– To memorandum jest aktualizacją dokumentu przygotowanego i przekazanego stronie rządowej już w roku 2016 – wskazuje marszałek Mieczysław Struk.
Choć elektrownia jądrowa jest obiektem o strategicznym znaczeniu dla całego kraju, to jak najlepsze wdrożenie tego przedsięwzięcia wymaga dialogu pomiędzy administracją rządową a samorządową.
PRZECZYTAJ TEŻ: Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa powstanie na Pomorzu? Jest preferowana lokalizacja
Marszałek wnioskuje w memorandum o potrzebie przyjęcia Strategicznego Programu Rządowego pod nazwą „Wzrost aktywności gospodarczej w bezpośrednim obszarze oddziaływania pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej”. Czemu ten program miałby służyć?
- Budowa elektrowni jądrowej stanowić będzie silny impuls inwestycyjny w wielu dziedzinach gospodarki i ekonomii.
- Doprowadzi do skokowej zmiany warunków życia i prowadzenia działalności gospodarczej.
Program strategiczny powinien umożliwić optymalne wykorzystanie całego potencjału rozwojowego regionu. Część działań ujętych w tym programie mogłaby zostać sfinansowana w ramach preferencji bądź funduszy rządowych, dla innych mogą być potrzebne całkiem nowe mechanizmy finansowania.
Memorandum marszałka Mieczysława Struka w sprawie energetyki jądrowej
Memorandum marszałka Struka to obszerny, kilkunastostronicowy dokument zawierający:
- harmonogram prac podejmowanych na rzecz budowy elektrowni jądrowej w Polsce,
- analizę uwarunkowań lokalnych,
- ale przede wszystkim propozycje działań po stronie administracji rządowej.
Proces przygotowań i budowy elektrowni szacowany jest na 15 lat. Marszałek wskazuje m.in. na potrzebę wykonania nowych elementów infrastruktury transportowej – dróg oraz linii kolejowych, ze szczegółową listą odcinków drogowych do wybudowania lub modernizacji, łącznie z drogami powiatowymi i gminnymi. Przebudować należy nawet port morski w Łebie pod kątem jego wykorzystania do transportu materiałów i urządzeń dla elektrowni.
PRZECZYTAJ TEŻ: Elektrownia jądrowa i działka Daniela Obajtka. „Zestawienie tych faktów to manipulacja”
Wiele przedsiębiorstw działających w okolicy przyszłej elektrowni jądrowej będzie zmuszonych do zmiany profilu bądź lokalizacji prowadzonej aktywności. Dla nich powinien powstać fundusz kompensacyjno-odtworzeniowy.
Rządowy program miałby zawierać też projekty związane z edukacją i rozwojem zasobów ludzkich, warunków życia mieszkańców.
Niezwykle istotne będą inwestycje w rozbudowę infrastruktury elektroenergetycznej, wyprowadzającej moc z nowej elektrowni.
Powstanie nowych korytarzy wyprowadzających moc z planowanej elektrowni jądrowej nie powinno kolidować z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej.
Mieczysław Struk / marszałek województwa pomorskiego
– To wszystko budzi wśród mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców poczucie niepewności, a wiele z ich pytań, póki co, pozostaje bez odpowiedzi. Dlatego chcemy zwrócić uwagę Premiera RP na potrzebę szerokiego i kompleksowego podejścia do przygotowania całego przedsięwzięcia – konkluduje Mieczysław Struk.
Napisz komentarz
Komentarze