Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest Związek Uczelni Fahrenheita, skupiający Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnikę Gdańską i Uniwersytet Gdański, a współorganizatorem jest Miasto Gdańsk.
– Chcemy, żeby to było wydarzenie, które będzie widoczne w mieście – mówi prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a zarazem (od 1 września br.) przewodniczący Zgromadzenia Związku Uczelni w Gdańsku, imienia Daniela Fahrenheita. – Organizujemy je wspólnie z władzami miasta, przy dużym wsparciu pani prezydent Dulkiewicz. Odbędzie się uroczysta parada ulicą Długą w kierunku ratusza. Na schodach ratusza zostanie ogłoszona wspólna deklaracja środowiska akademickiego „Niech żyje nauka”, a następnie będziemy kontynuować tę inaugurację w Europejskim Centrum Solidarności. To pierwsza od wielu, wielu wielu lat, wspólna i widoczna dla gdańszczan inauguracja roku akademickiego. Mam nadzieję, że stanie się to pewną tradycją, żeby właśnie świat akademicki studenci, profesorowie, senaty uczelni, były w tym szczególnym dniu widoczne w mieście.
Organizatorzy serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w paradzie nie tylko swoich studentów i pracowników, ale też absolwentów i wszystkich mieszkańców regionu, którzy chcieliby wspólnie z nimi podkreślić akademickość Gdańska.
– Staramy się zbudować przekonanie, że Gdańsk może być utożsamiany z miastem akademickim – dodaje prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego. – Dzisiaj chyba jeszcze do końca tak nie jest. W mieście funkcjonują uczelnie bardzo różnego typu, od trzech największych, które wchodzą w skład związku Fahrenheita, po uczelnie artystyczne, ale też uczelnie branżowe, uczelnie prywatne, uczelnię sportową. I jeżeli będziemy w stanie pokazać ten potencjał w jednym miejscu i czasie, i to jeszcze w takiej celebrze czysto akademickiej, z „Gaudeamus igitur”, z przemarszem w togach, z senatami uczelni, myślę że to może robić olbrzymie wrażenie i – w twymiarze symbolicznym – wspomóc miasto w budowaniu tej właśnie marki metropolii gdańskiej – miasta akademickiego.
– Wychodzimy do ludzi, chcemy pokazać moc i liczebność naszej nauki. Mamy wielką nadzieję, że społeczności trzech uczelni oraz wszystkich pozostałych uczelni, które zadeklarowały udział w tej imprezie, przyjdzie. Gdańszczanki i gdańszczanie będą mogli zobaczyć dumnych naukowców, w togach, pokazujących: możemy, chcemy, budujemy, tworzymy. Tak więc liczymy, że impreza nam się uda – zachęca do udziału prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.
Pochód wyruszy spod Złotej bramy o godzinie 12, w sobotę 1 października. Gośćmi uroczystości będą m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Miasta Gdańska, Dariusz Drelich, wojewoda pomorski oraz Wiesław Byczkowski, wicemarszałek Województwa Pomorskiego. Przemarszowi towarzyszyć będzie grupa akrobatyczna i muzycy, a z gdańskiego ratusza popłyną dźwięki carillonu.
Drugą częścią obchodów będzie uroczyste posiedzenie Senatów oraz Rad Wydziałów gdańskich uczelni w Europejskim Centrum Solidarności. Rozpocznie je krótki koncert chórów Uczelni Fahrenheita. Kulminacyjnym punktem wydarzenia będzie wykład dyrektora Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Szymona Malinowskiego pt. „Kryzys klimatyczny, kryzys planetarny”.
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc w Europejskim Centrum Solidarności, ta część obchodów będzie transmitowana w portalu www.gdansk.pl
Utrudnienia w ruchu
W związku z organizacją wydarzenia Niech żyje nauka, w sobotę, 1 października br. mogą wystąpić utrudnienia w ruchu na ulicy Długiej oraz na Targu Węglowym na odcinku Katownia-Złota Brama.
Napisz komentarz
Komentarze