Jak informuje grupa American Heart of Poland, operator sztumskiego szpitala, za zgodą Narodowego Funduszu Zdrowia, 12 lipca bieżacego roku wojewoda pomorski wydał decyzję o zawieszeniu działalności Oddziału Ginekologiczno-Położniczego i Neonatologii w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Sztumie. Grupa American Heart of Poland w tej sytuacji z dniem 31 lipca zawiesza funkcjonowanie ww. oddziałów. Wniosek o rozwiązanie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług na tych oddziałach złożono 30 czerwca.
- Ta strategia została przemyślana i przeanalizowana w wielu aspektach, zwłaszcza pod kątem zapewnienia najwyższej jakości opieki zdrowotnej nad pacjentami - zapewnia Beata Staniaszczyk z zespołu ds. komunikacji PR grupy. - Naszym priorytetem jest zapewnienie ciągłości leczenia, dlatego wszyscy pacjenci przyjęci przed 1 sierpnia będą mieli zapewnioną pełną opiekę medyczną do momentu wypisu. Z uwagi na brak zaplanowanych hospitalizacji na kolejne miesiące, zawieszenie pracy na tych oddziałach nie będzie wiązało się z koniecznością przenoszenia planowych zabiegów.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ze szpitala w Sztumie znikną dwa oddziały
Aby zapewnić pacjentom z powiatu sztumskiego profesjonalną opiekę na oddziałach położniczo-ginekologicznych oraz neonatologii, przeprowadzono rozmowy ze szpitalem im. dr Jadwigi Obodzińskiej-Król w Malborku. Szpital ten wyraził gotowość do zabezpieczenia świadczeń z zakresu położnictwa, ginekologii i neonatologii dla wszystkich mieszkańców powiatu sztumskiego.
Wszyscy pacjenci przyjęci przed 1 sierpnia będą mieli zapewnioną pełną opiekę medyczną do momentu wypisu. Z uwagi na brak zaplanowanych hospitalizacji na kolejne miesiące, zawieszenie pracy na tych oddziałach nie będzie wiązało się z koniecznością przenoszenia planowych zabiegów.
Beata Staniaszczyk / American Heart of Poland
Znikną dwa oddziały. Co z pracownikami?
Operator sztumskiej lecznicy podkreśla, że decyzja o zawieszeniu działalności oddziałów wynika z niewystarczającej liczby porodów (w pierwszych miesiącach roku w szpitalu w Sztumie odnotowano średnio około dziesięciu porodów), która wpływa na brak zapotrzebowania na pracę w pełnym wymiarze godzin. W rezultacie brak kadry medycznej wystarczającej do zapewnienia świadczeń w pełnym wymiarze, niedostateczna obsada nie pozwala z kolei na zapewnienie wysokich standardów leczenia. Ograniczanie liczby oddziałów ginekologiczno-położniczych jest tendencją ogólnokrajową, wynikającą ze spadku liczby porodów. W roku 2015 takie oddziały były 424 w kraju, w roku 2022 ich liczba spadła do 364.
- Pragniemy podkreślić, że personel, który spełnia kryteria (ponad połowa personelu dwóch restrukturyzowanych oddziałów, w tym wszystkie pielęgniarki), otrzyma propozycje pracy w Szpitalu w Sztumie na innych oddziałach. Pracownicy, którzy ze względu na wymagania kwalifikacyjne nie mogą pełnić innej funkcji w sztumskiej placówce, mają możliwość otrzymania oferty pracy w Szpitalu w Malborku, Iławie oraz Kwidzynie - dodaje Beata Staniaszczyk.
Napisz komentarz
Komentarze