Tradycje żeglarstwa w Charzykowach sięgają czasów odzyskania przez Polskę niepodległości. W 1919 roku grono zamożnych chojniczan założyło Towarzystwo Przyjaciół Żeglarstwa. W marcu 1922 roku podczas zebrania członków stowarzyszenia powołano oficjalnie Klub Żeglarski Chojnice, i tę datę przyjęto jako dzień powstania dzisiejszego ChKŻ.
W latach kolejnych Charzykowy stały się kolebką sportu wodnego, a szczególnie żeglarstwa śródlądowego. Ojcem tych wszystkich wydarzeń był Otton Weiland. Stworzone przez niego podstawy rozwoju szkutnictwa zapewniły chojnickim żeglarzom na wiele lat łatwy dostęp do łodzi żaglowych i ślizgów lodowych. Wszystko to sprawiło, że klub z Charzyków odgrywał w okresie międzywojennym wielką rolę na żeglarskiej arenie Polski.
Sam Otton Weiland już od chłopięcych lat interesował się wodą i fascynował żeglarstwem – jak pisał w swoich wspomnieniach – odziedziczył to po matce. Zainteresowanie jeziorem było tak duże, że Otton Weiland wraz z przyjaciółmi o takich samych jak on zamiłowaniach pojawiali się często w Charzykowach. Razem wypożyczali od właściciela charzykowskiej restauracji „Totenkopf” łódź wiosłową, i, ubrani jak piraci morscy, żądni rozbójniczych przygód, odwiedzali wyspy na Jeziorze Charzykowskim.
W 1904 roku 17-letni wówczas Otton Weiland wyjechał na Zachód i uczył się zawodu kuśnierskiego, odwiedzał wiele ośrodków sportów wodnych i kluby żeglarskie. Często uczestniczył w imprezach sportów wodnych, gdzie zapoznał się ze sprzętem pływającym i ówczesnymi technikami żeglowania. Po powrocie do Chojnic w 1912 roku Otton Weiland kupił kuter rybacki, który przerobił na łódź żaglową, i jako jedyny w tym okresie czasu żeglował po Jeziorze Charzykowskim. Wzbudzał tym podziw i zainteresowanie mieszkańców Chojnic. Przerodziło się to dość szybko w chęć naśladowania, i rok później po jeziorze w Charzykowach pływały już trzy łodzie żaglowe.
W Chojnicach powstały pierwsze w kraju tzw. sanie lodowe, czyli dzisiejsze bojery
Po wojnie zainteresowania Ottona Weilanda skierowały się ku żeglarstwu lodowemu. Skonstruował na podwórzu swojej kamienicy pierwsze w Polsce sanie lodowe. Po raz pierwszy wypróbował je jeszcze tego samego roku na Jeziorze Zakonnym (obecnie Park 1000-lecia) w Chojnicach. Te pierwsze ślizgi po lodzie Jeziora Zakonnego były jednocześnie pierwszymi takimi próbami w historii polskiego żeglarstwa.
Wielkim marzeniem Ottona Weilanda było jednak stworzenie czegoś na wzór klubów żeglarskich, z którymi zetknął się podczas podróży po krajach Europy. I tak doprowadził 100 lat temu do powstania klubu żeglarskiego.
100-lecie Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. Festiwal Piosenki Żeglarskiej i nie tylko
- Obchody 100-lecia powstania najstarszego klubu żeglarskiego w Polsce rozpoczną się za miesiąc – 22 marca, apelem pamięci za zmarłych żeglarzy. Odbędzie się on w Charzykowach przy grobie Ottona Weilanda.
- Na 22 maja 2022 roku natomiast zaplanowano Ogólnopolskie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego z:
- uroczystym podniesieniem bandery,
- odsłonięciem pomnika Ottona Weilanda,
- akademią rocznicową,
- otwarciem wystawy,
- prezentacją filmu,
- na Jeziorze Charzykowskim odbędzie się parada jachtów.
- W czerwcu 2022 roku nastąpi też odsłonięcie tablicy pamięci Ottona Weilanda w Alei Gwiazd Żeglarstwa Polskiego w Gdyni.
- W sierpniu 2022 roku zorganizowane zostaną Terenowa Gra Żeglarska oraz odbędzie się jubileuszowy XXV Festiwal Piosenki Żeglarskiej w Charzykowach.
- W grudniu 2022 roku w Chojnicach zorganizowana zostanie Pomorska Gala Żeglarska.
- Przez cały rok Chojnicki Klub Żeglarski będzie też organizatorem wielu regat żeglarskich różnej rangi.
Źródło: www.historiachojnic.pl.
Napisz komentarz
Komentarze