Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Krzysztof Pestka Honorowym Obywatelem Chojnic

Krzysztof Pestka, komandor Chojnickiego Klubu Żeglarskiego otrzymał w poniedziałek, 24 października tytuł Honorowego Obywatela Chojnic. Taką decyzję podjęli chojniccy radni podczas sesji rady miejskiej.
Krzysztof Pestka
Komandor Krzysztof Pestka

Autor: Olek Knitter | Zawsze Pomorze

– Kiedy usłyszałem o tej inicjatywie, pomyślałem, dlaczego, gdyż robiłem to, co do mnie należało. Dziękuję wszystkim za okazywaną przez te wszystkie lata życzliwość. Teraz w klubie myślimy już, jak przejść suchą stopą przez te najbliższe, trudne lata – przyznał podczas nadania tytułu Krzysztof Pestka, który, co prawda, niedawno przestał pełnić funkcję komandora, jednak nadal aktywnie wspiera zarząd ChKŻ.

Reklama

Krzysztof Pestka. Biogram

Krzysztof Pestka pochodzi z Cekcyna. Urodził się w Tucholi, do szkoły podstawowej chodził w Cekcynie, a do liceum w Tucholi. W latach 1975-1979 studiował geografię na Wydziale Biologii i Nauki o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Przygodę z żeglarstwem Krzysztof Pestka rozpoczął po studiach, gdy w 1980 r. został przyjęty na staż do Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. Niedługo później został kierownikiem klubu oraz członkiem zarządu. W 2000 r. Pestka został komandorem Chojnickiego Klubu Żeglarskiego i tę funkcję pełnił do jesieni 2022 roku.

PRZECZYTAJ TEŻ: Najstarszy klub żeglarski w Polsce ma 100 lat! ChKŻ będzie świętował nie tylko na wodzie

Za jego kadencji klub wychował wielu mistrzów Polski, Europy i świata oraz kilku olimpijczyków! W 2008 r. do Pekinu i w 2012 r. do Londynu poleciał Kacper Ziemiński, w 2016 r. do Rio – Irmina Mrózek Gliszczyńska, a w 2021 r. do Tokio – Magdalena Kwaśna.

Komandor Krzysztof Pestka od lat jest również aktywnym działaczem Pomorskiego Związku Żeglarskiego, a także laureatem związkowych odznaczeń. W 2018 r. przyznano mu Honorową Odznakę „Zasłużony dla Żeglarstwa Pomorskiego”, a w 2020 r. – Medal Za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Pomorskiego.

PRZECZYTAJ TEŻ: Charzykowy – tu dokładnie 100 lat temu rodziło się polskie żeglarstwo

Aktualnie ChKŻ zrzesza ok. 60 licencjonowanych zawodników w żeglarstwie oraz ok. 30 sportowców niepełnosprawnych z Sekcji Kajakowej Szansa. Od 2003 r. przy ChKŻ działa również uczniowski klub sportowy „KET”, zajmujący się szkoleniem najmłodszych żeglarzy.

Reklama Radio Gdańsk 80 lat urodzinowe zdjęcie

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama