Przez ponad dwie godziny, pięćdziesięcioro dzieci, mogło puścić wodze wyobraźni i konstruować bajkowe budowle, pojazdy czy postacie z tysięcy klocków LEGO pod okiem instruktorów i wolontariuszy. Mikołajkowe warsztaty to już druga edycja tej imprezy w Trójmieście. Pierwszy raz warsztaty odbyły się w Hali Olivia, w kwietniu tego roku. Zainteresowanie było tak ogromne, że zabrakło miejsc. Partnerami drugiej edycji wydarzenia jest kawiarnia I LOVE YOU Gdańsk oraz gdańska Fundacja Pomagamy Nie Ziewamy, która wspiera przede wszystkim dzieci z trójmiejskich domów dziecka.
Także tym razem chętnych było znacznie więcej niż miejsc. Jak zauważa Joanna Polakowska, prokurent i dyrektor Fundacji Dziecięca Fantazja, to wyraźny znak, że takich spotkań potrzeba znacznie więcej, by każdy potrzebujący takie wsparcie miał szanse spełnić swoje marzenie.
Klocki Lego od dekad uznawane są za wspaniałe, edukacyjne zabawki dające dzieciom mnóstwo radości i rozwijające wyobraźnię. Niestety ze względu na duże koszty zestawów, rodzice chorych dzieci nie mogą sobie na nie pozwolić.
Współpracę z firmą LEGO Fundacja rozpoczęła ponad rok temu. W 2023 zorganizowano pierwsze warsztaty, a w tym roku, projektem zostało objętych w sumie 600 dzieci w całej Polsce. Jednorazowo w warsztatach bierze udział od 20 do 100 dzieci. Uczestnicy siadają przy stołach z przygotowanymi stanowiskami, na których leżą tysiące klocków Lego lub Duplo. Warsztaty terapeutyczne Lego, takie jak mikołajkowe spotkanie w kawiarni I LOVE YOU, trwają 2 godziny. Warsztaty terapeutyczne z klockami Lego to autorski program edukacyjny rozwijający umiejętności społeczne i komunikacyjne, zawierający elementy rehabilitacji i usprawniania motoryki małej oraz umiejętności sensorycznych, kontaktów interpersonalnych i relacji społecznych, prowadzony jest przez wykwalifikowanych instruktorów.
Jak zauważają aktywiści Fundacji, projekt skierowany jest do najbardziej potrzebujących dzieci oraz rodzin, które nie mogłyby sobie pozwolić na uczestnictwo w podobnych warsztatach i wydarzeniach, mają ograniczone możliwości korzystania z zajęć integracyjno-rehabilitacyjnych we własnym zakresie. Zapytaliśmy organizatorów warsztatów o zdrowotne plusy uczestnictwa dzieci, np. ze spektrum autyzmu w tego rodzaju wydarzeniu.
- Zdecydowanie tak – podkreśla Joanna Polakowska. - Budowanie z klocków usprawnia motorykę małą. Paradoksalnie pomaga także w różnych spektrach autyzmu – i z Aspergerem i z ADHD. To działa na nich jak rehabilitacja. Te dzieci bardziej otwierają się na świat zewnętrzny. W dzisiejszych warsztatach uczestniczył chłopczyk z autyzmem. Jego powiedziała nam, że jest nam bardzo wdzięczna, bo jej syn dotychczas nie tolerował żadnej socjalizacji z dziećmi. Nigdy nie chciał wchodzić w żadne interakcje. Jak przyznała zabrała syna na warsztaty „trochę na siłę”. Chłopiec był zachwycony, a ona sama szczęśliwa widząc syna tak zaangażowanego w zajęcia warsztatowe.
Jak zauważyła mama chłopca, po raz pierwszy jej syn nawiązał kontakt z innymi dziećmi, otworzył się. Potrafił współpracować z innymi dziećmi przy budowaniu z LEGO.
Z czego najbardziej cieszyły się dzieci?
- Najbardziej zainteresowane były budową z klocków LEGO oraz dekorowanie pierniczków – mówi Joanna Polakowska. - Mieliśmy specjalne stanowisko, gdzie można było udekorować pierniczki różnego rodzajami lukrów, posypkami. A im bardziej było kolorowo, tym bardziej cieszyły się dzieci. Takie kolorowe ciastka dzieci mogły zabrać ze sobą do domu.
Dużym przeżyciem dla dzieci uczestniczących w warsztatach było spotkanie z Mikołajem. Co prawda, nie wszystkie dzieci zdecydowały się na bliższy kontakt z Mikołajem, ale większość podzieliła się swoimi życzeniami na święta i oczywiście odebrała z rąk Mikołaja prezent. Sporo radości uczestnikom sprawiło malowanie twarzy. W efekcie po kawiarni przechadzały się kotki, pieski, i inne różne stworzenia.
Jak zauważają działacze Fundacji Dziecięca Fantazja, ich celem jest wnoszenie radości w życie dzieci z różnymi chorobami i niepełnosprawnością, wyrównywanie barier i możliwości dostępu do zajęć rozwijających, niwelowanie wykluczenia społecznego spowodowanego chorobą, ułomnością, niepełnosprawnością oraz integrowanie uczestników w społeczeństwie.
Fundacja Dziecięca Fantazja spełnia marzenia dzieci zmagających się z chorobami nieuleczalnymi, zagrażającymi życiu, jak również z niepełnosprawnością spowodowaną wadami wrodzonymi czy genetycznymi już od 20 lat. Dotychczas spełnili już 10000 wyjątkowych marzeń. Działalność Fantazji to także wsparcie socjalne dla najbardziej potrzebujących rodzin oraz organizacja różnego rodzaju warsztatów, wydarzeń i gal w całym kraju,, na które zapraszamy podopiecznych z danego regionu, a od 2022, także pozostające pod naszą opieką dzieci uchodźców z Ukrainy.
Jak zauważają organizatorzy wydarzenia, spotkania, gale, pikniki czy warsztaty, organizowane szczególnie w okresie świątecznym, dla dzieci z niepełnosprawnościami to wydarzenia, na które czekają cały rok zarówno dzieci jak ich rodzice. Radość jaką daje im obcowanie z rówieśnikami, którzy zmagają się z podobnymi problemami, w magicznej, świątecznej atmosferze, jest nie do opisania. A uśmiech chorego dziecka i łzy wzruszenia ich rodziców stanowią największe podziękowanie.
- Zapraszamy wszystkie przewlekle chore i niepełnosprawne dzieci z woj. pomorskiego do zgłoszenia się do fundacji – zachęca Patrycja Wróbel, członek zarządu Fundacji. - Często się zdarza, że rodzice chorych dzieci 24 godziny na dobę opiekują się dzieckiem i nie mają czasu lub siły na szukanie pomocy wśród fundacji. Po każdym publikowanym artykule obserwujemy napływ zgłoszeń z danego województwa. To dla nas ważne.
Więcej informacji o fundacji można znaleźć na stronie internetowej https://f-df.pl
Napisz komentarz
Komentarze