Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Sopot rezygnuje ze sprzedaży mieszkań komunalnych

W Sopocie zmieniły się zasady sprzedaży komunalnych lokali mieszkalnych. Do tej pory najemcy mogli nabywać takie lokale na warunkach preferencyjnych, z bonifikatą. Obecnie bonifikaty nie są już udzielane. Od 1 stycznia 2023 roku sprzedaż lokali mieszkalnych możliwa będzie tylko w trybie przetargu i dotyczyć będzie tylko mieszkań nie będących przedmiotem najmu

Autor: Fot. sopot.pl

Bonifikata dla najemców kupujących lokale komunalne była od kilku lat systematycznie zmniejszana. Do 1 maja 2016 roku udzielana przez Gminę Miasta Sopotu bonifikata wynosiła 70% (w przypadku sprzedaży na raty), 80% przy wpłacie jednorazowej i 90% w przypadku sprzedaży mieszkania w budynku wpisanym do rejestru zabytków. Od 1 maja 2016 roku było to 50% bonifikaty, od 2019 już tylko 20%. Natomiast od 1 lipca 2022 r. bonifikaty nie są udzielane. 

– Sytuacja na rynku mieszkaniowym jest zła. Wielokrotne podnoszenie stóp procentowych i rosnąca inflacja spowodowały, że dramatycznie spadły zdolności kredytowe wielu młodych osób, które nie mają też gotówki by kupić własne mieszkanie – mówi Marcin Skwierawskiwiceprezydent Sopotu. – Chcemy pomóc młodym i dać im możliwość zamieszkania w Sopocie, a żeby robić to skutecznie musimy zabezpieczyć posiadane gminne zasoby mieszkaniowe, nie zaś je uszczuplać. Inwestujemy też w nowe budownictwo komunalne. W ubiegłym roku oddaliśmy 50 nowych mieszkań, niedawno rozpoczęliśmy budowę kolejnych 50 – wyjaśnia wiceprezydent Skwierawski. 

W latach 1994-2022 w Sopocie sprzedano około 3305 lokali mieszkalnych z bonifikatą na rzecz najemców. W zasobie gminnym pozostało około 1800 mieszkań komunalnych. Postępująca depopulacja występująca w wielu miastach w Polsce, w tym również w Sopocie, wymagała generalnej zmiany dotychczasowej polityki w zakresie sprzedaży gminnych lokali mieszkalnych. W wielu przypadkach mieszkania nabyte od Gminy Miasta Sopotu zostały sprzedane na rynku wtórnym. Warto zaznaczyć, że 75 % nowych właścicieli nie melduje się w nabytych lokalach, traktując je jako lokatę kapitału, miejsce do wypoczynku lub przeznaczając na krótkoterminowy wynajem.  

– Zahamowanie spadku liczby mieszkańców Sopotu, pomoc najbardziej potrzebującym oraz młodym rodzinom z dziećmi w zapewnieniu mieszkań, jest aktualnie jednym z priorytetów Gminy – mówi Marcin Skwierawski.

Stąd ograniczenie sprzedaży lokali z własnego zasobu mieszkaniowego. Zmiana warunków sprzedaży lokali mieszkalnych na rzecz najemców przez obniżenie uchwalonych bonifikat zapobiegła wyzbywaniu się lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy Miasta Sopotu. Rada Miasta zdecydowała o uchyleniu od 1 stycznia 2023 r. uchwał dotyczących zasad sprzedaży lokali komunalnych. Gmina zrezygnowała ze sprzedaży lokali w trybie bezprzetargowym na rzecz najemców. 

Sprzedaż lokali mieszkalnych będzie możliwa w trybie przetargu i dotyczyć będzie tylko wolnych lokali mieszkalnych nie będących przedmiotem najmu.

 

Sytuacja na rynku mieszkaniowym jest zła. Wielokrotne podnoszenie stóp procentowych i rosnąca inflacja spowodowały, że dramatycznie spadły zdolności kredytowe wielu młodych osób, które nie mają też gotówki by kupić własne mieszkanie. Chcemy pomóc młodym i dać im możliwość zamieszkania w Sopocie

Marcin Skwierawski /  wiceprezydent Sopotu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama