XIII Festiwal Filmów Kaszubskich dobiegł końca. Dla kogo „Filmòwi Grif”?
Kapituła pod przewodnictwem Mirosława Piepki tak napisała o filmach:
Są to produkcje nowe, pod każdym względem oryginalne. Dobrze wpisują się w kulturowość i historię kaszubską. Cieszy coraz większa obecność w nich języka kaszubskiego. W szczególności kapituła zwróciła uwagę na filmy fabularne: „Jutro będzie padać” oraz „Pałac”, w których podjęto trudną i dramatyczną historię Kaszubów. Serdecznie gratuluje ich producentom za podjęcie i umiejętne zrealizowanie tych dzieł.
Właśnie ten ostatni film nagrodzono corocznym wyróżnieniem o nazwie Filmòwi Grif.
– To dla nas wielkie wyróżnienie. Daje siłę do kolejnych działań. Przymierzamy się właśnie do realizacji filmu o mordzie dziesięciu Kaszubów w Będargowie – mówił, nie kryjąc wzruszenia, Piotr Pastalenc.
PRZECZYTAJ TEŻ: Bardzo udana inauguracja XIII Festiwalu Filmów Kaszubskich
Nagrodę wręczali burmistrz gminy Żukowo Wojciech Kankowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Żukowie Witold Szmidtke oraz wiceprezes ZKP Banino Elżbieta Pryczkowska. Obecny był także członek kapituły Jerzy Stachurski.
– Wszystkie filmy mi się podobały. Różnice były niewielkie – wyjaśniał juror.
Także burmistrz gminy Żukowo, który z wykształcenia jest historykiem, wspomniał, jak ważne jest pełne rozpoznanie tej arcytrudnej historii wojennej Kaszubów. Nie było wówczas łatwych wyborów. Każdy niósł za sobą dramatyczne konsekwencje.
PRZECZYTAJ TEŻ: Filmowy Gryf dla Eugeniusza Pryczkowskiego na Festiwalu Filmów Kaszubskich w Miszewie
Z kolei członek ZKP w Baninie i doktorant Krzysztof Patock, od dzieciństwa mieszkający w Niemczech, podkreślał:
– Bardzo się cieszę, że pamięć o tamtych wydarzeniach jest przekazywana w formie filmu. Uczę historii w Niemczech. Tam nie wolno mówić o zbrodniach niemieckich, tylko o jakichś nazistach. W domach mówią, że w czasie wojny Niemcy pomagali Żydom. Mowy nie ma o niemieckich obozach koncentracyjnych. Te filmy należy przetłumaczyć na niemiecki i pokazywać je w tym kraju – dobitnie artykułował w języku kaszubskim nauczyciel historii, związany z rodem Miotków.
Film „Pałac” w Sali Kultury w Baninie obejrzała licznie zgromadzona widownia. Zamknął on festiwal i jednocześnie zakończył Festyn Kultury Kaszubskiej, zorganizowany przez miejscowy oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Było to niezwykłe i bardzo udane wydarzenie. (jd)
Napisz komentarz
Komentarze