Od lat zadziwia fascynacja rodziną królewską. Dlaczego? Zapytaliśmy Marka Głuchowskiego, konsula honorowego Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Gdańsku.
- To nawiązanie do tradycji wielowiekowej w Wielkiej Brytanii – zauważa konsul. - To jest bardzo ważne i potrzebne kultywowanie tradycji.
Ta fascynacja nie dotyczy jednak tylko Wielkiej Brytanii. Rodziną królewską zafascynowany jest cały świat.
- To prawda. Rodzina królewska zawsze przyciągała uwagę. Tak jest do dzisiaj.
18 maja 1993 roku, wówczas jeszcze książę Karol, gościł w Gdańsku. Patronował budowie teatru elżbietańskiego, którą wówczas planowała Fundacja Theatrum Gedanense. Konsul przyznaje, że nie było mu dane uczestniczyć osobiście w tym wydarzeniu. Brał jednak udział w wizycie księcia Williama i księżnej Kate w Gdańsku w 2017 roku. Wspomina tamto wydarzenie bardzo dobrze.
To nawiązanie do tradycji wielowiekowej w Wielkiej Brytanii. To jest bardzo ważne i potrzebne kultywowanie tradycji. Rodzina królewska zawsze przyciągała uwagę. Tak jest do dzisiaj.
Marek Głuchowski / konsul honorowy Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Gdańsku
Koronacja Karola III na króla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest także szeroko komentowana w Polsce, wzbudza zainteresowanie nie tylko polityków, ale i zwykłych ludzi.
- To bardzo miłe, co się dzieje w związku z koronacją Karola III. Przypominam sobie wizytę w 2017 roku pary królewskiej, to zainteresowanie też było ogromne i to bardzo pozytywne.
Głuchowski przyznaje, że muzyka i kultura brytyjska jest mu szczególnie bliska. Stąd między innymi koncert w Gdańsku, na który w najbliższy poniedziałek zaprasza Akademia Muzyczna w Gdańsku.
- Rodzina królewska ma dość bliskie związki z Gdańskiem poprzez wizyty już księcia Filipa w 1975 roku, potem w 1993 roku – książę Karol, także księżna Anna odwiedzała dwukrotnie Gdańsk – mówi konsul. - W 2006 roku została matką chrzestną statku „Pharos", zbudowanego przez Gdańską Stocznię Remontową, a w 2017 roku, jak już wspomniałem, w Gdańsku byli książę William i księżna Kate. Chyba nie ma drugiego takiego miasta w Polsce, które ma tak bliskie związki z monarchią brytyjską.
Jak podkreślają organizatorzy koncertu "Opowieści z Wysp – w kręgu muzyki i kultury brytyjskiej", muzyka – tak jak film czy literatura – podkreśla specyfikę danego kraju i buduje jego kulturę.
"Muzyka znakomitych kompozytorów pochodzących z Wielkiej Brytanii zabrzmi podczas wieczoru dedykowanego kulturze i tradycjom tego narodu. Liryka wokalna opatrzona tekstami literackimi znakomitych Williama Barnesa, Thomasa Hardy'ego czy samego Williama Shakespeare'a, a także kameralne arcydzieła instrumentalne to jedynie kropla w morzu różnorodności tworzonych w Zjednoczonym Królestwie utworów muzycznych. Od dawna wiadomo bowiem, że jeden wieczór nie wystarczy, aby poznać pełnię kultury jakiegokolwiek narodu, ale może wystarczy, aby w jego muzyce zanurzyć się na chwilę do utraty tchu?" - czytamy w zaproszeniu.
Koncert jest także premierą albumu Dominiki Glapiak i Roberta Kwiatkowskiego "My Story", objętego patronatem honorowym Konsulatu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Gdańsku.
Wystąpią:
- Iwona Hossa – sopran
- Robert Kwiatkowski – skrzypce
- Dominika Glapiak – fortepian
- Koncert poprowadzi Konrad Mielnik
Podczas koncertu można będzie wysłuchać pieśni i arcydzieł instrumentalnych kompozytorów brytyjskich, takich jak: Roger Quilter, George Friedrich Händel, Benjamin Britten, Ralph Vaughan Williams, Edward Elgar.
- początek koncertu: o godz. 18.00.
- miejsce: Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Gdańsku, ul. Łąkowa 1-2.
- wstęp wolny
Organizatorem tego wydarzenia jest Konsulat Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Gdańsku.
Napisz komentarz
Komentarze