Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Trzy wielkie koncerty STÜBAphilharmonie i chóru DoZa w Gdańsku

Niemieccy muzycy przyjeżdżają do Polski już w sobotę. Najpierw będziemy mieszkać, ćwiczyć i poznawać się we Wdzydzach. W Kościerzynie damy pierwszy koncert, potem przyjeżdżamy do Gdańska na kolejne dwa występy. Na wszystkie wstęp wolny, co jest naprawdę wielkim prezentem dla melomanów, warto wykorzystać tę niepowtarzalną okazję - mówi Monika Zytke, dyrygentka, prezes Stowarzyszenia Stara Oliwa
Trzy wielkie koncerty STÜBAphilharmonie i chóru DoZa w Gdańsku

Autor: Mat. prasowe

Monika Zytke, dyrygent zawsze na koncertach zaprasza do zabawy publiczność

Czym jest STÜBAphilharmonie?

To niezwykła orkiestra z niemieckiej Turyngii. Grają w niej profesjonalni muzycy na co dzień zaangażowani w innych zespołach i projektach, ale też ci, którzy mają wykształcenie muzyczne, choć uprawiają zupełnie inne profesje. Dwie dekady temu założycielom STÜBAphilharmonie zamarzyło się, by dwa, trzy razy w roku organizować duże, muzyczne projekty, w tym wakacyjne. Wspólne granie dla przyjemności, ale i wedle idei integracji poprzez muzykę było strzałem w dziesiątkę. Okazało się, że można świetnie łączyć uprawianie muzyki z poznawaniem innych krajów, zwłaszcza najbliższych sąsiadów, miast, ludzi, kultur. I tak oto cała wielka grupa muzyków raz na dwa lata koncertuje latem za granicą. Do współpracy zapraszają muzyków z kraju, do którego się wybierają.

Teraz, po raz pierwszy, odwiedzą Polskę.

Tu będą pracować nad projektem oratoryjnym. Do tego projektu potrzebny był chór. Ponieważ współpracowałam z niemieckimi muzykami już wcześniej, mnie poproszono o jego zorganizowanie. Rzecz jasna, trudno zebrać muzyków jednego, konkretnego zespołu w czasie wakacji, postanowiliśmy zatem – wraz z chórmistrzem Tadeuszem Formelą, którego zaprosiłam do projektu - stworzyć nową grupę, złożoną z muzyków, którzy akurat mają wolny czas, tak zawodowców jak i amatorów, ale z wieloletnim doświadczeniem chóralnym. Zgłosili się chórzyści z całego Pomorza, od Bydgoszczy po Koszalin. Eliminacje odbyły się zimą w oliwskim Domu Zarazy, który jest oficjalnym partnerem wydarzenia. Stąd nazwa - DoZa, czyli chór Domu Zarazy, który może kiedyś, by nie zmarnować potencjału, wykorzystamy jeszcze podczas innych projektów.

Przed nami trzy koncerty w Polsce.

 

W programie wielki repertuar. Johannesa Brahmsa - "Pieśń przeznaczenia", przepiękny utwór nieczęsto wykonywany, Wojciecha Kilara – “Orawa”, Richarda Wagnera - uwertura do opery “Tannhäuser”, Jeana Sibeliusa – “Finlandia” poprowadzone przez Javiera Huerta Gimeno oraz dzieło szczególnie ważne dla mnie - Kantata "Hymn o miłości" Andrzeja Cwojdzińskiego, którą zadyryguję. Andrzej Cwojdziński to mój, zmarły dwa lata temu, profesor dyrygentury, który napisał ten utwór 31 lat temu, a pierwsze wykonanie powierzył mnie, młodej wtedy absolwentce ostatniego rocznika studentów, jaki prowadził w gdańskiej Akademii Muzycznej. Wtedy też podarował mi swoją batutę. Dla mnie - bardzo symboliczny gest. Z tym większą radością i wzruszeniem wracam do tego utworu, którego tekst oparty jest na biblijnym, najpiękniejszym bodaj tekście o miłości. Cieszę się, że muzykom zza granicy będę mogła przekazać piękno tej muzyki.

Integracja poprzez sztukę to clou tego projektu.

Niemieccy muzycy przyjeżdżają do Polski już w sobotę. Najpierw będziemy mieszkać, ćwiczyć i poznawać się we Wdzydzach. W Kościerzynie damy też pierwszy koncert, potem przyjeżdżamy do Gdańska na kolejne: w katedrze oliwskiej i w Filharmonii Bałtyckiej. Na wszystkie występy wstęp wolny, co jest naprawdę darem losu i wielkim prezentem dla melomanów, warto wykorzystać tę niepowtarzalną okazję. Kolejne koncerty już w Niemczech, to druga część projektu. Pobyt w Polsce, taką wszyscy mamy nadzieję, będzie pięknym czasem budowania relacji, przyjaźni, poznawania siebie nawzajem, zwiedzania naszych ojczyzn, ale i łączenia pokoleń. Co zwłaszcza teraz, w obliczu panującej wojny jest nie bez znaczenia. Oba zespoły spędzą ze sobą dwanaście dni, jest czas razem pobyć, stworzyć coś pięknego. Projekt ten to ogromna praca logistyczna i artystyczna, ale wszystko tu jest wynikiem pasji, radości bycia z ludźmi i robienia tego, co się kocha, realizowania się poprzez sztukę. Rezultatami tej artystycznej integracji będziemy mieli okazję zachwycić się wszyscy. Jestem tego pewna.

***

Orkiestra symfoniczna STÜBAphilharmonie (Niemcy) i Chór DoZa (Polska)

KONCERT w KOŚCIERZYNIE:

  • 5 sierpnia 2023 (sobota) Kościół Świętej Trójcy g. 19.00 wstęp wolny

KONCERTY w GDAŃSKU:

  • 7 sierpnia 2023 (poniedziałek) Archikatedra Oliwska g. 19.00 wstęp wolny
  • 8 sierpnia 2023 (wtorek) Filharmonia Bałtycka g. 19.00 wstęp wolny
     
  • Chór przygotował Tadeusz Formela
  • Dyrygenci: Javier Huerta Gimeno i Monika Zytke
  • Organizatorzy: Jens Kobe i Robert Hennig

PROGRAM

  • Johannes Brahms - "Pieśń przeznaczenia"
  • Andrzej Cwojdziński - Kantata "Hymn o miłości"
  • Wojciech Kilar – “Orawa”
  • Richard Wagner - Uwertura do opery “Tannhäuser”
  • Jean Sibelius – “Finlandia”

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama