Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności już działa w Malborku w najlepsze!

Piętnaście aktywnych eksponatów wykonanych przez słynne Centrum Nauki Kopernik złożyło się na Strefę Odkrywania Wyobraźni i Aktywności - w skrócie SOWA, jaka otwarta została w Centrum Kultury i Edukacji Szkoła Łacińska w Malborku. To jedyna SOWA w województwie pomorskim, w całym kraju powstaną 32 takie miejsca. Eksponaty służą już dzieciom, które mogą wykonać na każdym z nich ciekawe doświadczenia.
Aktywne eksponaty składające się na SOWĘ budzą wśród dzieci ogromne zainteresowanie (Fot. Centrum Nauki Kopernik)

- To małe Centrum Nauki Kopernik, ale niemałe możliwości - skomentowała Małgorzata Badziong, kierownik CKIE Szkoła Łacińska, będącego częścią Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji. - Poszczególne eksponaty stanowią dla dzieci wyzwanie i przynoszą mnóstwo przyjemności odkrywania świata. Jest ich mniej niż w centrum Kopernik, lecz są tak wielofunkcyjne, że ich możliwości za każdą wizytą dają coś nowego.

Centrum Nauki Kopernik uruchomić ma 32 lokalne Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności na podstawie umowy z resortem edukacji, całość finansowana jest z dotacji MEN. Powstawać będą te SOWY do roku 2025. Z malborskiej korzystają już dzieci, których opinie są entuzjastyczne, zawierają się w jednym uniwersalnym słowie "FAJNE". Można się tu np. przekonać, że wiatr jest w stanie podnieść nawet duży ciężar. To zarazem tzw. Majsternia, gdzie własnoręcznie można spróbować skonstruowania czegoś fajnego, by trzymać się tej dziecięcej oceny. Zresztą po co opisywać - lepiej wybrać się do SOWY i samemu zobaczyć.

Poszczególne eksponaty stanowią dla dzieci wyzwanie i przynoszą mnóstwo przyjemności odkrywania świata. Jest ich mniej niż w centrum Kopernik, lecz są tak wielofunkcyjne, że ich możliwości za każdą wizytą dają coś nowego.

Małgorzata Badziong / kierownik CKIE Szkoła Łacińska

- Każdy spośród piętnastu aktywnych eksponatów umożliwia przeprowadzenie jednego lub więcej doświadczeń dotyczących fizyki, matematyki czy percepcji. Zadajemy pytanie przyrodzie i uzyskujemy na nie odpowiedzi. Potem możemy to pytanie zmieniać i zmieniają się również odpowiedzi - opowiada Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik. - Projekt ma wiele faz i odsłon, chodzi w nim o dzielenie się doświadczeniami. To nowy typ edukacji, w którym nie objaśniamy rzeczywistości lecz wspieramy dzieci w jej samodzielnym odkrywaniu. Każdy z tych młodych eksperymentatorów może poczuć swoją sprawczość i osobiste odkrywanie. 

Robert Firmhofer wysoko ocenił współpracę z malborskim MCKiE, zwłaszcza że partner ma swoje własne, ciekawe doświadczenia. Na bazie SOWY powstanie Klub Młodego Odkrywcy gdzie można będzie swe pasje dalej rozwijać, prowadzony będzie program edukacji kosmicznej. Możliwe są też warsztaty familijne, ze wspólnym udziałem dzieci i rodziców. 

Aktywne eksponaty składające się na SOWĘ wykonano w oparciu o wieloletnie doświadczenia Centrum Nauki Kopernik, które odwiedziło już 10 milionów osób. Wartość sprzętu zainstalowanego w Malborku wynosi ok. 1 milion złotych. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama