Po rozbiórce pozostałości odbudowanych pół wieku temu murów obronnych miasta oraz osuszeniu terenu i wykonaniu części podziemnej rozpoczęła się nadziemna budowa Centrum Współpracy Międzypokoleniowej i Streetworkingu w Słupsku.
- Pozostałości muru i baszty cechował zły stan techniczny, uniemożliwiający dalsze prace w tym miejscu. Dlatego fragmenty elementów historycznych zostały rozebrane, a w trakcie rozbiórki pozyskano oryginalne, historyczne cegły, które posłużą teraz do odbudowy baszty i fragmentu muru otaczającego miasto lokacyjne – informują słupscy urzędnicy.
Zrekonstruowana zostanie więc średniowieczna baszta - zyska trzy kondygnacje i stożkowy dach. Zbudowany zostanie także budynek w stylu szachulcowym, czyli ściany szkieletowej drewnianej, który będzie przeznaczony na realizację działań społecznych i kulturalnych.
Na parterze znajdzie się miejsce dla pasjonatów historii, którzy będą tu mogli prowadzić zajęcia z rzemiosła historycznego. Na pierwszym piętrze znajdować się będzie przestrzeń dla streetworkerów, którzy będą działać w dziedzinie rewitalizacji. Ponadto będzie tu także placówka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży ze środowisk objętych szczególną opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
Młodzi ludzie będą m.in. mogli liczyć na pomoc w odrabianiu lekcji i nadrabianiu zaległości szkolnych, a także na udział w zajęciach artystycznych, sportowych i rekreacyjnych. Natomiast na poddaszu będą odbywały się zajęcia dla osób starszych w ramach centrum seniora. Oprócz tego znajdzie się w budynku sala wykładowo-ekspozycyjna. Co ważne, obiekt zostanie wyposażany w windę.
- Zaprojektowane obiekty uzupełnią także istniejące historyczne i architektoniczne zagospodarowanie terenu w sąsiedztwie dawnego kościoła klasztornego Sióstr Norbertanek pw. św. Mikołaja, będącego aktualnie siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej i nawiązywać będą m.in. do historycznych obiektów zlokalizowanych w pobliżu rzeki i muru otaczającego miasto – informują w urzędzie w Słupsku.
Napisz komentarz
Komentarze