Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Młodzi i zdolni o powrocie na Księżyc

„Od Apollo do Artemis, czyli powrót ludzkości na Księżyc” to tylko jeden z tematów, poruszanych podczas VI Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej „Zdolni z Pomorza”, która odbyła się 26 listopada na Politechnice Gdańskiej.

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

W tym roku jej hasłem było „Słońce, Księżyc – spójrzmy w niebo okiem naukowca lub artysty”.

Uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz ostatnich dwóch klas szkoły podstawowej, których interesuje kosmos, a w szczególności Słońce i Księżyc mogli wziąć udział w tej konferencji. Warunkiem uczestnictwa była wcześniejsza rejestracja.

Konferencja dla młodych organizowana jest od 2017 roku w ramach projektu „Zdolni z Pomorza”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. To wydarzenie jest doskonałą okazją dla uczniów do poszerzenia wiedzy o swojej pasji, którą im prezentują eksperci i nauczyciele akademiccy. Ale także uczniowie, podobnie jak wykładowcy przedstawiali na tej konferencji, opracowywane przez siebie od kilku miesięcy materiały, dotyczące tajemnic Słońca i Księżyca, m.in. o oddziaływaniu słońca na zdrowie czy o tym, jak wygląda jego chemiczne „oblicze”, czy słoneczne burze przypominają te na Ziemi i jak liczy się odległości w kosmosie. Można też było usłysz o napędach rakietowych i lotach na Księżyc oraz globalnym ociepleniu.

A dla tych, którzy chcieli spojrzeć na kosmos z punktu widzenia humanistyki – były prezentacje, dotyczące obecności Słońca i Księżyca w starożytnych wierzeniach i mitologiach, nawiązania do księżyca z „Mistrza i Małgorzaty” Bułhakowa i próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, kto będzie czerpał korzyści z eksploracji Księżyca, gdy już wrócą misje na srebrny glob.

Wykład inauguracyjny „Od Apollo do Artemis, czyli powrót ludzkości na Księżyc” przygotował Przemysław Rudź, członek Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), kompozytor i autor książek popularnonaukowych.

Organizatorzy wydarzenia to: Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku, Politechnika Gdańska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Rzecznik Praw Dziecka oraz Pomorski Kurator Oświaty, Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) i Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium – Toruń”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama