Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gdańskie licea wśród szkół najbardziej przyjaznych uczniom LGBTQ+

Liceum Ogólnokształcące „Collegium Gedanense” zajęło 3. miejsce, a Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące – 15. w ogólnopolskim rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+. W tegorocznej edycji głosowało około 14 tys. uczniów i uczennic z około 2 tysięcy szkół z całej Polski.
LO "Collegium Gedanense" ranking szkóół przyjaznych LGBT+
Szkoły, które zwyciężyły w tegorocznym rankingu, dostały m.in. tablice "Bezpieczna szkoła". Na zdjęciu uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego "Collegium Gedanense"

(fot. gdansk.pl)

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to projekt ogólnoeuropejski, jego celem jest podniesienia poziomu akceptacji i włączenia we wszystkich szkołach w regionie. Z tegorocznego badania wynika, że około pół miliona polskich uczniów i uczennic nie czuje się bezpiecznie w swojej szkole. W tegorocznej edycji pierwsze miejsce zajęło Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcące nr 38 w Poznaniu, na drugim znalazło się Międzynarodowe Liceum Ogólnokształcące Paderewski w Lublinie, a na trzecim gdańskie Liceum „Collegium Gedanense”.Wyniki rankingu przedstawione zostały w formie mapy równości, obejmującej całą Polskę i pokazującej szkoły przyjazne młodzieży LGBTQ+.

Niestety nie każdy może czuć się w szkole bezpiecznie, z naszych danych wynika, że nie czuje się tak około 30 procent osób chodzących do szkoły mówi Dominik Kuc, koordynujący Ranking Szkół LGBTQ+.

To on kilka lat temu, jako licealista, zainicjował powstanie Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ w Warszawie - Pocieszające jest, że 83 procent uczniów przyznaje, że ma w szkole przynajmniej jedną osobę, która ją wspiera.

W tym roku szkoły, plasujące się na początku rankingu, dostały tablicę z napisem „Bezpieczna szkoła". Taka tablica zawiśnie na budynku „Collegium Gedanense”.

Cieszę się, że szkoły które są w Gdańsku, są ocenianie tak dobrze. Natomiast nie ma tym gronie szkół samorządowych, co skłania do dodatkowej pracy mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. W Gdańsku prowadzimy politykę równościową, trwa kampania „Gdańsk Miastem Równości” i tego typu działania są także pożądane w naszych szkołach. Tematyka równości i wrażliwości na osoby LGBTQ+ jest bardzo często poruszana podczas spotkań ze społecznościami szkolnymi. Przed nami Trójmiejski Tydzień Równości i jestem przekonana, że temat ten będzie szeroko omawiany.

Szkoły Przyjazne LGBTQ+

Szkoły Przyjazne LGBTQ+ to takie, które zdaniem organizatorów:

  • „nie dyskryminują ze względu na tożsamość płciową czy orientację psychoseksualną, a więc nie wykluczają osób queerowych z wydarzeń szkolnych, takich jak studniówka (np. chłopak może przyjść na nią z chłopakiem),
  • dbają o to, czy uczniowie i uczennice są chronione przed przemocą słowną i fizyczną;
  • rozumieją, że do osób transpłciowych zwracamy się ich zaimkami i imieniem,
  • zapewniają dostęp do edukacji równościowej i antydyskryminacyjnej, w których obchodzenie Tęczowego Piątku nie jest niczym strasznym".

Głosowanie trwało od 28 marca do 30 kwietnia. Uczniowie i nauczyciele mogli oceniać szkoły pod kątem otwartości, bezpieczeństwa i akceptacji młodzieży LGBTQ+. Tegoroczny ranking został objęty patronatem Komisji Europejskiej w Polsce oraz sześcioma patronatami samorządowymi m.in. prezydent Gdańska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama