- Ukraina będzie niepodległa, razem z Polską. Dzisiaj walczy na swoich, wschodnich granicach za naszą i waszą wolność – mówił, zaproszony na poniedziałkową sesję Sejmiku, konsul Ukrainy w Gdańsku.
Oleksandr Plodystyi dziękował Polsce za przyjmowanie uchodźców oraz pomoc Ukrainie. Podkreślał, że bez wsparcia militarnego, obrońcy Kijowa oraz Charkowa byliby w znacznie trudniejszym położeniu.
- Chciałbym podziękować naszym przyjaciołom, Polakom, za to, że przyjmuje, ogrzewa i karmi naszych uchodźców, żony, matki, kobiety z małymi dziećmi. To nie jest normalne, że XXI w. muszą szukać domu w innym miejscu. Myślę, że wszyscy widzieliśmy jak w Kijowie, bez żadnego powodu, czołg przejechał cywilny samochód, również jak czołg strzelał do samochodu z 5-osobową rodziną. To jest barbarzyństwo i za to będzie zapłata.
- Mamy nadzieje, że przyjdzie taki moment, gdy Putin będzie sądzony jako zbrodniarz wojenny – dodawał marszałek Mieczysław Struk. – Jako samorząd regionalny włączymy się, ponad wszelkimi podziałami, we wszystkie działania, jakie prowadzi rząd polski, by wesprzeć ukraińskich przybyszy.
Samorząd zrywa współpracę z Federacją Rosyjską
Marszałek poinformował o przekazaniu 1 mln zł na pomoc Ukraińcom, które trafią do organizacji pozarządowych, które będą pracować z uchodźcami. Jednocześnie nie wykluczył uruchomienia z rezerwy budżetowej znacznie większych środków. Mówił również o potrzebie koordynacji pomocy mieszkańców, którzy mogą zaoferować noclegi oraz przedsiębiorców, zgłaszających chęć zatrudnienia.
- Przygotowujemy się, poprzez nasze szpitale, na przyjęcie cywilów i żołnierzy. Chcemy zadedykować im oddziały chirurgiczno-ortopedyczne, które będą przyjmować rannych z Ukrainy – mówił Mieczysław Struk. - Pomoc to także opieka na poziomie POZ, szczepień, pomocy psychologicznej, a także okołoporodowa. Ponadto, w czterech naszych szpitalach na terenie Gdańska, Gdyni, Kościerzyny i Słupska, będziemy zbierać środki opatrunkowe, które będą wysyłane na Ukrainę.
Od 28 lutego, do odwołania, uchodźcy wojenni z Ukrainy mogą bezpłatnie podróżować pociągami regionalnymi na terenie całego województwa. Bezpłatne przejazdy dotyczą pociągów Polregio oraz SKM. Samorząd planuje także wysłać na granicę polsko-ukraińską pociąg z darami przekazanymi przez mieszkańców woj. pomorskiego, którym następnie przyjadą na teren Pomorza uchodźcy. Ukraińcy będą mogli liczyć także na bezpłatną pomoc prawną.
Tylko w jedności i solidarności możem powstrzymać Putina. Ukraina może to zrobić, ale tylko z waszą pomocą. Innego wariantu nie ma. Dziękuję wam bardzo.
Oleksandr Plodystyi / konsul Ukrainy w Gdańsku
- Do tego chcemy wprost zrezygnować z uczestnictwa w organizacjach, w których uczestniczą przedstawiciele Federacji Rosyjskiej – zapowiedział marszałek Struk. W poniedziałek, bez głosów sprzeciwu, Sejmik przyjął uchwałę w sprawie wypowiedzenia współpracy pomiędzy woj. pomorskim a administracją Obwodu Kaliningradzkiego. - Podpisałem dzisiaj wniosek do rządu RP, aby unijne środki, które pozostały w dyspozycji programu o współpracy transgranicznej z Obwodem Kaliningradzkim, przesunąć główne na transgraniczną współpracę z Litwą, ale także innymi krajami bałtyckimi z wyłączeniem Federacji Rosyjskiej.
Na tym samym posiedzeniu przyjęto uchwałę w sprawie wypowiedzenia umowy o współpracy pomiędzy Sejmikiem Województwa Pomorskiego a Dumą Obwodu Kaliningradzkiego oraz, przez aklamację, uchwałę wyrażającą stanowisko w związku z agresją rosyjską na Ukrainę.
„Mimo intensywnych wysiłków wspólnoty międzynarodowej Federacja Rosyjska dokonała otwartej, niesprowokowanej i nieusprawiedliwionej agresji na terytorium Ukrainy. To brutalny akt gwałtu łamiący normy prawa międzynarodowego odnoszące się do suwerenności i integralności państw, niosąc cierpienia dla narodu ukraińskiego, zagraża też bezpośrednio bezpieczeństwu Europy, w tym Polsce. (…) Zwracamy się władz państwowych Unii Europejskiej, NATO i całej społeczności międzynarodowej, o natychmiastowe wprowadzenia jak najszerszych sankcji przeciwko agresorowi Federacji Rosyjskiej”.
Napisz komentarz
Komentarze