Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Sto metrów trawiastego torowiska tramwajowego w Gdańsku Brzeźnie gotowe

Na stumetrowym odcinku linii tramwajowej przed Domem Zdrojowym w Gdańsku Brzeźnie pojawiła się absolutna nowość: zielone, trawiaste torowisko. To pomysł Cezarego Kamińskiego, młodego gdańszczanina, zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego pn. „Tramwajem po trawiastym dywanie”. Takie torowisko ma zmniejszyć hałas generowany przez tramwaje i poprawić retencję wód opadowych. Będzie teraz obserwowane – jeśli się sprawdzi, można się spodziewać podobnych trawiastych dywanów na kolejnych odcinkach linii tramwajowej. W przygotowaniu są prace na ul. Mazurskiej.
trawiaste torowisko w Gdańsku Brzeźnie

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Zadanie w ramach Budżetu Obywatelskiego pn. „Tramwajem po trawiastym dywanie” zostało ukończone w piątek, 14 października, prace potrwały niedługo ponad miesiąc. Pomysł takiego rozwiązania przedstawił Cezary Kamiński, gdańszczanin, radny dzielnicy Gdańsk Oliwa, student IV roku Politechniki Gdańskiej, motorniczy gdańskich tramwajów i pracownik Zarządu Transportu Miejskiego.  

Trawiaste torowisko w Gdańsku Brzeźnie już gotowe

Dlaczego takie torowisko powstało akurat w Brzeźnie?

Wybrałem ten teren ze względu na bliskość Domu Zdrojowego. Świeżo zrewitalizowane skwery oraz odcinek, który można było wydzielić od reszty sieci tramwajowej i przeprowadzić swego rodzaju rozwiązanie prototypowe w Gdańsku, gdzie zazieleniamy już wcześniej istniejący tor. To akurat miejsce uznałem za najbardziej odpowiednie, jako też odwiedzane przez mieszkańców i turystów  stwierdził Cezary Kamiński.

PRZECZYTAJ TEŻ: Trawiasty dywan pod tramwajami w Gdańsku Brzeźnie. Podpisano umowę

Torowisko z trawiastym dywanem wykonano na odcinku 100 metrów pomiędzy pętlą Brzeźno a ul. Południową. Zarówno między szynami toru, jak też między szynami i krawężnikiem, umieszczono wyhodowaną wcześniej murawę. Została ułożona na specjalnym podłożu z warstwy gleby o specjalnym składzie oraz geowłókniny. Takie rozwiązanie umożliwia przesączanie nadmiaru wody do gleby oraz istniejącego odwodnienia. Całość wygląda efektownie, ponadto trawa ma redukować hałas i drgania powstające podczas przejazdu tramwajów, zatrzymywać wodę deszczową czy z topniejącego śniegu. Notabene w trakcie prac przygotowawczych do ułożenia rolek trawy zainstalowano wkładki komorowe przy szynach, które z jednej strony są izolacją elektryczną, z drugiej spowalniać będą korozję torowiska oraz dodatkowo obniżać poziom hałasu. To wymierne korzyści.

Trawa na torowisku będzie normalnie rosnąć, oczywiście, pojawią się też chwasty. Wykonawca zielonego dywanu firma WT Bonsai w trakcie najbliższego roku będzie go pielęgnować, prowadząc niezbędne nawożenie, podlewanie, koszenie, grabienie i usuwanie chwastów. To identyczne prace, jak w przypadku trawników i skwerów.

Zanim pojawią się pierwsze doświadczenia i wnioski z użytkowania stumetrowego zielonego torowiska, wkrótce powinno być gotowe następne, ponieważ w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022 zrealizowany ma zostać projekt „Zielone torowisko tramwajowe – trawiasty dywan na ul. Mazurskiej”. W tym przypadku trawiasty dywan pojawi się na odcinku 140 m. Trwa obecnie przygotowanie dokumentacji, w przyszłym roku przyjdzie czas na realizację.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama