Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Gdańsk radośnie obchodzić będzie Święto Niepodległości

Bardzo urozmaicone będą tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Gdańsku. Szczególnym wydarzeniem będzie z pewnością Parada Niepodległości, kilkanaście miejsc na terenie miasta zostanie w szczególny sposób podświetlonych. Pojawią się również okazałe biało-czerwone kotyliony.
Święto Niepodległości, Gdańsk
Bardzo urozmaicone będą tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Gdańsku

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Program gdańskich obchodów Święta Niepodległości przedstawiono w trakcie specjalnej konferencji prasowej na Górze Gradowej. Wszystko rozpocznie się już w niedzielę, 10 listopada, zakończy zaś dwa dni później. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zachęcała mieszkańców, by w rozmaity sposób dali wyraz swojemu uczestnictwu w obchodach święta poprzez biało-czerwone barwy narodowe. Notabene właśnie w niedzielne popołudnie na Górze Gradowej na najwyższy w Gdańsku maszt podniesiona zostanie flaga państwowa.

– Przy tej okazji, co też bardzo ważne, ale też 11 listopada przed paradą będziemy rozdawać mieszkańcom flagi narodowe, flagi Gdańska oraz kotyliony. Proszę też Państwa, abyśmy ozdobili nasze okna, domy i balkony. Wielu z nas ma flagi biało-czerwone. Pokażmy, że nasze miasto może i potrafi być biało-czerwone – podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz.

Biało-czerwony Gdańsk. Tak miasto będzie obchodziło Święto Niepodległości

Barwy narodowe będą właściwie wszędzie. Na Długim Targu, Zielonym Moście, na siedzibie Rady Miasta znajdą się okazałe kotyliony. Na głównych ulicach biało-czerwone flagi. Po zmroku fontanna Neptuna zostanie podświetlona w takich właśnie kolorach. W podobny sposób zostanie podświetlonych kilka szczególnych miejsc, wśród nich Pomnik Poległych Stoczniowców 1970, pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, pomnik Anny Walentynowicz, wiadukt Harfa przy stadionie czy wiadukt przy ul. Kościuszki we Wrzeszczu.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie Gdańska Parada Niepodległości, która już po raz 22. przejdzie ulicami miasta. Do włączenia się do parady gorąco zachęcała Aleksandra Dulkiewicz.

Paradę tworzymy wszyscy: mieszkańcy, stowarzyszenia, szkoły, kluby, organizacje, grupy znajomych. Parada jest piękna, dlatego, że jest nasza, wspólna, współtworzona przez nas. Moglibyśmy w tym czasie wyjechać na grzyby, ale to jest ważne przeżycie wspólnotowe, żeby zobaczyć, jak bardzo różny jest Gdańsk. W naszej paradzie idą przedstawiciele bardzo różnych stowarzyszeń i grup oraz nowi mieszkańcy miasta. Robimy to po to, żeby wspólnie pokazać, że potrafimy się troszczyć o Polskę. Wszystko jest w naszych rękach. A jak jesteśmy razem, w dużej grupie, to mamy siłę i moc, żeby zmieniać naszą ojczyznę na lepsze.

Aleksandra Dulkiewicz / prezydent Gdańska

Głos ten poparł Lech Parell, jeden z inicjatorów Parady Niepodległości, prezes zarządu Stowarzyszenia SUM, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. 

Parada jest sposobem na wspólne świętowanie, w gronie dziesiątków tysięcy gdańszczan i mieszkańców Pomorza. To jest wydarzenie, które nas łączy, buduje kapitał społeczny naszego miasta i naszej ojczyzny. Przechodzimy przez całe centrum Gdańska, mijając pod drodze pomnik króla Jana III Sobieskiego. Ten sam, pod którym odbywały się już od lat 70. patriotyczne manifestacje urządzane przez gdańską opozycję antykomunistyczną. To jest bardzo ważne nawiązanie. Czujemy się bezpośrednimi spadkobiercami tej wspaniałej tradycji świętowania. Następnie, przechodzimy dalej, aż na Długi Targ, gdzie odśpiewamy wspólnie ze wszystkich gardeł hymn Rzeczpospolitej. A potem staniemy do tradycyjnego, pamiątkowego, rodzinnego zdjęcia gdańszczan. Tego zdjęcia, na którym każdy może się rozpoznać. Zdjęcia, które jest świadectwem naszego patriotyzmu i naszej obecności w dniu Święta Niepodległości.

Lech Parell /  jeden z inicjatorów Parady Niepodległości, prezes zarządu Stowarzyszenia SUM, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Formowanie Gdańskiej Parady Niepodległości rozpocznie się już o godzinie 9, wymarsz z Podwala Staromiejskiego nastąpi o 10.30. Sygnałem do rozpoczęcia parady będzie dźwięk dzwonu „Pokój i Pojednanie”, największego dzwonu kościoła św. Katarzyny, który odzywa się tylko w ważnych historycznie chwilach.

Program Święta Niepodległości w Gdańsku

Niedziela, 10 listopada

  • godz. 9.00 – msza święta w intencji ojczyzny w Kościele Garnizonowym, przy ul. Sobótki 20;
  • godz. 11.00 – uroczystość przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego na Strzyży;
  • godz. 14.00 – uroczystość na Górze Gradowej podniesienia biało-czerwonej flagi na najwyższy w mieście maszt. Po uroczystości będą rozdawane flagi i kotyliony. Dla mieszkanek i mieszkańców przygotowano łącznie 1500 flag narodowych, 500 flag Gdańska oraz 2,5 tys. sztuk kotylionów. W dniu Święta Niepodległości, 11 listopada, flagi będzie można odbierać od godz. 10.00 na Placu Kobzdeja;
  • godz. 18.00 – koncert Cappella Gedanensis w sali koncertowej w Dawnym Kościele Menonitów.

Poniedziałek, 11 listopada

  • godz. 10.30 – wymarsz 22. Parady Niepodległości z Podwala Staromiejskiego;
  • godz. 09.30-16.30 – kursowanie zabytkowego tramwaju 105N. Będzie kursował na trasie Brzeźno - Siedlce, według specjalnego rozkładu jazdy, przejazdy będą bezpłatne. Będzie to linia 106, nawiązująca do 106. rocznicy odzyskania niepodległości, na zewnątrz emitowane będą pieśni patriotyczne;
  • godz. 12.00-22.00 – Olivia Star TOP zaprasza gdańszczanki i gdańszczan do bezpłatnego wejścia na piętro widokowe. Wystarczy 1
    punkt w aplikacji “Olivka”, aby otrzymać bilet wstępu na 32. piętro (na start po pobraniu aplikacji otrzymuje się 200 punktów);
  • godz. 12.00 – koncert Cappella Gedanensis w Bazylice Mariackiej;
  • godz. 12.15 – start 3. Biegu Niepodległości z Portem Gdańsk, przy Zielonej Latarni. W ramach imprezy odbędzie się bieg na dystansie 10 km, a także biegi malucha na dystansach 100, 300, 500 oraz 1000 m oraz marsz nordic walking na dystansie 10 km. Meta przy Domu Zdrojowym, trasa bulwarem nadmorskim od Brzeźna do Jelitkowa i z powrotem;
  • godz. 13.00 – koncert carillonowy z trębaczami z wieży Ratusza Głównego Miasta. W programie pieśni patriotyczne oraz utwory przywołujące ducha dawnego Gdańska.

Wtorek, 12 listopada

  • godz. 19.00 – koncert z okazji 35-lecia obrad Okrągłego Stołu i pierwszych wolnych wyborów 1989 roku, organizowany przez Fundację Centrum Solidarności w sali koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Koncert przypomni o polskiej drogi do wolności, podtrzymując pamięć o trudnym dla Polaków okresie stanu wojennego, a także o strajkach1988 roku, zwieńczonych „okrągłym stołem”, będącym symbolem drogi do wyborów 1989 – nowego etapu historii Polski i Europy.

Ponadto w trakcie weekendu, od 9 do 11 listopada na Targu Węglowym odbywać się będzie spektakl multimedialny Iskry Niepodległej. Umieszczony w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, z użyciem nowoczesnych technologii wizualnych prezentujący fakty i postaci tworzące opowieść o potencjale polskiej wspólnoty.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama