Port lotniczy Kaliningrad Khrabrovo ujawnił, że od 1 października tego roku wprowadza „reżim otwartego nieba”, który umożliwia zagranicznym liniom lotniczym wykonywanie lotów do Kaliningradu i w przeciwnym kierunku według znacznie bardziej liberalnych zasad. Jak podano: „Nowe możliwości pozwolą lotnisku Khrabrovo rozszerzyć geografię lotów i przyciągnąć nowych przewoźników lotniczych”. Analogia do sytuacji na Białorusi jest wyraźna. To właśnie drogą lotniczą przybywali tam ludzie próbujący potem przedostać się do naszego kraju.
Długość granicy Polski z Federacją Rosyjską na lądzie to dokładnie 209,83 km, z czego jeden kilometr to granica na Mierzei Wiślanej, w pobliżu Piasków. Terytoria obu państw dzieli droga graniczna – obowiązuje bezwzględny zakaz wejścia na ten pas. Obie strony bardzo ściśle tę zasadę egzekwują. Straż Graniczna z Krynicy Morskiej zatrzymała w sierpniu 62-letniego turystę z Niemiec, który wszedł na drogę graniczną, żeby sobie zrobić selfie. Kosztowało go to 100 złotych mandatu. Pięć razy więcej natomiast zapłacił każdy z grupy czterech obywateli Ukrainy, którzy weszli na pas drogi granicznej w pobliżu Braniewa. Straż Graniczna dotarła do nich po tygodniu, w Elblągu. Okazało się, że przybysze z Ukrainy… szukali grzybów. Zatrzymanie przez rosyjskich pograniczników mogło skończyć się jeszcze poważniejszymi konsekwencjami.
PRZECZYTAJ TEŻ: Turysta wszedł na pas drogi granicznej z Rosją. Został zatrzymany
Nikt, jak dotąd, nie zakładał, że z terytorium Rosji celowo mogą próbować przejść liczne grupy ludzi. Czy w tej sytuacji możemy się spodziewać budowy zapory – ogrodzenia, jak na granicy polsko-białoruskiej? Resort spraw wewnętrznych i administracji ujawnił, że na granicy z obwodem kaliningradzkim wybudowania wysokiego płotu nie planuje, za to powstanie elektroniczny system kamer i czujników ruchu. Ma być gotowy do końca września przyszłego roku.
Szef MON: Tymczasowa zapora na granicy z obwodem kaliningradzkim
Zbudowana jednak zostanie tymczasowa zapora – o tym powiedział w środę, 2 listopada rano minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Ta zapora ma składać się z trzech rzędów zasieków z drutu ostrzowego o wysokości 3 metrów. Zapytany o czas budowy zapory, minister stwierdził: Ma powstać niezwłocznie.
Jak działa system perymetryczny?
Docelowym rozwiązaniem powinien być system perymetryczny. Może składać się z:
- kamer działających w podczerwieni oraz paśmie światła widzialnego, z opcją analityki obrazu i termowizji,
- barier mikrofalowych lub w podczerwieni,
- czujników sejsmicznych,
- nawet lekkich dronów obserwacyjnych.
Skuteczność wykrycia każdego ruchu na granicy jest w praktyce stuprocentowa. Takie urządzenia elektroniczne produkowane są także w Polsce.
PRZECZYTAJ TEŻ: „Rosja bez Putina. Wolność dla Ukrainy”. Protest Rosjan w Gdańsku przeciwko wojnie w Ukrainie
– To cenne wsparcie w służbie. Mamy dzięki temu możliwość monitorowania granicy państwowej non stop, niezależnie od pogody i pory dnia, nie będąc fizycznie na granicy – powiedziała por. Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej. – Reagujemy tylko w sytuacji zagrożenia, wtedy na dane miejsce wysyłane są patrole.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży podczas niedawnej wizyty w Młynarach w powiecie elbląskim, gdzie uczestniczył w otwarciu nowego posterunku policji, wyjawił, że w budżecie Straży Granicznej na rok przyszły zabezpieczono środki na wprowadzenie najnowszych rozwiązań w zakresie tzw. perymetrii na granicy z obwodem kaliningradzkim. Takie urządzenia obecnie są instalowane na zaporze na granicy polsko-białoruskiej – tam uzupełniają ochronę, którą stanowi, zbudowany w ekspresowym tempie, płot – w naszym regionie będą samodzielnym systemem zabezpieczenia.
PRZECZYTAJ TEŻ: „Rosja to państwo terrorystyczne”. Demonstracja w Gdańsku
Wiceminister Poboży stwierdził, że polscy analitycy nie dostrzegają obecnie przygotowań do prób zakłócenia sytuacji w Polsce poprzez przenikanie imigrantów przez granicę z Federacją Rosyjską. Działania tego kraju są jednak nieprzewidywalne i dlatego wzmocnienie ochrony tej granicy uznano za niezbędne.
Napisz komentarz
Komentarze