Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Gdańskie uczelnie będą kształcić jądrowe kadry. Umowa podpisana

Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska i Gdański Uniwersytet Medyczny, wspólnie tworzące Związek Uczelni Fahrenheita, podpisały umowę ze spółką Polskie Elektrownie Jądrowe. Chodzi o plan kształcenia kadry dla polskiego przemysłu jądrowego i do obsługi planowanych instalacji.
Zdjęcie ilustracyjne

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Mają przygotowywać pracowników dla sektora jądrowego w Polsce, a wszystko to we współpracy z państwową (należącą do Skarbu Państwa) spółką zajmującą się przygotowywaniem, a w przyszłości budową pierwszej elektrowni jądrowej w kraju.

Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańską i Uniwersytet Gdański, a więc wszystkie części składowe Związku Uczelni im. D. Fahrenheita podpisały w czwartek 2 lutego 2023 roku umowę z Polskimi Elektrowniami Jądrowe (PEJ). Uroczystość odbyła się w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego.

Warto pamiętać, że dla nowej gałęzi przemysłu potrzebni będą nie tylko specjaliści jądrowi, ale także chemicy, inżynierowie elektrycy, specjaliści technologii chemicznych, specjaliści ds. bezpieczeństwa i ochrony środowiska, cyberbezpieczeństwa, naukowcy czy służby reagowania kryzysowego.

PRZECZYTAJ TEŻ: Na Uniwersytecie Gdańskim powstaje nowy kierunek studiów licencjackich. To sztuka kreatywnego pisania

– Działania uczelni Związku Fahrenheita są najlepszym dowodem na to, że możemy integrować się wokół ważnych problemów nie tylko tych akademickich, związanych z nasza codzienną działalnością naukową i dydaktyczną, ale również tych ważnych dla naszego regionu. Tym bardziej cieszę się z podpisania tego historycznego porozumienia – zaznacza prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego, cytowany przez portal pomorskie.eu.

To właśnie on, obok pozostałych dwóch rektorów ze Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita: Politechniki Gdańskiej – prof. Krzysztofa Wilde i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – prof. Marcina Gruchały, podpisał umowę z Tomaszem Stępniem, prezesem Zarządu Polskich Elektrowni Jądrowych. Gościem uroczystości byli także, m.in.: wojewoda pomorski Dariusz Drelich i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

PRZECZYTAJ TEŻ: Amerykanie zbudują elektrownię atomową na Pomorzu

Wspomniany dokument wyznacza ramy współpracy trzech uczelni i rządowej spółki odpowiadającej za realizację pierwszej w Polsce elektrowni atomowej. Szkoły wyższe mają przygotowywać przyszłe kadr dla sektora energetyki jądrowej, a w szerszej perspektywie współdziałać w transformacji energetycznej Pomorza i kraju.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama