Ostatnimi czasy na terenie miasta i gminy Starogard Gdański można było zaobserwować większą liczbę żołnierzy z bronią i wyposażeniem wojskowym. Związane to było ze zorganizowanym w terminie od 17 do 30 września szkoleniem zintegrowanym żołnierzy z 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
– Każdy terytorials przynajmniej raz w roku uczestniczy w takim dwutygodniowym szkoleniu poligonowym – mówi por. Tomasz Klucznik, oficer prasowy 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Dzięki przychylności władz samorządowych tym razem na teren działań został wybrany Starogard Gdański. Żołnierze z 71. Batalionu Lekkiej Piechoty z Malborka stacjonowali w budynkach Stada Ogierów i realizowali zaplanowane zadania w swoim rejonie odpowiedzialności, czyli w terenie, w którym przyjdzie im działać podczas realnych wydarzeń.
W ciągu dwóch tygodni terytorialni doskonalili swoje umiejętności z:
- topografii,
- taktyki,
- strzelania,
- udzielania pierwszej pomocy
- oraz wielu innych czynności, które powinien przyswoić każdy żołnierz lekkiej piechoty.
PRZECZYTAJ TEŻ: Rekordowe zainteresowanie służbą notują Wojska Obrony Terytorialnej
Jak wyjaśnia oficer prasowy, największy nacisk położono na zgranie się w realizacji zadań w ramach struktur kompanii i batalionu.
Władze miasta i powiatu starogardzkiego bardzo zaangażowały się we wsparcie wojska, między innymi udostępniły wykwalifikowanych instruktorów do szkolenia ze wspinaczki, oraz ściankę wspinaczkową usytuowaną na terenie ośrodka sportu i rekreacji.
Pomorscy terytorialsi złożyli przysięgę wojskową w Starogardzie Gdańskim
Na rynku w Starogardzie Gdańskim w piątek, 30 września odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy, którzy dopiero zasilili szeregi pomorskich terytorialsów. To w stolicy Kociewia 31 osób wypowiedziało rotę, dołączając do ponad 34 tysięcy terytorialsów z całej Polski, którzy przysięgali bronić swojej Ojczyzny, a w czasie pokoju wspierać lokalną społeczność w sytuacjach kryzysowych.
Po złożeniu przysięgi odbyła się defilada z udziałem konnej kawalerii 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich oraz orkiestry wojskowej z Elbląga. Żołnierze przemaszerowali ulicami: Podgórną, Basztową, Hallera, Rynek, Rycerską, Kellera, Paderewskiego, na ulicę Sambora.
PRZECZYTAJ TEŻ: Brytyjscy Rangersi szkolą w Ustce terytorialsów z Pomorza
Po oficjalnej uroczystości w Ratuszu Staromiejskim dowódca 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej kmdr Tomasz Laskowski podpisał listy intencyjne o współpracy z władzami lokalnych samorządów: prezydentem miasta, wójtem gminy Starogard Gdański i starostą starogardzkim. Wcześniej takie listy w Kasynie Oficerskim zostały podpisane z przedstawicielami 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich i Nadleśnictwa Starogard Gdański.
Jak podkreślają terytorialsi, wojska obrony terytorialnej to jedyny rodzaj sił zbrojnych, który pozwala na łączenie ze służbą wojskową pracy zawodowej w cywilu, nauki, studiowania. Jeżeli ktoś wcześniej nie był w wojsku, czeka go szesnastodniowe szkolenie podstawowe, zakończone przysięgą wojskową, dla rezerwistów przewidziano ośmiodniowe szkolenie uzupełniające.
PRZECZYTAJ TEŻ: Nowi terytorialsi złożyli przysięgę przy malborskim zamku
– Następnie każdy terytorials ma obowiązek uczestniczyć w dwudniowym, weekendowym szkoleniu rotacyjnym, realizowanym raz w miesiącu, i raz w roku w szkoleniu poligonowym – mówi por. Tomasz Klucznik. – Plan tych szkoleń każdy otrzymuje z rocznym wyprzedzeniem z chwilą wstąpienia w szeregi terytorialsów. Za każdy dzień szkolenia oraz za gotowość do stawiennictwa żołnierze otrzymują uposażenie uzależnione od posiadanego stopnia wojskowego.
Jeżeli jesteś zainteresowana/y, to szczegóły możesz uzyskać na stronie: www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.
Napisz komentarz
Komentarze