Konkurs „Asy Samorządu 2022”. Czekamy na zgłoszenia gmin i powiatów
„Asy Samorządu 2022” wyłoni 16-osobowa Kapituła Konkursu, złożona z wybitnych znawców samorządu, przedstawicieli organizacji samorządowych, pozarządowych, naukowców i dziennikarzy. Partnerem konkursu jest Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
– Poprzez nasz konkurs, chcemy wyłonić najprężniej i najskuteczniej działających samorządowców na Pomorzu – tłumaczy Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Zawsze Pomorze”. – To bardzo ważne, bo samorząd współdecyduje o jakości naszego życia. I w znacznym stopniu wpływa na rozwój lokalny i regionalny, czyli na to, jak jutro będzie się powodziło nam i naszym dzieciom – dodaje.
PRZECZYTAJ TEŻ: Pomorze jest silne, a sukces każdej gminy jest sukcesem całego regionu
Samorządy są fundamentem demokracji. Wpływają na rozwój lokalny i regionalny małych ojczyzn. To zasługa mieszkańców, ich pracowitości i przedsiębiorczości, ale też niezwykłego zaangażowania działaczy samorządowych. Dlatego celem konkursu jest nie tylko wyłonienie najlepszych samorządowców, ale też pokazanie ich zaangażowania i dokonań w roku 2022 na terenie Trójmiasta, Kaszub, Kociewia, Powiśla i Ziemi Słupskiej.
Naszym konkursem wpisujemy się w obchody Roku Samorządu Województw. Przypomnijmy, że 5 czerwca tego roku minie 25 lat od uchwalenia przez Sejm ustawy o samorządzie województwa. Był to krok w stronę kolejnej zmiany – ustawa z 24 lipca 1998 r. wprowadziła trójstopniowy podział terytorialny państwa. Województwa wraz z gminami i powiatami stały się jednostkami tego podziału. Przepis wszedł w życie 1 stycznia 1999 r. i był dokończeniem reformy samorządowej z 1990 r.
Konkurs „Asy Samorządu 2022”. Kategorie
Konkurs będzie rozstrzygany w 3 kategoriach:
- Inwestycje: inwestycje samorządowe współfinansowane z UE, zrealizowane w 2022 r., które miały wpływ na rozwój społeczny i gospodarczy gminy/powiatu oraz kształtowanie jej/jego wizerunku, tworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorstw, przyciąganie inwestorów,
- Zielona transformacja: inwestycje i akcje ekologiczne, które miały wpływ na tworzenie wizerunku nowoczesnej, przyjaznej środowisku gminy/powiatu, w tym na poprawę jakości powietrza, czystości wody i gleb oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii,
- Rozwój społeczeństwa obywatelskiego: wsparcie i formy współpracy z organizacjami pozarządowymi, otwartość na mieszkańców, komunikacja z lokalną społecznością, aktywizacja mieszkańców oraz polityka dostępności.
„Asy Samorządu 2022”. Kto może się zgłaszać?
Uczestnikami konkursu mogą być włodarze i samorządy wyłącznie z terenu województwa pomorskiego:
- samorządy powiatowe i na prawach powiatu,
- gminy miejskie,
- gminy miejsko-wiejskie
- oraz gminy wiejskie (do 10 tys. mieszkańców i powyżej 10 tys. mieszkańców gminy).
Wszystkie, które chcą i mają się czym pochwalić.
Kandydatów mogą zgłaszać przedstawiciele samorządów (starosta, prezydent, burmistrz, wójt), organizacje społeczne, członkowie kapituły konkursowej.
PRZECZYTAJ TEŻ: Katarzyna Szyngiera z nagrodą Pomorzanki Roku! Doceniona za musical „1989”
O nominacjach decyduje kolegium redakcyjne tygodnika i portalu „Zawsze Pomorze”, a laureatów w 3 kategoriach, osobno wśród miast na prawach powiatów, powiatów, gmin miejskich, miejsko-wiejskich oraz wiejskich, wybierze Kapituła Konkursu złożona z wybitnych osobistości. Laureaci Konkursu – włodarze reprezentujący swoje powiaty i gminy – otrzymają statuetki, listy gratulacyjne od marszałka województwa pomorskiego oraz specjalne dyplomy potwierdzające przyznanie prestiżowego tytułu „Asy Samorządu 2022”.
Zgłoszenia gmin we wszystkich lub w wybranej kategorii wraz z uzasadnieniem prosimy przesyłać na adres e-mail: [email protected] do 29 maja 2023 r. do godz. 15.
Kapituła Konkursu „Asy Samorządu 2022”
- Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego
- Mirosław Czapla, przewodniczący Konwentu Powiatów województwa pomorskiego
- Błażej Konkol, prezes Związku Gmin Pomorskich
- Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS
- Jan Kozłowski, były marszałek województwa pomorskiego
- Jan Zarębski, były marszałek województwa pomorskiego
- Cezary Obracht-Prondzyński prof. zw. dr hab. z Uniwersytetu Gdańskiego
- Ewa Rojek, menedżer ds. marketingu, komunikacji i rozwoju biznesu w PwC
- Małgorzata Łosiewicz, dr hab. z Uniwersytetu Gdańskiego
- Adam Mikołajczyk, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego
- Łukasz Samborski, dyrektor Fundacji RC, nauczyciel akademicki
- Janusz Badur, profesor IMP PAN w Gdańsku
- Zbigniew Stencel, prezes Zarządu Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw
- Łukasz Richert, dyrektor biura Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
- Bogdana Wachowska, zastępca redaktora naczelnego tygodnika i portalu „Zawsze Pomorze”
- Mariusz Szmidka, redaktor naczelny tygodnika i portalu „Zawsze Pomorze”
Napisz komentarz
Komentarze