Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Księżyc zasłoni Marsa. Będzie można to zobaczyć gołym okiem!

W grudniu Mars świeci na naszym niebie pełnym blaskiem, bo w tym roku jest blisko ziemi. Dodatkowo w czwartek, 8 grudnia nawet gołym okiem będzie można obejrzeć koniunkcję Marsa z Księżycem. Jak to zrobić – podpowiadają studenci z Astrofizycznego Koła Naukowego Politechniki Gdańskiej.
Księżyc zasłoni Marsa. Będzie można to zobaczyć gołym okiem!

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Koniunkcja Marsa z Księżycem

Opozycja Marsa to sytuacja, w której ta planeta i Słońce są po przeciwległych stronach Ziemi.

Reklama

- Takie zjawisko zdarza się raz na 780 dni, czyli trochę więcej niż dwa lata - mówi Martyna Czudec, założycielka Astrofizycznego Koła Naukowego PG oraz przewodnicząca Rady Studentów przy prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej. Tym razem Mars i Ziemia zbliżą się do siebie na odległość 82,27 milionów kilometrów.

Zjawisko opozycji już się rozpoczęło i potrwa jeszcze kilka tygodni, jednak już w czwartek 8 grudnia dołączy do niego zdarzenie zwane „koniunkcją” - Księżyc ułoży się w jednej linii Marsem.

ZOBACZ TEŻ: Słońce „nadgryzione” w ponad 40 proc.! Piękne widoki na Pomorzu

W Polsce zdarzenie te rozpocznie się około 2-3 w nocy z 7 na 8 grudnia – mówi Przemysław Szatan z Astrofizycznego Koła Naukowego PG. - Następnie około 5 rano Mars znajdzie się bardzo blisko tarczy Księżyca, by około godziny 6 rano zostać zakryty przez naszego satelitę. Potrwa to mniej więcej godzinę.

Jak zobaczyć Marsa?

- Mars aktualnie znajduje się w gwiazdozbiorze Byka. Chcąc namierzyć ten gwiazdozbiór, warto skorzystać z mapy nieba albo aplikacji typu NightSky, która w wirtualnej rzeczywistości pokazuje, gdzie znajdują się poszczególne planety czy gwiazdy. To idealne narzędzie dla obserwatorów amatorów – tłumaczy Martyna Czudec.

Planeta będzie też widoczna gołym okiem. Niewielkie polepszenie widoku będzie można uzyskać dzięki lornetce czy lunetce.

Natomiast za pomocą teleskopu będzie można dostrzec czapy lodowe przy biegunach Marsa, czy ciemniejsze obszary skaliste na rudawej powierzchni pustynnej. Co ciekawe, w przeciwieństwie do Księżyca, Marsa będziemy mogli zobaczyć z obu stron, ponieważ obraca się wokół własnej osi. Możemy więc go obserwować co tydzień o danej porze i tym sposobem za każdym razem mogli zobaczyć nieco inne jego oblicze

Martyna Czudec / założycielka Astrofizycznego Koła Naukowego PG

Kiedy i gdzie obserwować zakrycie Marsa przez Księżyc?

By zobaczyć zakrycie, warto wybrać się na spacer, tak by widoku nie zasłoniły budynki czy nawet wysokie drzewa. Dokładny czas to:

  • Gdańsk - zakrycie 5.57 - odkrycie 6.52
  • Suwałki – zakrycie 5.58 - odkrycie 6.01
  • Szczecin – zakrycie 5:58 - odkrycie 6:55
  • REKLAMA
  • Poznań - zakrycie 5.59 - odkrycie 6.55
  • Warszawa – zakrycie 6.00 - odkrycie 6.54
  • Wrocław - zakrycie 6.01 - odkrycie 6.56
  • Kraków - zakrycie 6.03 - odkrycie 6.57

Na kolejną tak spektakularną opozycję Marsa przyjdzie nam poczekać. Dopiero w maju 2031 roku dystans pomiędzy Ziemią a Czerwoną Planetą będzie zbliżony do tegorocznego.

Reklama Newsletter Zawsze Pomorze - zapisz się

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama