Głosowanie rozpoczęło się w poniedziałek, 26 września i już pierwszego dnia pobity został rekord, ponieważ głosy oddało 3916 osób, czyli o ponad 1200 więcej niż o tej samej porze w ub. roku. Wybierać można spośród 305 inicjatyw z zakresu: zdrowia, sportu i rekreacji, edukacji, bezpieczeństwa i inwestycji drogowych. W puli Budżetu Obywatelskiego są 22 mln zł.
>>> Głosować można TUTAJ <<<
- Kilka lat temu wprowadziliśmy przy projektach inwestycyjnych zasadę, iż mogą być one realizowane w ciągu dwóch lat. Myślę, że to poprawiło sytuację i rzeczywiście projekty, które są bardziej skomplikowane ze względu na kolizje czy prace projektowe bądź uzgodnienia z różnymi instytucjami, które zazwyczaj niestety trwają, pozwala je realizować - mówi prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Przypomnę także, że w ramach tzw. Polskiego Ładu samorządy otrzymały uprawnienia do tego, żeby zawiesić budżety obywatelskie. My tego nie zrobiliśmy, bo uważamy, że jest to jedno z tych narzędzi konsultacji społecznych, dzięki któremu obywatele mają realny wpływ na otaczający ich najbliższy i ten dalszy kawałek świata, i które należy kontynuować.
W pracach nad przyszłoroczną edycją BO pracowali m.in. miejscy radni z zespołu konsultacyjnego ds. Budżetu Obywatelskiego.
- Zespół konsultacyjny w trakcie wakacji odbył kilkadziesiąt spotkań w trójstronnym składzie, czyli członkowie zespołu konsultacyjnego, wnioskodawcy których projekty zostały zakwestionowane z różnych powodów przez jednostki miejskie, oraz przedstawiciele jednostek miejskich. W tym składzie ponownie przyglądaliśmy się powodom odrzucenia wniosków i ocenialiśmy zasadność pod względem dwóch kryteriów: zgodności z przepisami i gospodarności - tłumaczyła podczas konferencji Katarzyna Czerniewska, radna klubu Wszystko Dla Gdańska. - Niestety, to kryterium gospodarności przysparza nam w ostatnim czasie coraz więcej problemów, ponieważ w czasach szalejącej inflacji, powszechnej drożyzny, ocenienie finansowania danego projektu jest bardzo trudne. Wnioskodawcy skarżyli się np. że sugerowali się cennikiem zamieszczonym na miejskim serwisie, ale on wymagałby aktualizacji praktycznie co miesiąc.
W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, także dzieci i młodzież. Mogą być to osoby zameldowane na pobyt stały lub czasowy, osoby dopisane w Gdańsku do rejestru wyborców lub posiadające Kartę Mieszkańca.
- Szczególnie zapraszamy młodzież i dzieci, bo od trzech lat mogą głosować wszyscy nasi mieszkańcy - młodsi i starsi. To jest bardzo ważne, żeby ten proces edukacyjny aktywizacji młodzieży mógł przebiegać w naszym mieście - przypomina Sylwia Betlej, dyrektor Biura Ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami. - Żeby jeszcze bardziej zachęcić mieszkańców do oddania głosu, w najbliższą sobotę mamy tzw. sobotę z Budżetem Obywatelskim. Będziemy zachęcać do tego, żeby głosować w Parku Reagana oraz w Parku Oruńskim podczas Dnia Seniora. Już teraz, w mieście czy w galeriach handlowych można spotkać konsultantów w charakterystycznych żółtych koszulach bluzach. Głosujemy elektronicznie, samodzielnie lub przy wsparciu konsultantów. Mamy czas do północy, do 10 października.
Do 14 października nastąpi ogłoszenie wyników.
Napisz komentarz
Komentarze