Po jakie książki będziemy chętnie sięgać w 2025 roku? O pewne prognozy pokusili się pracownicy naukowi Uniwersytetu SWPS.
Te książki będziemy czytać w 2025 roku
Dr Marta Błaszkowska-Nawrocka, literaturoznawczyni z Wydziału Interdyscyplinarnego w Krakowie Uniwersytetu SWPS zwraca uwagę, że w ostatnich latach można zauważyć bardzo duże zainteresowanie czytelników historiami tzw. zwykłych ludzi.
Mam tu na myśli głównie książki o charakterze biograficzno-reportażowym, takie jak „Chłopki” Joanny Kuciel-Frydryszak czy „Hanka” Macieja Jakubowiaka. Sądzę, że ten trend się utrzyma, ale wydaje mi się, że nie będzie to jedyny kierunek czytelniczych zainteresowań.
dr Marta Błaszkowska-Nawrocka / literaturoznawczyni z Wydziału Interdyscyplinarnego w Krakowie Uniwersytetu SWPS
Jej zdaniem, do serc czytelników wróci szturmem fantastyka. Jako przykład podaje fenomen najnowszej powieści Andrzeja Sapkowskiego, która, mimo braku głośnej kampanii promocyjnej, okazała się sprzedażowym hitem. Ekspertka podkreśla, że rośnie też liczba publikujących debiutantów tego gatunku, a czasopisma takie jak „Nowa Fantastyka” wciąż cieszą się wielką popularnością.
– Myślę więc, że wiele osób będzie też sięgać po tego typu twórczość, tym bardziej, że teksty fantastyczne coraz częściej rozciągają się też na inne media, takie jak filmy, seriale czy gry, co przyciąga odbiorców – często dopiero po obejrzeniu, np., netfliksowej ekranizacji sięgają oni po źródłową powieść – wskazuje literaturoznawczyni.
Napisz komentarz
Komentarze