Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Rekordowe zainteresowanie służbą notują Wojska Obrony Terytorialnej

W porównaniu do czasu przed inwazją Rosji na Ukrainę, w WOT liczba ochotników wzrosła siedmiokrotnie. Pytanie: „Jak zostać terytorialsem?" nigdy nie było tak aktualne.
Wzmożona chęć założenia wojskowego munduru to z pewnością również pokłosie tego, jak wielką rolę w obronie Ukrainy odgrywają tamtejsze Wojska Obrony Terytorialnej - mówi Maciej Szalbierz z zespołu prasowego 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej (fot. DWOT)

Napad Rosji na Ukrainę wyzwolił w Polakach olbrzymie zainteresowanie służbą wojskową. Spektakularne sukcesy tamtejszej obrony terytorialnej spowodowały zmianę postrzegania polskich Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Duża część społeczeństwa zrozumiała rolę WOT, siłę jej terytorialności, ducha walki i przekonała się, że lekka piechota rzeczywiście potrafi efektywnie walczyć z czołgami - mówi Maciej Szalbierz z zespołu prasowego 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Konflikt, który rozgrywa się tuż za naszą granicą obudził w Polakach jeszcze większego ducha patriotyzmu i poczucie obowiązku obrony Ojczyzny. Wzmożona chęć założenia wojskowego munduru to z pewnością również pokłosie tego, jak wielką rolę w obronie Ukrainy odgrywają tamtejsze Wojska Obrony Terytorialnej. Wszystkich chętnych do wstąpienia w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej zachęcamy do skorzystania ze strony www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

 

50 kolejnych ochotników na Pomorzu

Ostatnie wcielenie w szeregi pomorskich terytorialsów odbyło się 18 marca 2022 w Malborku, na terenie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego, która jest matecznikiem 71 batalionu lekkiej piechoty, będącego integralną częścią pomorskiej brygady OT. W szeregi wstąpiło ok. 50 ochotników. Czekają ich trzy lata szkolenia.

 

- W czasie tych 3 lat terytorials przechodzi przez 4 etapy szkolenia – informuje Maciej Szalbierz. - Pierwsze z nich to szkolenie indywidualne, które stanowi rodzaj selekcji na kolejne etapy i ma być bazą dydaktyczną z zakresu pomocy medycznej i wiedzy teoretycznej. Podczas tego szkolenia wykorzystuje się także platformę e-learningową. Drugim etapem jest szkolenie specjalistyczne, które skupia się na przydziale do konkretnej funkcji pełnionej w pododdziale, np. saper czy medyk. Ostatnim jest szkolenie zgrywające pododdziały. Na tym etapie najważniejsza jest nauka czynności zespołowych z uwzględnieniem uwarunkowań terenu, w którym będą działali Terytorialsi, np. miejskiego czy górskiego. Niewątpliwym atutem uczestnictwa w szkoleniu WOT jest kadra dowódcza, która odpowiada za wyszkolenie Terytorialsów. Osoby prowadzące ćwiczenia to często żołnierze wywodzący się z wojsk specjalnych, z ogromnym doświadczeniem i wiedzą, którzy chętnie podzielą się swoimi umiejętnościami nabytymi przez lata pełnionej służby.

 

Duża część społeczeństwa zrozumiała rolę WOT, siłę jej terytorialności, ducha walki i przekonała się, że lekka piechota rzeczywiście potrafi efektywnie walczyć z czołgami. Konflikt, który rozgrywa się tuż za naszą granicą obudził w Polakach jeszcze większego ducha patriotyzmu i poczucie obowiązku obrony Ojczyzny

Maciej Szalbierz / zespół prasowy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Co to są Wojska Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Obecnie formacja znajduje się w jednym z najbardziej dynamicznych okresów budowy. Żołnierze szkolą się w ramach 13 brygad obrony terytorialnej na terenie 12 województw (dwie brygady są zlokalizowane na Mazowszu). Jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie budowy struktur na tzw. ścianie zachodniej czyli w czterech województwach: opolskim, dolnośląskim, lubuskim oraz zachodniopomorskim.

Formacja opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy wstępując w jej szeregi nie muszą rezygnować ze swoich dotychczasowych aktywności. Na potrzeby szkolenia żołnierzy TSW wdrożono trzyletni system szkolenia, który skonstruowany jest w taki sposób, by umożliwić pogodzenie życia osobistego i zawodowego ze służbą wojskową.

