Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Honorowy Obywatel Gdańska Lech Sobieszek spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Srebrzysko

Prochy Lecha Sobieszka, działacza opozycji w okresie PRL, sygnatariusza porozumień sierpniowych, honorowego obywatela Gdańska spoczęły w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku. Lech Sobieszek zmarł na emigracji w USA, gdzie mieszkał od 1987 roku.
Honorowy Obywatel Gdańska Lech Sobieszek spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Srebrzysko

Autor: Karol Makurat I Zawsze Pomorze

Pogrzeb działacza Solidarności odbył się 14 kwietnia na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku. W ostatniej drodze honorowemu obywatelowi Gdańska towarzyszyli najbliżsi. Byli też koledzy z dawnej opozycji demokratycznej m.in. Bogdan Lis, również jeden z sygnatariuszy porozumień sierpniowych. W ostatniej drodze zasłużonego dla Gdańska mężczyzny nie zabrakło także przedstawicieli władz miasta w osobach przewodniczącej Rady Miasta Agnieszki Owczarczak oraz kierownika Referatu Organizacyjno-Protokolarnego UM w Gdańsku, Macieja Kukli.

Lech Sobieszek urodził się w 1945 w Wałbrzychu. Po odbyciu zasadniczej służby wojskowej, pracował w Wrocławskiej Fabryki Urządzeń Mechanicznych, a następnie w Zakładach Azotowych w Puławach. Z Gdańskiem na 16 lat związał się w 1970 roku. Pracował tu jako ślusarz w Przedsiębiorstwie Przemysłowo-Handlowym Siarkopol. Jednocześnie działał w zakładowej radzie robotniczej. W sierpniu 1980 roku wiceprzewodniczącym Komitetu Strajkowego w PP-H Siarkopol, delegatem do MKS w Stoczni Gdańskiej im. Lenina i członkiem Prezydium MKS. Uczestniczył w formułowaniu postulatów strajkowych i rozmowach z komisją rządową. Był jednym z sygnatariuszy porozumień sierpniowych. 

Od września 1980 roku Lech Sobieszek był członkiem NSZZ Solidarność, gdzie odpowiadał m.in. za kontakty z zakładami, sprawy interwencyjne i działalność cenzury. W czerwcu 1981 był członkiem delegacji NSZZ Solidarność na Tydzień Solidarności z Polską we Francji. Był członkiem zarządu Regionu Solidarności, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów. 

Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się. Działał w konspiracji, konstruując nadajniki UKF dla gdańskiego Radia Solidarność. Ujawnił się w 1984 r. Od 1985 pracował w Okręgowym Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Gdańsku. 17 października 1985 został aresztowany i osadzony w areszcie WUSW w Gdańsku. Wyrokiem Sądu Rejonowego w Gdańsku skazano go na sześć miesięcy więzienia. Na wolność wyszedł 16 kwietnia 1986. W następnym roku wyemigrował do USA.

Czytaj też: W gminie Chojnice stanie obelisk upamiętniający rolniczą Solidarność

W 20. rocznicę powstania Solidarności, Rada Miasta Gdańska na wniosek ówczesnych władz Solidarności nadała Lechowi Sobieszkowi (wraz z kilkunastoma innymi wybitnymi działaczami Sierpnia '80) tytuł Honorowego Obywatela Gdańska. W 2006 roku odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł 23 grudnia ub.r. w Stoneham niedaleko Bostonu. Przeżył 77 lat.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama