Członkowie i wolontariusze organizacji zachęcają mieszkańców do przynoszenia darów, których lista znajduje się na profilu facebookowym stowarzyszenia. Otwarte Kaszuby. Lista potrzebnych darów jest aktualizowana na bieżąco. Zapraszamy również rodziny uchodźców potrzebujące wsparcia, przeszkoleni rosyjsko i ukraińskojęzyczni wolontariusze pomagają kompletować paczki.
Prowadzona jest również zbiórka pieniężna na rzecz organizacji transportów do Ukrainy darów takich jak środki medyczne i ochronne, a także na bieżące wsparcie uchodźców. Informacje o zbiórce dostępne są tutaj.
- Zachęcamy również do zgłaszania się jako wolontariusz poprzez formularz lub przychodząc w godzinach pracy CWU. Liczymy również na zgłoszenia prywatnych noclegów, gdzie bylibyśmy w stanie awaryjnie przekierowywać potrzebujących - informują członkowie stowarzyszenia.
Na miejscu, Agenci Wsparcia udzielają pomocy w całym szeregu tematów: sytuacji prawnej, pomocy medycznej, edukacji, pracy i innych. Można się również u nich umówić na darmową konsultację prawną lub psychologiczną w języku ukraińskim lub rosyjskim. Pomagamy również umówić się do specjalistów świadczących darmowe usługi dla uchodźców takich jak notariusz czy adwokat. Dzięki wsparciu gminy Kartuzy na miejscu dostępna tłumaczka języków ukraińskiego i rosyjskego. Działa również sztab tłumaczy – wolontariuszy, którzy pomagają uchodźcom w ich języku, ograniczając w ten sposób stres wynikający z trudnej sytuacji.
Pomoc psychologiczna w języku ukraińskim i rosyjskim świadczona jest we wtorki w godzinach 9:00 – 11:00. Na konsultację należy umówić się w CWU osobiście lub telefonicznie.
Porady w obszarze legalizacji zatrudnienia dla pracodawców i cudzoziemców (np. poprzez kartę pobytu) świadczone będą we wtorki w godzinach 12:00 – 14:00 oraz po indywidualnym umówieniu się. Umawiać się można u radnej Klaudii Kałużny +48 530 020 083.
Od 28 lutego Stowarzyszenie Otwarte Kaszuby w ramach punktu zbiórki pomogło już 271 uchodźcom przekazując im 460 kg darów oraz wysłało 3 transporty na granicę. Zorganizowało też nocleg i transport dla kilkudziesięciu rodzin.
Działania te są możliwe dzięki wsparciu ponad 50 wolontariuszy, którzy pomagają sortując dary, organizując transporty, przyjmując pod swój dach całe rodziny. Bardzo pomaga młodzież z praktycznie wszystkich kartuskich szkół, a dzięki wolontariuszom z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Wybickiego w Somoninie i p. Sabinie Niklas, możliwe jest dynamiczne działanie punktu.
Nie udałoby się również bez mocnego wsparcia gminy Kartuzy, w tym burmistrza Kartuz Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego, radnych Danuty Rek, Wioletty Stoltmann i Klaudii Kałużny, Kartuskiego Centrum Kultury, firmy Wodkan-Grzenkowicz, MIR Centrum Komputerowe, Phoenix Tomasz Augustyn, firmy BAT, zespołu Państwowej Szkoły Muzycznej oraz wielu firm i osób indywidualnych.
Centrum działa od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 17:00 oraz w soboty w godzinach 10:00 – 14:00. Zapraszamy do wizyty, kontaktu telefonicznego pod numerem +48 695 127 816 lub mailowo na adres [email protected].
Napisz komentarz
Komentarze