Zaćmienia Słońca występują w momencie, kiedy Księżyc znajdzie się między naszą planetą a Słońcem. Naturalny satelita Ziemi może przesłonić Słońce całkowicie lub częściowo. Te pierwsze zaćmienia są najbardziej widowiskowe, ale, niestety, rzadkie. Astronomowie wyróżniają jeszcze zaćmienia obrączkowe i hybrydowe.
To obserwowane we wtorek, 25 października było typowym zaćmieniem częściowym. Można je było zobaczyć w Europie, Północno-Wschodniej Afryce i w Południowo-Zachodniej Azji.
W Gdańsku rozpoczęło się o godz. 11.11, a zakończyło o 13.27. W fazie maksymalnej, czyli o 12.18, zasłonięte było ponad 40 proc. tarczy Słońca. Poszczególne momenty zaćmienia różniły się w zależności od położenia geograficznego.
Gdańskie Hevelianum umożliwiło zainteresowanym mieszkańcom podziwianie widowiskowego zjawiska. Wydarzenie zostało opatrzone eksperckim komentarzem przedstawicieli partnerskich obserwatoriów oraz astronomki Hevelianum. Osoby, które w tym czasie zdecydowały się odwiedzić Górę Gradową, mogły spojrzeć na zaćmienie przez teleskop słoneczny, który specjalnie na tę okazję ustawiono na głównym placu.
Czas zaćmienia wyniósł dokładnie 2 godziny i 17 minut. Pogoda dopisała i, mimo nielicznych chmur, osoby wyposażone w odpowiednie filtry (na przykład szkło spawalnicze) mogły bardzo dobrze śledzić to niezwykłe zjawisko.
Napisz komentarz
Komentarze