Trzyfunkcyjna farba o właściwościach samoczyszczących, biobójczych i magnetycznych oraz gładź szpachlową, która posiada właściwości samoczyszczące i biobójcze to wynalazek Izabeli Malinowskiej, doktorantki w Katedrze Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej na Wydziale Chemicznym PG.
Patogeny bez szans
W jaki sposób farba może czyścić się sama? W kontakcie z zanieczyszczeniem obecny w niej dodatek fotokatalityczny rozkłada brud, tłuste zanieczyszczenia oraz niszczy patogeny chorobotwórcze. Dodatkowo – jak mówi jej twórczyni - zastosowanie farby na ścianach zapewni oczyszczanie powietrza z lotnych zanieczyszczeń organicznych czy szkodliwych dla zdrowia tlenków azotu, powstających m.in. w wyniku spalania paliw (NOx).
- Obecność związków cynku w opracowanej strukturze kompozytu tworzy tak silną barierę biologiczną, że patogeny nie rozwijają się na powierzchni, a obecne na niej szczepy bakterii szpitalnych są w krótkim czasie niszczone - mówi Izabela Malinowska. - Badania zostały przeprowadzone m.in. na szczepach bakterii Gram-dodatnich (gronkowiec złocisty) oraz Gram-ujemnych (m.in. Escherichia coli).
Aby aktywować właściwości samoczyszczące, wystarczy sztuczne oświetlenie, natomiast ochrona biologiczna będzie aktywna nawet przy wyłączonym świetle.
- Tymczasem większość produktów dostępnych obecnie na rynku opiera się na zawartości dwutlenku tytanu, który jest aktywny tylko pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, a promieniowanie słoneczne i oświetlenie wewnętrzne tylko w niewielkim stopniu są w stanie aktywować te funkcjonalności - mówi prof. Anna Zielińska-Jurek, opiekun naukowy Izabeli Malinowskiej.
Ze względu na właściwości magnetyczne farba może pełnić też rolę tablicy magnetycznej. A jako dopełnienie farby opracowana została gładź szpachlowa.
- Jednoczesne pokrycie ściany gładzią i farbą stworzy ochronę biologiczną zabezpieczającą budynek przed rozwojem mikroorganizmów chorobotwórczych, chroniąc zdrowie domowników - zapewniają autorki wynalazku.
Gdyby na przykład klamki czy przyciski w windzie zostały pokryte opracowaną farbą, wirusy nie rozprzestrzeniałyby się. A stosowany przez nas związek biologiczny należy do naturalnie występujących związków w środowisku i jest w pełni bezpieczny.
Izabela Malinowska / doktorantka UG
W szpitalu i w szkole
Farbę opracowaną na PG można używać do różnych powierzchni – nie tylko ścian, ale i do drewna, metalu, tworzyw sztucznych - sprawdzi się szczególnie w szpitalach, przychodniach zdrowia czy szkołach.
- Gdyby na przykład klamki czy przyciski w windzie zostały pokryte opracowaną farbą, wirusy nie rozprzestrzeniałyby się – zapewnia Izabela Malinowska. - A stosowany przez nas związek biologiczny należy do naturalnie występujących związków w środowisku i jest w pełni bezpieczny.
Gotową farbę wykorzystano na Wydziale Chemicznym PG - pierwsze powłoki naniesiono w 2018 r. na płycie kartonowo-gipsowej i - jak zapewniają wynalazczynie - dotychczas nie zmieniły swoich właściwości.
Wynalazek uzyskał ochronę patentową. Izabela Malinowska otrzymała też za niego m.in. nagrodę specjalną w konkursie Student Wynalazca i nagrodę główną w konkursie EKOinnowator 2022.
Napisz komentarz
Komentarze