Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Nie daj się oszukać w sieci! Na co uważać? Kim jest muł finansowy? NASK wyjaśnia

Jak nie zostać „mułem finansowym” i unikać fałszywych ofert pracy, w jaki sposób zabezpieczyć się przed kradzieżą wizerunku oraz tożsamości, czy, po prostu, gdzie bezpiecznie korzystać z Internetu w trakcie urlopu? Na te i szereg innych pytań odpowiada poradnik „Cyberbezpieczne wakacje 2023”. Przygotowali go eksperci z instytutu badawczego NASK.
mężczyzna w słuchawkach patrzący na ekran komputera

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

„Cyberbezpieczne wakacje 2023”. Na co uważać?

– Wakacje to dla wielu z nas długo wyczekiwany odpoczynek, a także czas relaksu i beztroski, która może zostać wykorzystana przez oszustów, by wykraść nasze pieniądze lub dane. Dlatego niezwykle ważne jest, abyśmy z rozwagą podchodzili do wszystkich naszych aktywności w tym okresie, również tych w sieci, i weryfikowali, czy na pewno są one dla nas bezpieczne – podkreśla Anna Kwaśnik, współautorka poradnika i kierowniczka Zespołu Projektów Informacyjno-Popularyzatorskich w NASK.

Odpowiedzią na wzmożone w okresie urlopowym zagrożenia, takie jak wyłudzenia i kradzieże pieniędzy, wrażliwych danych lub cyfrowej tożsamości, jest darmowy poradnik „Cyberbezpieczne wakacje 2023”, przygotowany przez NASK i dostępny do pobrania tutaj.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kolejne oszustwo na „amerykańskiego lekarza”. Mieszkanka powiatu starogardzkiego straciła 40 tys. zł

Na niespełna 50 stronach zawarte zostały, między innymi, podpowiedzi dotyczące: przygotowań do urlopu i tego, jak uniknąć fałszywych biur podróży, fałszywych sklepów internetowych czy oszustw biletowych,

  • ale też tego, w jaki sposób bezpiecznie płacić w czasie wakacji: z wykorzystaniem karty płatniczej oraz płatności online,
  • czy jak przygotować i bezpiecznie użytkować sprzęt elektroniczny, który ze sobą zabieramy.

Wakacje to dla wielu z nas długo wyczekiwany odpoczynek, a także czas relaksu i beztroski, która może zostać wykorzystana przez oszustów, by wykraść nasze pieniądze lub dane. Dlatego niezwykle ważne jest, abyśmy z rozwagą podchodzili do wszystkich naszych aktywności w tym okresie, również tych w sieci, i weryfikowali, czy na pewno są one dla nas bezpieczne.

Anna Kwaśnik / NASK

Praca sezonowa. Na co zwrócić uwagę?

Zadbano także o pracowników sezonowych i osoby poszukujące na lato dodatkowego źródła utrzymania, a warto pamiętać, że, niestety, sporo ogłoszeń w sieci to jedynie sposób pozwalający rzekomym pracodawcom wyłudzać dane. Dlatego eksperci z NASK przypominają podstawowe zasady internetowego „BHP”, opartego przede wszystkim na ograniczonym zaufaniu – chodzi, m.in., o to, by nie podawać numeru karty kredytowej ani innych jej danych, czy informacji dotyczących logowania do bankowości. Poza tym, firmę, gdzie chcemy się zatrudnić, warto porządnie prześwietlić, sprawdzając, czy figuruje w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, oraz w Krajowym Rejestrze Sądowym. Warto też sprawdzić w sieci opinie na temat firmy.

Kim jest „muł finansowy”?

Warto również pamiętać, by zachować czujność, widząc ogłoszenia o rekrutacji na stanowiska pośrednika finansowego czy specjalisty do spraw rozliczeń, oraz podobne, niezależnie od nazwy, sprowadzające się do udziału w procederze prania nielegalnie pozyskanych pieniędzy. „Muł finansowy”, bo tak fachowo określa się osobę wykorzystywaną przez przestępców do zatarcia śladów pochodzenia brudnej gotówki, może:

  • zostać zaangażowany do przesyłania dalej pieniędzy transferowanych na konto przez „pracodawcę”,
  • wypłacać środki z bankomatów i realizować przelewy na kolejne konta,
  • a czasem, po prostu, udostępnić kryminalistom swój rachunek bankowy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Podawał się za lekarza, oszukał kobietę. Szuka go gdańska policja

Nigdy nie otwieraj osobistego konta bankowego, które ma być używane jako narzędzie Twojej pracy. Nie podawaj nikomu swoich danych osobowych, numeru konta bankowego. Zachowaj ostrożność w przypadku ofert dotyczących łatwego zarobku.

NASK

Przypominają również, że choć „muły finansowe” często nie zdają sobie sprawy, że biorą udział w nielegalnym praniu pieniędzy, to nie są zwolnione od odpowiedzialności karnej.

Na co jeszcze uważać w wakacje?

Co ważne, autorki poradnika nie ograniczyły się jedynie do kwestii związanych z wypoczynkiem, płatnościami czy podróżowaniem, ponieważ wakacje to także okres, w którym częściej występują również inne cyberzagrożenia. Dotyczą przede wszystkim:

  • ochrony własnego wizerunku, wrażliwych danych
  • oraz ryzyka wynikającego z relacji z nowo poznanymi osobami (często wyłącznie w świecie Internetu lub też na pograniczu obszaru cyfrowego i świata realnego).

PRZECZYTAJ TEŻ: Oszustwo „na Ope'ner”. Straciła 900 złotych!

Ostatnia część poradnika wprost ostrzega przez zagrożeniami, takimi jak:

  • fałszywe oferty pracy,
  • przemyt i pranie brudnych pieniędzy,
  • a także fałszywe inwestycje i reklamy.

„Cyberbezpieczne wakacje 2023”. Webinar o tematyce wakacyjnej

Dopełnieniem poradnika będzie przygotowane przez NASK we współpracy z policyjnym Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości specjalne szkolenie online, które odbędzie się na żywo w czwartek, 29 czerwca o godz. 12. i będzie transmitowane tutaj.

Tematy webinaru:

  • oszustwa na wakacje last minute,
  • niebezpieczne wakacyjne znajomości,
  • publiczna sieć Wi-Fi – jak z niej bezpiecznie korzystać?,
  • na co narażone są nasze urządzenia z dostępem do Internetu?,
  • jak chronić nasze urządzenia mobilne?.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama