Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

50. urodziny gminy Tczew

Gmina Tczew świętuje 50-lecie swojego powstania. Medale za zasługi dla gminy Tczew otrzymali: sołtyska Tczewskich Łąk i zarazem radna Iwona Kończyńska, sołtys Swarożyna Szczepan Klinkusz, radny Zenon Staszewski oraz historyk Benedykt Urbański. Radni podjęli specjalną uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2023 - Rokiem Jubileuszu 50-lecia utworzenia Gminy Tczew.
50. urodziny gminy Tczew

Autor: Andrzej Połomski

Rok 2023 to wyjątkowy czas dla wszystkich samorządów, bo trudnych zadań nigdzie nie brakuje. Dla niektórych jednak to rok wyjątkowy także z innego powodu - gmina Tczew, podobnie jak ponad 2300 innych gmin w Polsce, świętuje 50-lecie funkcjonowania. Przypomnijmy - gmina powstała w wyniku reformy administracyjnej i połączenia dotychczasowych gromad - została powołana do istnienia na mocy ustawy z 29 listopada 1972 roku o utworzeniu gmin i zmianie ustawy o radach narodowych. 4 grudnia 1972 roku przypieczętował to wydarzenie dokument Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku.

To wydarzenie sprawiło, że radni gminy Tczew zdecydowali o podjęciu uchwały, na mocy której 2023 ogłoszono Rokiem Jubileuszu 50-lecia Utworzenia Gminy Tczew. Obchody jubileuszu 50-lecia zainaugurowała uroczysta sesja Rady Gminy Tczew. Podczas gali rozstrzygnięto konkurs plastyczno-fotograficzny „Gmina Tczew w oczach mieszkańca” zorganizowany dla uczniów szkół podstawowych z terenu gminy. Kulminacją obchodów będą gminne dożynki, dosłownie naszpikowane różnymi atrakcjami urodzinowymi i urodzinowym tortem.

Jak podkreślają władze gminy, w planach jest jeszcze posadzenie jubileuszowych drzew. To w ramach jesiennej akcji „50 drzew na 50. urodziny”. Będzie to połączone z symbolicznym wmurowaniem kapsuły czasu na kolejne 50 lat - ta uroczystość będzie równocześnie zakończeniem roku jubileuszowego. 

Każde z drzew będzie symbolizowało jeden rok z 50-lecia istnienia gminy Tczew, a kapsuła będzie przedmiotem, który zachowa pamięć o tegorocznym jubileuszu 

Krzysztof Augustyniak / wójt gminy Tczew

To plany na przyszłość, a jak było? Z okazji 50-lecia w Centrum Kultury i Sztuki odbyła się uroczysta sesja. Nie zabrakło programu artystycznego - na scenie wystąpiły m. in. uczennice ze szkoły w Lubiszewie, ubiegłoroczna finalistka programu "Mam Talent" - Laura Dziąba oraz Przemek Radziszewski, który nie tylko sam zaśpiewał, ale i poprowadził część artystyczną gali. Historyczny rys gminy przedstawił dr Michał Kargul, wskazując na jeszcze jeden ważny moment w dziejach gminy Tczew.

Pierwsza gmina ma 89 lat

- Obchodzimy 50-lecie gminy, a tak naprawdę nasz gmina ma lat 89, gdyż pierwsza gmina wiejska Tczew powstała w roku 1934. A to oznacza, że za 11 lat możemy przygotować galę z okazji 100-lecia gminy Tczew - żartował.

O roli samorządu i mieszkańców w rozwoju gminy mówił Krzysztof Augustyniak.
- Przez te pół wieku powstała przede wszystkim silna i duża wspólnota - zaznaczył wójt. - Gmina to przede wszystkim ludzie i to o nich trzeba dbać. To działa też w drugą stronę - mieszkańcy szanują samorząd. Wychodzimy do ludzi, a oni dbają o dobro gminy.

Podczas gali Krzysztof Augustyniak odebrał marszałkowski medal „De nihilo nihil fit”. - Oznacza to, że nic nie bierze się z niczego - wyjaśnił Józef Sarnowski, członek zarządu województwa pomorskiego. - Gmina Tczew w ostatnich latach dynamicznie się rozwija, to niewątpliwie efekt włożonej w to pracy. Wójt ma wiele pomysłów, to odpowiedni człowiek na odpowiednim stanowisku.

ZOBACZ Od września w Tczewie darmowa komunikacja miejska

Wicemarszałek zaznaczył, że także poprzednicy na urzędzie wójta, przyczynili się do rozwoju gminy, co tylko ma oznaczać, że gmina ma szczęście do dobrych gospodarzy.
Przytoczono, m.in. fakt wielkości budżetu, jakim zawiaduje gmina. Z dawnych około 30 mln rozrósł się on do około 100 mln zł. Udało się pozyskać nowych, ważnych inwestorów. Pomaga także dobra lokalizacja gminy na mapie Pomorza.

– Większość inwestycji, które realizujemy na terenie gminy Tczew, wspiera wójt oraz rada. Finansowane są w 50 procentach właśnie ze środków gminy - mówi  Mirosław Augustyn , starosta tczewski. - Gdyby nie to, przypuszczam, że połowy nie udałoby się zrealizować.

ZOBACZ TEŻ Wniosek o dodatkowe 20 mln zł na odbudowę Mostu Tczewskiego

Życzeniom i gratulacjom nie było końca. Jedne na poważnie, inne z pewną dozą uśmiechu. 

- Mój ojciec zawsze mówił tak: "Synu, módl się, abyś miała bogatego sąsiada, bo biedny może przyjść do ciebie w nocy" - mówi Mirosław Murzydło, wójt Subków. - Powiem tak, modliłem się o bogatego sąsiada. I będę nadal się modlił, żeby był bogaty. Ale obiecuję, że w nocy nie przyjdę.

Wszyscy goście otrzymali pamiątkowe medale i wydane z okazji 50-lecia Gminy Tczew wydane przez Pocztę Polską okolicznościowe znaczki. Podczas uroczystej gali nagrodzono także laureatów konkursu plastyczno-fotograficznego pn. "Gmina Tczew w oczach mieszkańca". 
Aktualnie w skład gminy Tczew wchodzi 26 sołectw: Bałdowo, Boroszewo, Czarlin, Czatkowy, Dalwin, Dąbrówka Tczewska, Gniszewo, Goszyn, Lubiszewo Tczewskie, Łukocin, Malenin, Małżewko, Małżewo, Mieścin, Miłobądz, Rokitki, Rukosin, Stanisławie, Swarożyn, Szczerbięcin, Szpęgawa, Śliwiny, Tczewskie Łąki, Turze, Wędkowy, Zajączkowo, które obejmują 36 miejscowości.
A kiedy już wszystkie wystąpienia przeszły do historii, na salę wjechał ogromny tor urodzinowy!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama