– Najczęstszą przyczyną zatorów, problemów z drożnością i awarii sieci są rzeczy i substancje, które do kanalizacji sanitarnej trafiać nie powinny – mówi Magdalena Rusakiewicz, wiceprezes zarządu Gdańskich Wodociągów. – Każdy z nas może przyczynić się do tego, by kanalizacja sanitarna działała bez zakłóceń, i taki jest cel naszej kampanii „O rety! Nie wrzucaj do toalety!”. Przygotowaliśmy grafiki oraz animacje, które ten niewdzięczny temat obrazują w sposób dowcipny i przyjemny w odbiorze.
W 2023 r. brygady Gdańskich Wodociągów usunęły 1251 zatorów i 1605 blokad wirników pomp. Z krat sieciowych przepompowni ścieków oraz oczyszczalni ścieków wydobyto 1158 ton odpadów. Usunięto także 2008 ton piasku z całego systemu kanalizacji sanitarnej w mieście.
Tylko papier toaletowy
Kampania ma na celu uświadomienie mieszkańcom, że wyrzucanie do kanalizacji śmieci, takich jak: chusteczki nawilżane, resztki jedzenia, fusy kawy i herbaty, patyczki do uszu, podpaski, tampony, pieluchy jednorazowe, koci żwirek, materiały budowlane, farby, kleje, gruz, olej i inne tłuszcze, włosy, nici dentystyczne, powodują nie tylko zatory, ale również zwiększają ryzyko poważnych i kosztownych awarii, mogą również wywołać szkody dla środowiska naturalnego. Nie sposób wymienić wszystkiego, dlatego najlepiej nie wrzucać niczego poza papierem toaletowym.
Plakaty, animacje i strona internetowa
Plakaty na 50 przystankach w różnych lokalizacjach miasta i odsłonach, animacje na ekranach multimedialnych w komunikacji, dedykowana strona www.niedotoalety.pl – to początek. Przygotowane materiały będą sukcesywnie dystrybuowane do spółdzielni mieszkaniowych, zarządców wspólnot i rad dzielnic, a z ich przychylnością do mieszkańców Gdańska. Na aktualizowanej, dedykowanej stronie internetowej znajdują się grafiki oraz krótkie, przystępne informacje.
Napisz komentarz
Komentarze