Najczulszy na świecie aparat USG do diagnostyki i leczenia obrzęku chłonnego mają teraz do dyspozycji lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. To jedyny taki sprzęt w Polsce, który wykorzystywany będzie do badania osób, które wymagają diagnostyki i leczenia obrzęku chłonnego.
– Na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej słupskiego szpitala prowadzimy Pomorski program diagnostyki i leczenia obrzęku chłonnego. Pracujemy na bardzo małych naczyniach o średnicy nawet 0,2-0,3 milimetra. Do tego potrzebujemy USG o bardzo wysokiej czułości i taki aparat właśnie otrzymaliśmy dla słupskiego szpitala. Jest to najczulsze USG na świecie, dzięki któremu możemy zlokalizować małe naczynie, zobaczyć czy płynie w nim krew lub chłonka i następnie zespolić z innym naczyniem, by odbarczyć obrzęk. W tej chwili jesteśmy jedynym szpitalem w Polsce, który wykorzystuje tego typu urządzenia do chirurgicznego leczenia obrzęku chłonnego – wyjaśnia na stronie internetowej słupskiego szpitala dr Daniel Maliszewski, chirurg onkolog.
Urządzenie kosztowało ponad 600 tys. zł. Słupska lecznica otrzymała na nie środki z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
– Stawiamy na innowacyjne leczenie i inwestujemy w najlepszy sprzęt. Dzięki temu na chirurgiczne leczenie obrzęków chłonnych do Słupska przyjeżdżają pacjenci z całego kraju – podkreśla Andrzej Sapiński, prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.
Dodatkowo Oddział Ginekologiczno-Położniczy wzbogacił się o nowoczesne urządzenie do badań USG. Poprzedni sprzęt był już wysłużony i nie dawał tak wielu możliwości diagnostycznych. - Teraz otrzymaliśmy nowoczesne USG, na którym możemy wykonywać badania w 4D – mówi na stronie słupskiego szpitala dr Roman Łabędź, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego.
Nowy aparat USG kosztował 300 tys. zł i został zakupiony dzięki dotacji przekazanej przez marszałka województwa pomorskiego. – To już kolejny sprzęt na ginekologię zakupiony z tej dotacji. Kilka tygodni temu na oddział trafiły cztery aparaty KTG do monitorowania akcji serca płodu – wyjaśnia Andrzej Sapiński prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.
Napisz komentarz
Komentarze