- Małgorzata Paździor-Król spełniła wymagania formalne określone w ogłoszeniu o konkursie, a także wykazała się wiedzą merytoryczną oraz doświadczeniem zawodowym, które gwarantuje należyte wykonywanie swoich obowiązków na stanowisku dyrektora instytucji kultury – uznał burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński.
Małgorzata Paździor-Król przez 13-lat była Dyrektorem Chełmskiego Domu Kultury. Może się pochwalić wieloma sukcesami, które zaowocowały niepowtarzalnymi wydarzeniami i powstawaniem nowych ośrodków kulturalnych oraz form artystycznych. Przyczyniła się do odrestaurowania miejskiego kina. Powołała do życia Dyskusyjny Klub Filmowy „Rewers”, który był nagradzany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, a prowadzone w ramach klubu „Seanse z Gwiazdą” gościły całą plejadę polskich aktorów. Była organizatorką ogólnopolskiej imprezy branżowej – Forum Wokół Kina.
Poza znaczącym wkładem w chełmską kinematografię dużym przedsięwzięciem nadzorowanym przez panią Małgorzatę była odbudowa popadającego w ruinę amfiteatru. Dziś jest on nowoczesnym i zadbanym miejscem przeznaczonym na duże koncerty oraz spektakle dla 2500-osobowej publiczności. Jak sama podkreśla, poza zapewnieniem rozrywki na najwyższym poziomie, dla Małgorzaty Paździor-Król równie ważne było powołanie do życia nowych form artystycznych, w które mogliby zaangażować się mieszkańcy. Tak powstały liczne grupy taneczne, wokalne i plastyczne. - utworzyła m.in. chór Chadek Gospel Choir, szkołę baletową oraz pierwszą na Lubelszczyźnie Akademię Musicalową, w której wykładowcami byli np. artyści Studia Accantus. Klub Tańca Towarzyskiego Takt, znany w całej Polsce, wychował Formację Tańców Latynoamerykańskich, która 13 razy zdobyła tytuł Mistrza Polski, a występ w programie telewizyjnym Polsatu „Got To Dance-Tylko Taniec!” zapewnił finał tancerzom. Za jej kadencji został również reaktywowany Teatr Ziemi Chełmskiej, który ma ponad stuletnią tradycję. Ważnym aspektem w rozwoju instytucji była reżyseria – organizacja widowisk muzyczno-aktorskich, które integrowały lokalną społeczność, artystów i ludzi, którzy chcieli przeżyć artystyczną przygodę w swoim mieście. W ten sposób powstały liczne projekty, takie jakie „Opole 80”, „Godzina W”, „Niepodległa” czy „Retro-potańcówka”. Na swoim koncie ma również realizację kilkudziesięciu koncertów gwiazd polskiej i zagranicznej sceny muzycznej.
Po wielu latach spędzonych w Chełmskim Domu Kultury przyszedł czas na zmiany. Przez ostatnie półtora roku jako Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Wojsławicach pani Małgorzata Paździor Król z powodzeniem rozwijała tamtejszą kulturę. Założyła tam „Filmowy Klub Wędrowycza”, stworzyła również plenerowe „Kino na Leżakach”, animowała działalność Ośrodka Dawnych Kultur i Tradycji (Skansen), Ośrodka Trzech Kultur oraz Izby Tradycji Ziemi Wojsławickiej (Synagoga), promowała Wojsławice w Telewizji Polskiej, a na tradycyjne wykopki z motyką przyjeżdżało całe województwo lubelskie.
Małgorzata Paździor-Król studiowała prawo i administrację na UMCS w Lublinie. Z wykształcenia jest także menedżerem. Prywatnie entuzjastka Bieszczad i Mazur. Zapytana co spowodowało, że zdecydowała się na tak dużą zmianę, jaką jest przeprowadzka 600 km od rodzinnego miasta odpowiada:
- W 2015 roku do Gdańska przeprowadziła się moja córka. Dwa lata temu zostałam babcią wspaniałego Antosia, który urodził się w szpitalu w Kartuzach. Gdy tylko dowiedziałam się od córki o konkursie na stanowisko Dyrektora Kartuskiego Centrum Kultury, postanowiłam wystartować. Myślę, że wszyscy dziadkowie mnie zrozumieją - naprawdę jesteśmy w stanie zrobić wszystko, by być blisko naszych wnuków. Nawet jeśli czasami wiąże się to z wyprowadzką na niemalże drugi koniec Polski. Kartuzy odbieram jako wspaniałe miasto z ogromnym potencjałem i czuję, że wspólnie możemy zrobić tu wiele wspaniałych rzeczy!
Napisz komentarz
Komentarze