To szósta edycja Nordic Talking Festival . Tegoroczna poświęcona była kobietom. Bohaterkami spotkań, prezentacji i dyskusji były m.in. skandynawskie badaczki, które wpłynęły na losy świata, artystki czy działaczki społeczne, które stawały do walki o swoje prawa. Uczestnicy festiwalu mieli okazję nie tylko wysłuchać znamienitych gości, ale i posłuchać muzyki czy poznać rytuały i tradycje tamtych stron.
Festiwal rozpoczął się ceremonią światła i kotwicy na rzecz pokoju na świecie, którą poprowadziła kobieca załoga statku Embla z Norwegii. Tymi słowy otworzyła ceremonię ich przedstawicielka:
- Kobiety chcą działać w bardziej aktywny sposób. Staramy się również opowiedzieć o tym, jak ważną rolę pełniły kobiety wikingów: opiekowały się dziećmi, osobami starszymi i marynarzami, a także zajmowały się gospodarstwem, kiedy mężczyźni byli na wyprawach. Jak silne stałyśmy się dzięki tym działaniom! Chciałyśmy podzielić się z Wami naszym doświadczeniem, ideą, wspólnie chwycić w dłonie "wiosło pokoju" i zabrać Was na chwilę do Norwegii.
Piątkową inaugurację uświetnił występ Chóru 441 Hz pod dyrekcją Anny Wilczewskiej. Projekt "Song of the North" to wciągający, transowy koncert oparty przede wszystkim na śpiewie. Jego konstrukcja opiera się na pieśniach nagranych przez zespół chóru 441 Hz i wydanych na albumie "Song of the North". Wszystkie utwory nawiązują do dalekiej Północy i ludów tam żyjących. Wyjątkowej klasy wykonanie, towarzysząca śpiewakom gra świateł, a przede wszystkim interesująca, oryginalna aranżacja porwały publiczność i wprowadziły entuzjastyczną atmosferę zanim jeszcze na dobre rozpoczął się festiwal. Entuzjazm towarzyszył jego uczestnikom do końca imprezy.
To trzecia, gdyńska edycja NTF. Wszystkie warsztaty, spotkania i koncerty odbyły się w Konsulacie Kultury.
Głównym organizatorem festiwalu jest Fundacja LuxSfera.
Napisz komentarz
Komentarze