Aby zostać żołnierzem, należy spełnić kilka podstawowych zasad: trzeba być pełnoletnim, mieć polskie obywatelstwo, być zdrowym i niekaranym. Nie można także pełnić służby w innych rodzajach wojsk czy niektórych służbach mundurowych. Pełne wyszkolenie terytorialsa trwa trzy lata.

Obecnie w WOT służbę pełni blisko 32 000 żołnierzy, w tym ponad 28 100 ochotników oraz blisko 3900 żołnierzy zawodowych (stan na 14.03.2022 r.). Formacja cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kobiet, które stanowią blisko 20% jej szeregów. Średnia wieku żołnierza to 33 lata.

 

Obecnie w WOT służbę pełni blisko 32 000 żołnierzy (fot. DWOT)

Jak zostać terytorialsem

Żołnierze WOT są gotowi do pomocy wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba. Dzisiaj takim miejscem jest granica z Ukrainą – punkty recepcyjne, magazyny z darami, dworce. Wraz z wybuchem wojny zainteresowanie służbą w WOT wzrosło. Pytanie: „Jak zostać terytorialsem?" nigdy nie było tak aktualne.

 

Rekruterzy WOT – najlepsze źródło informacji

Najlepszym sposobem znalezienia odpowiedzi na wszelkie pytania związane ze służbą w WOT jest kontakt z jednym z kilkuset rekruterów. Rekruterzy to żołnierze WOT – ochotnicy, którzy pełnią służbę od co najmniej roku i są gotowi odpowiedzieć na każde pytanie dotyczące procesu rekrutacji, służby, korzyści i obowiązków, szkolenia, itp. Aby skontaktować się z rekruterem wystarczy wejść na stronę www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl i wpisać nazwę powiatu.

 

Infolinia wsparcia rekrutacji

Kolejnym sposobem poznania WOT „u źródła” jest rekrutacyjna infolinia. Pod numerem 800-696-077 przez siedem dni w tygodniu w godzinach od 7.30 do 19.30 dyżurują żołnierze WOT, którzy również są w gotowości do rozwiania wszelkich wątpliwości i odpowiedzenia na wszelkie pytania dotyczące służby w WOT.

Najlepszym sposobem znalezienia odpowiedzi na wszelkie pytania związane ze służbą w WOT jest kontakt z jednym z kilkuset rekruterów (fot. DWOT)

Jeśli podjąłeś decyzję o służbie

Wszyscy ci, którzy są już zdecydowani na złożenie wniosku o służbę w WOT mogą  aplikować przez portal www.zostanzolnierzem.pl. Portal obok systemu ePUAP umożliwia zdalną aplikację do służby w WOT. Po rejestracji ochotnik maksymalnie w ciągu 14 dni otrzyma informację, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania.

 

Wizyta w Wojskowej Komendzie Uzupełnień

To najbardziej tradycyjna forma rekrutacji do WOT. W WKU można zasięgnąć informacji o służbie, terminach szkoleń oraz złożyć formalny wniosek o służbę w WOT.

 

WOT na Pomorzu. Umowa z Wyższą Szkołą Bezpieczeństwa

16 marca br. podpisano porozumienia o współpracy pomiędzy 7 Pomorską Brygadą Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio a Wyższą Szkołą Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Wydział Studiów Społecznych w Gdańsku.

Głównymi założeniami tego dokumentu są wspólne działania obu placówek na rzecz obronności państwa.

- W szczególności wzrost liczebności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej, w tym rezerw osobowych, upowszechnianie wiedzy obronnej i umiejętności ważnych dla bezpieczeństwa państwa, propagowaniem postaw patriotycznych, ze szczególnym uwzględnieniem umacniania etosu oraz kultywowania chlubnych tradycji  Wojska Polskiego oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku żołnierza polskiego i Sił Zbrojnych RP, integrację środowiska wojskowego i akademickiego – wylicza Maciej Szalbierz.

 

KONTAKT z 7 PBOT

ul. Słowackiego 5
80-206 Gdańsk - Wrzeszcz
Dyżurna Służba Operacyjna tel: 261 212 490
e-mail: [email protected]

W czasie podpisania umowy pomorską brygadę WOT reprezentował dowódca jednostki kmdr Tomasz Laskowski natomiast przedstawicielem Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa był dziekan uczelni dr inż. Robert Kościelniak. (fot. DWOT)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama