Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Prezydent Gdańska spotkała się z Danielem Obajtkiem

Spotkanie prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz przewodniczącej rady miasta Agnieszki Owczarczak z prezesem Grupy Orlen Danielem Obajtkiem odbyło się w piątek, 9 września. Tematami rozmowy były współpraca przy nowych inwestycjach oraz wsparcie kultury i sportu w Gdańsku.
Aleksandra Dulkiewicz i Daniel Obajtek

Autor: Urząd Miejski w Gdańsku

W spotkaniu udział wzięli: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska; Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska; Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju; Alan Aleksandrowicz, prezes Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego GARG. Orlen reprezentowali prezes Daniel Obajtek oraz członek zarządu Krzysztof Nowicki.

– Głównymi tematami rozmowy były wsparcie w nowych inwestycjach Grupy Orlen na terenie i w okolicach przejętej rafinerii Lotos, współudział w rewitalizacji Szańca Zachodniego w Nowym Porcie, a także wsparcie sponsorskie dla sportu i kultury w Gdańsku – relacjonuje Daniel Stenzel, rzecznik prasowy UM w Gdańsku. – Według prezydent Gdańska i przewodniczącej rady miasta, decyzja przejęcia Lotosu przez Orlen nie była właściwa, ale priorytetem dzisiaj pozostaje zabezpieczenie pracowników byłej grupy Lotos, a zarazem mieszkańców Gdańska i Pomorza. Dla władz miasta kluczowa jest także kwestia rozwoju gospodarczego i kolejnych, potrzebnych inwestycji. Zmiany w jednej z najważniejszych spółek Skarbu Państwa na Pomorzu nie mogą zahamować dotychczasowych planów, które od wielu lat były rozwijane i wspierane świadomą polityką władz miasta.

Póki co, rzecznik nie mówi o efektach prowadzonych rozmów. Przypomnijmy, że decyzją z 1 sierpnia 2022 roku o wpisie do KRS kapitał Grupy Lotos wszedł w posiadanie PKN Orlen.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Orlen przejął Lotos. Połączenie stało się faktem

Kolejnym krokiem będzie formalna sprzedaż części majątku grupy tzw. partnerom transakcji, zaakceptowanym przez Komisję Europejską. Płocki koncern wynegocjował z Saudi Aramco sprzedaż 30 proc. akcji gdańskiej rafinerii, przy zapewnieniu kontraktu na dostawy od 200 tys. do 337 tys. baryłek ropy dziennie. Ponadto uzgodniono przejęcie przez węgierski MOL 417 stacji paliw sieci Grupy Lotos w Polsce, oraz zakup od MOL 144 stacji paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji. Obszar logistyki paliw i asfaltu w ramach spółki Lotos Terminale kupi Unimot. Natomiast Lotos Biopaliwa kupi firma Rossi Biofuel.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama