiających się nad nami gwiazd i podziwianie tajemniczych Perseidów. 11 i 12 sierpnia jesteśmy w samym centrum Gdyni aż do północy!
Pokazy w Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego będą odbywać się w godzinach 17:00-21:00. Co pół godziny będzie mogło wziąć w nich udział jednocześnie 15 osób. Darmowe wejściówki na pokazy dostępne będą w namiocie Centrum Nauki Eksperyment.
Napisz komentarz
Komentarze