Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

I Oliwski Jarmark Cysterski. Historyczny duch tego miejsca sprawi, że przeniesiemy się w czasie

Oliwski Dom Zarazy to miejsce przez wielu jeszcze nieodkryte, ale kto choć raz tu zajrzał, będzie wracał. Okazja, dla tych, którzy jeszcze atmosfery tych murów nie poznali szykuje się specjalna. Oto 24 czerwca odbędzie się tu I Oliwski Jarmark Cysterski!
I Oliwski Jarmark Cysterski. Historyczny duch tego miejsca sprawi, że przeniesiemy się w czasie

Autor: Michał Kurowski

To impreza zainicjowana przez bistro Domu Zarazy, nomen omen, Cysterię, miejsce także strawy duchowej. Gospodynie Cysterii, siostry Ewa Czerniakowska i Maria Wałęga-Ziemlańska, od lat mieszkanki Oliwy i w Oliwie zakochane hołdują tradycji, i na spotkanie z tradycją w najbliższą sobotę zapraszają.

Ta swoista czerwcowa „cysteriada” będzie rozgrywać się w całym kompleksie Domu Zarazy, a zatem na ukwieconym dziedzińcu gotyckiego Domu Bramnego, w historycznej uliczce wiodącej od zabytkowej Oliwskiej Bramy, gdzie zostaną ustawione stragany z lokalnymi specjałami i rzemiosłem, na scenie teatralnej im. Ryszarda Jaśniewicza, gdzie odbędzie się premiera słuchowiska „Piąty żywioł”, w Cysterii, gdzie będą miały miejsce warsztaty rzeźbiarskie, ceramiczne, kulinarne (z degustacją) oraz w kawiarnianym ogrodzie, gdzie przy ukwieconych stołach będzie można biesiadować do późnego wieczora. Oczywiście, przy dźwiękach muzyki cysterskiej.

Co w programie?

Historyczny duch tego miejsca sprawi, że niechybnie przeniesiemy się w czasie, a zatem zaprezentują się makiety zamków średniowiecznych, a do zabawy wciągać będą gry planszowe w dawnym stylu. W średniowiecznym namiocie nauczymy się tradycyjnego tkania na igle i bardku. Posłuchamy bursztynowych opowieści Amber Miraculum oraz Oliwskiego bajania Łowców Słów. W cysterskiej uliczce stanie historyczna fotobudka, która jak wehikuł czasu przeniesie śmiałków w dawne wieki.
Chętni będą mogli poznać tajemnice starogdańskiego theatrum rzemieślniczego i nauczyć się robić lalki do własnego teatru stolikowego.

Podpłomyki u kowala i biesiada z kapelą

Nie zabraknie Oliwskiego Kowala, 11 listopada wykuwał tu z kolegami z innych regionów kraju polskiego orła, teraz, jak zapowiada, wyczaruje nad kowalskim ogniem jarmarkowe „cudeńka”, a wszystko to w słynnej Oliwskiej Bramie wjazdowej do Opactwa.

Na kowalskim ogniu chętni nauczą się też pieczenia podpłomyków.

Capella Cistercian zapozna nas z cysterskimi pieśniami, ale i – dzięki historycznej rekonstrukcji muzycznej - repertuarem biesiadnym.

A prócz Capelli Cistercian grać będzie Xtet - czyli band instrumentów dętych prezentujący „stare" i „młode" przeboje.

- W ten świętojański czas w Domu Zarazy można będzie zaprezentować własne rękodzieło, a tym samym stać się częścią historycznego, bo wszak pierwszego Cysterskiego Jarmarku w Oliwie – zaprasza Jadwiga Możdżer, inicjatorka oraz organizatorka artystycznej części imprezy. - Zobaczymy tu młode talenty, wystąpią dzieci z Kaszub! Do udziału w warsztatach zapraszamy też osoby z niepełnosprawnościami, zajęcia będą prowadzić instruktorzy, na co dzień pracujący z niepełnosprawnymi dziećmi.

Żywioły i wiersze

Gdańska aktorka, choreografka i reżyserka jest też autorką wspomnianego słuchowiska „Piąty żywioł”, którego premiera odbędzie się właśnie tego dnia.

- Akcja dzieje się ponad wiek wstecz i to właśnie w Noc Świętojańską – mówi Jadwiga Możdżer. - Przywołuje dawne wątki kultury Pomorza, motywy legend, podań ludowych, wierzeń słowiańskich i zwyczajów przekazywanych międzypokoleniowo. 

Autorski scenariusz inspirowany jest literaturą źródłową. Usłyszymy tu muzykę tradycyjną, ludowe pieśni, kompozycje autorskie Jadwigi Możdżer oraz różnorodne formy językowe nawiązujące stylizacją do staropolszczyzny, elementy regionalnej gwary oraz bogactwo form literackich: wiersz,  proza, biały wiersz,  piosenka. W projekcie wzięli udział profesjonalni aktorzy, młodzież, dzieci, także osoby niedowidzące.

Imieniny Danuty

24 czerwca to imieniny Danuty, a zatem - zgodnie z wieloletnią tradycją tego miejsca - odbędzie się tu świętowanie imienin patronki, założycielki Domu Zarazy i Stowarzyszenia Stara Oliwa, zmarłej w 2022 roku Danuty Rolke-Poczman.

Oliwski Jarmark Cysterski był jej marzeniem. I w czasie jarmarkowego święta odsłonięta zostanie w historycznej Oliwskiej Bramie tablica upamiętniająca słynną oliwiankę.

Także i tego dnia usłyszymy Oliwski Hejnał Pokoju. Powstał spontanicznie, jak wiele jej pomysłów, chciała, by rozbrzmiewał na chwałę oliwian, ku pokrzepieniu serc, na rzecz zgody ponad podziałami, z Domu Zarazy, któremu przyświeca, jak zawsze uważała, idea budowania tego, co łączy. 

Mówiła: - Trzeba dbać o pamięć tego miejsca, niezmiennie oddawać hołd tym murom, tej historii, ludziom, tym wszystkim, którzy nie dali mu umrzeć... Ta siedziba jest symbolem ich pasji, entuzjazmu albo zwyczajnie bezinteresownej dobroci, życzliwości dla miasta, dla Oliwy. Dzięki nim wciąż tkwi tu duch, duch Zarazy.

"Zawsze Pomorze" jest patronem medialnym I Oliwskiego Jarmarku Cysterskiego

  • I Oliwski Jarmark Cysterski, Dom Zarazy, ul. Cystersów w Gdańsku-Oliwie
  • sobota, 24 czerwca, godz. 11.30 – 19.00
  • wstęp wolny

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama