Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Po nawałnicy nad Pomorzem strażacy mieli pełne ręce roboty

225 razy interweniowali pomorscy strażacy usuwając skutki nawałnicy, jaka przeszła w poniedziałek, 15 sierpnia nad Pomorzem. Najwięcej zdarzeń odnotowano w Gdańsku, Gdyni i Człuchowie oraz powiatach kwidzyńskim, sztumskim i tczewskim. Strażacy wyjeżdżali do powalonych drzew, obłamanych konarów, czy zerwanych dachów. Najbliższe dni również zapowiadają się burzowo. IMGW wydał ostrzeżenia przed burzami z gradem i wysokimi temperaturami.
Skutki nawałnicy jaka przeszła nad Pomorzem z 14 na 15 sierpnia (zdjęcia: OSP Postolin, OSP Gościszewo)
Aktualizacja | 16.08.2022 r.

godz. 14:00

„Za nami największy deszcz w sezonie 2022 – pierwszy tegoroczny, który w wielu dzielnicach Gdańska można uznać za nawalny. Najmocniejsze uderzenie, w pierwszych 10 minutach, objęło: Wrzeszcz, Oliwę i Stogi. Mniejsze opady zanotowały południowe krańce miasta: Przegalina, Górki Zachodnie, Potok Borkowski, Szadółki” – informują Gdańskie Wody.

Podają również wskazania ze swoich stacji monitoringu opadów. Największe to:

  • Klukowo: 43,6 mm wody,
  • Matarnia: 32,9 mm,
  • Oliwa IBW-PAN: 32,3 mm,
  • Kokoszki: 29,6 mm,
  • Wrzeszcz-Reja: 29,2 mm,
  • Oliwa Abrahama: 27,8 mm.

PRZECZYTAJ TEŻ: Burze z gradem i upały na Pomorzu. W piątek, 19 sierpnia w Gdańsku nawet 35°C

Jak czytamy w komunikacie Gdańskich Wód:  „Najbardziej intensywny opad w czasie 10 min odnotowano na stacjach: Oliwa Abrahama (17,4 mm), Stogi (16,9) Wrzeszcz Reja (15,5). Maksymalne opady w czasie 15 minut osiągnęły stacje Wrzeszcz Reja (19,4 mm), Oliwa Abrahama (17,7 mm), Stogi (17,4 mm)”.

Na żywo

godz. 22:30

Powódź w Gdyni... 

- Tylko w godz. od 17:00 do 22:00 w województwie pomorskim zanotowaliśmy 79 interwencji związanych z miejscowymi zagrożeniami atmosferycznymi – informuje bryg. Łukasz Płusa, rzecznik Pomorskiego Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. - Najwięcej zdarzeń w tym czasie odnotowaliśmy w powiecie sztumskim - 17, tczewskim – 16 oraz kwidzyńskim - 13. Nie mam informacji o osobach poszkodowanych. Ewakuowano cztery obozy harcerskie w powiecie kwidzyńskim (ok. 260 osób - bez udziału PSP).

W późniejszych godzinach w powiecie tczewskim doszło jeszcze do dwóch kolejnych interwencji związanych z nawałnicą. Łączni strażacy z powiatu tczewskiego interweniowali 18 razy.

- Większość naszych interwencji dotyczyła konarów, które w wyniku silnych wiatrów spadła na drogę – mówi Konrad Majewski, zastępca rzecznika tczewskich strażaków. - W Bałdowie, w gminie Tczew drzewa runęło na zaparkowany samochód osobowy. Na szczęście, nikomu nic się nie stało.

Także w powiecie kwidzyńskim zwiększyła się liczba interwencji – z 13 do 16.

- Nasi strażacy interweniowali głównie w przypadkach oberwanych gałęzi, połamanych drzew – mówi kpt. Krzysztof Skoczek, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej PSP w Kwidzynie. - W jednym przypadku był to uszkodzony dach – nieznacznie – zerwanych zostało kilka płyt eternitu. Żadna osoba nie została poszkodowana w tych zdarzeniach.

W powiecie sztumskim odnotowano 19 interwencji. Jedną z poważniejszych był wyjazd do Sztumskiej Wsi, w gminie Sztum, gdzie zerwany został dach z budynku mieszkalnego. Strażacy zabezpieczyli uszkodzone poszycie plandekami. Uszkodzone zostały dwa samochody, powalonych kilka drzew i obłamanych konarów. W kilku przypadkach zerwane zostały linie energetyczne.

Pogoda dla Pomorza. Kolejne dni z upałami i burzami

Upalnie, a przez to być może także burzowo zapowiada się także w poniedziałek i wtorek. Ostrzeżenia przed burzami z gradem i upałami na Pomorzu wydał IMGW. 

Informuje o nich również Pomorski Alarm Pogodowy:

- W najbliższych dniach nad Polską będzie zalegała gorąca, a miejscami upalna masa powietrza. W poniedziałek wartości 30-32 stopni mogą zostać osiągnięte przede wszystkim w rejonie Słupska, Lęborka, oraz części Kociewia i Powiśla. Wtorek upalny również w znacznej części Kaszub.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama