Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

725. urodziny Gniewa! Świętowano rocznicę nadania prawa miejskich

Gniew obchodził 725. rocznicę nadania prawa miejskich. Trzydniowe obchody obfitowały w różne atrakcje. Można było, m.in. wybrać się na malowniczą wycieczkę po gminie. Nawet rodowici mieszkańcy odkrywali nowe, ciekawe miejsca i ich historię. Gmina Gniew wraz z Centrum Kultury i Biblioteką Publiczną w Gniewie oraz Szkołą Podstawową nr 1 w Gniewie zorganizowała uroczystą akademię oraz historyczny piknik.
Fot. CKiBP Gniew

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym w Gniewie. Po mszy wszyscy zebrani udali się barwnym pochodem do Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Gniewie na uroczystą akademię. Tego dnia szkoła również obchodziła swoje święto. Podczas uroczystości Maciej Czarnecki, burmistrz Gniewu wraz z dyrektorem SP1 Mirosławem Narlochem na ręce Adama Kasprzyka przekazali medal Jana III Sobieskiego dla Grupy Orlen za wsparcie gminy oraz placówki. Burmistrz także przekazał dyrektorom gminnych szkół edukacyjne książki do bibliotek oraz złożył życzenia mieszkańcom.

Jeśli ktoś lubi posłuchać dobrego bajarza, to prelekcja Patryka Pokorskiego, gniewskiego przewodnika pt. "Co turyści widzą w Gniewie, a co mieszkańcy powinni zobaczyć", była niego nie lada gratką. Krótko podsumowując: wiedza z lekkością przekazu. Warto także przypomnieć koncert, jaki dał zespół "Na cały głos" pod kierunkiem ks. Zbigniewa Giełdona.

Sobotnie obchody Urodzin Miasta to Piknik Historyczny Szlakiem Niziny Opaleńskiej. To była nie lada gratka dla miłośników podróży bliskich i dalekich. Wszyscy zebrani przy Zespole Szkół w Opaleniu wyruszyli na trasę historycznego szlaku opaleńskiego. Pierwszy przystanek był w Widlicach Górnych. To tam zaprezentowano biografię Gottlieba Schmidta, budowniczego Dolnej Wisły (przez kilkadziesiąt lat pracował nad regulacją dolnej Wisły). Uczestnicy eskapady poznali także historię rezerwatów przyrody Małe i Duże Wiosło.

Na mapie szlaku był też punkt widokowy w Małym Wiośle. W tym miejscu zebrani zapoznali się z historią jego powstania, a po zejściu ze szlaku na uczestników czekał ciepły poczęstunek - kiełbaski z ogniska. Po przerwie, wszyscy udali się pieszo do miejscowości Małe Wiosło na prezentację historii Małego i Dużego Wiosła oraz legendy „O starym dębię w Dużym Wiośle”. Przedostatnim przystankiem były Widlice Dolne, w których uczestnicy zapoznali się z biografią Józefa Czyżewskiego. Na zakończenie odbyła się prezentacja historii o mostach opaleńskich.

Przypomnijmy, po zbudowaniu w Gniewie warowni w 1297 roku Krzyżacy w miejscu wcześniejszej słowiańskiej osady istniejącej wokół kościoła parafialnego, lokowali miasto na prawie chełmińskim i rozpoczęli akcję osadniczą. To to wydarzenie świętuje miasteczko co roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama