Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Krzysztof Pestka Honorowym Obywatelem Chojnic

Krzysztof Pestka, komandor Chojnickiego Klubu Żeglarskiego otrzymał w poniedziałek, 24 października tytuł Honorowego Obywatela Chojnic. Taką decyzję podjęli chojniccy radni podczas sesji rady miejskiej.
Krzysztof Pestka
Komandor Krzysztof Pestka

Autor: Olek Knitter | Zawsze Pomorze

– Kiedy usłyszałem o tej inicjatywie, pomyślałem, dlaczego, gdyż robiłem to, co do mnie należało. Dziękuję wszystkim za okazywaną przez te wszystkie lata życzliwość. Teraz w klubie myślimy już, jak przejść suchą stopą przez te najbliższe, trudne lata – przyznał podczas nadania tytułu Krzysztof Pestka, który, co prawda, niedawno przestał pełnić funkcję komandora, jednak nadal aktywnie wspiera zarząd ChKŻ.

Krzysztof Pestka. Biogram

Krzysztof Pestka pochodzi z Cekcyna. Urodził się w Tucholi, do szkoły podstawowej chodził w Cekcynie, a do liceum w Tucholi. W latach 1975-1979 studiował geografię na Wydziale Biologii i Nauki o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Przygodę z żeglarstwem Krzysztof Pestka rozpoczął po studiach, gdy w 1980 r. został przyjęty na staż do Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. Niedługo później został kierownikiem klubu oraz członkiem zarządu. W 2000 r. Pestka został komandorem Chojnickiego Klubu Żeglarskiego i tę funkcję pełnił do jesieni 2022 roku.

PRZECZYTAJ TEŻ: Najstarszy klub żeglarski w Polsce ma 100 lat! ChKŻ będzie świętował nie tylko na wodzie

Za jego kadencji klub wychował wielu mistrzów Polski, Europy i świata oraz kilku olimpijczyków! W 2008 r. do Pekinu i w 2012 r. do Londynu poleciał Kacper Ziemiński, w 2016 r. do Rio – Irmina Mrózek Gliszczyńska, a w 2021 r. do Tokio – Magdalena Kwaśna.

Komandor Krzysztof Pestka od lat jest również aktywnym działaczem Pomorskiego Związku Żeglarskiego, a także laureatem związkowych odznaczeń. W 2018 r. przyznano mu Honorową Odznakę „Zasłużony dla Żeglarstwa Pomorskiego”, a w 2020 r. – Medal Za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Pomorskiego.

PRZECZYTAJ TEŻ: Charzykowy – tu dokładnie 100 lat temu rodziło się polskie żeglarstwo

Aktualnie ChKŻ zrzesza ok. 60 licencjonowanych zawodników w żeglarstwie oraz ok. 30 sportowców niepełnosprawnych z Sekcji Kajakowej Szansa. Od 2003 r. przy ChKŻ działa również uczniowski klub sportowy „KET”, zajmujący się szkoleniem najmłodszych żeglarzy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama