„Czas na Młodzież” to wydarzenia w całości skierowane do młodych osób w wieku szkolnym oraz do ich nauczycieli. Od pierwszej edycji organizuje je gdańskie Stowarzyszenie Morena.
„Czas na Młodzież”. Wyjątkowe targi w Gdańsku. Co w programie?
– Targi „Czas na Młodzież” dzięki bardzo bogatej i różnorodnej ofercie o charakterze edukacyjnym są doskonałą szansą na rozwój oraz zdobycie praktycznych umiejętności – mówi Adam Niemkiewicz, prezes Stowarzyszenia Morena, organizatora targów. – Z doświadczenia wiemy, że udział w wydarzeniu procentuje poszerzeniem kompetencji, ale także nowymi relacjami. To przestrzeń, gdzie młodzież może odkrywać swoje talenty i czerpać z wiedzy ekspertów.
Każdy dzień targów to po kilka tur 45-minutowych warsztatów, w trakcie których równolegle odbywają się zajęcia dla młodzieży. Są też pokazy, prezentacje i konkursy na głównej scenie przygotowane przez partnerów wydarzenia.
– To bardzo cenna inicjatywa – uważa Katarzyna Weremko, dyrektorka Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Gdańsku. – Poznajemy tu tak wiele inicjatyw, że, zależnie od swoich zainteresowań, młodzież ma w czym wybierać. Jest też promocja zawodów, aktywności fizycznej, najróżniejszych warsztatów, które zwracają uwagę na indywidualność każdego młodego człowieka.
Wśród atrakcji są m.in. warsztaty ekologiczne, bębniarskie, ceramiczne, zajęcia z: planszówek, rysunku, edukacji morskiej, kreatywnego myślenia, tańca, oraz edukacja na temat pierwszej pomocy i wolontariatu. Zaplanowano także aktywności sportowe: trójbój, tor przeszkód, gry zręcznościowe, piłka nożna itp.
– Targi bardzo zachęcają do działania – mówią Lena i Helena z XIV LO w Gdańsku, prowadzące koło inicjatyw społecznych w swojej szkole. – Można zorientować się w tym, co się dzieje w wielu dziedzinach, są, np., stoiska wolonatariatów, harcerskie, policji. Jeśli ktoś chce znaleźć dla siebie coś nowego, to tu jest świetne miejsce.
– Zainteresowanie partnerów jest tak duże, że do ostatniej chwili uzupełnialiśmy program – dodaje Patryk Chylewski, koordynator programu targów. – Bardzo nam zależało, by program był różnorodny, tak aby każda młoda osoba znalazła coś dla siebie – od ścianki wspinaczkowej, toru przeszkód i planszówek aż po warsztaty plastyczne, zajęcia kreatywne oraz rozwojowe. Wiele miejsca będzie przeznaczone na temat młodzieżowego wolontariatu europejskiego.
„Czas na Młodzież”. Specjalna oferta dla nauczycieli
Ważnym aspektem tegorocznych targów jest dodatkowa oferta skierowana do nauczycieli. Mają oni okazję poszerzyć swoje kompetencje podczas specjalnie zaplanowanych dla nich warsztatów.
– Szczególną grupą osób prowadzących warsztaty są wolontariusze Europejskiego Korpusu Solidarności, i dzięki temu można skorzystać z warsztatów dotyczących unijnych programów, takich jak Erasmus+ czy właśnie EKS – mówi Adam Niemkiewicz.
Odwiedzający mogą korzystać z oferty na całej przestrzeni targowej, podzielonej na różne strefy:
- adrenaliny (sprawnościowe tory przeszkód),
- chillout NGO,
- kreatywną (warsztaty artystyczne i inne),
- planszówek,
- prezentacji NGO (stoiska m.in.: Regionalnego Centrum Wolontariatu, Klubu Myśli Obywatelskiej, PSONI Gdańsk, Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry, Caritas Gdańsk, Stowarzyszenia Babizna, Stowarzyszenia EDUQ, Fundacji RC i inne).
Jeszcze w czwartek, 23 października można odwiedzić targi w godz. 9-13. Udział jest bezpłatny.
Na profilu Stowarzyszenia Morena na Facebooku na bieżąco jest relacjonowany przebieg targów.
Napisz komentarz
Komentarze